Sa oled siin

Uuring: 79% elanikest on teadlikud elektrituru avanemisest

10.07.2012

79 protsenti eestimaalastest on kuulnud elektrituru konkurentsile avanemisest 1. jaanuaril 2013, viie kuuga on elanike teadlikkus kasvanud 15 protsendipunkti, selgus uuringufirma TNS Emor värskest seireuuringust.

Uuringu kohaselt on teadlikkus elektrituru avanemisest kõrgem eestlaste ning kõrgharidusega inimeste seas, kes elavad eramajades. Võrreldes jaanuarikuuga on teadlikkus enim kasvanud 25-34-aastaste madalama sissetulekuga tarbijate hulgas ja väikelinnades. Kõige vähem olid TNS Emori andmetel informeeritud mitte-eestlased ja Virumaa elanikud, kellest kolmandik ei ole turu avanemisest veel kuulnud.

TNS Emori juhteksperdi Mari-Liis Eensalu sõnul on informeeritus võrreldes jaanuariga paranenud, kuid enamik tarbijaid leidsid, et neil on elektrituru avanemise kohta siiski veel liiga vähe infot. “Samas on jõudsalt vähenenud nende elanike hulk, kes pole enda hinnangul üldse elektrituru avanemisest teadlikud,” lausus Eensalu. “65% tarbijatest on jätkuvalt ekslikul arusaamal, et turu avanemine puudutab nii elektrienergiat kui võrguteenust. 17% eestimaalastest olid teadlikud sellest, et turu avanemine mõjutab vaid elektrienergia osa nende elektriarvest.”

TNS Emori uuringu andmetel on elektritarbijate jaoks kõige olulisem see, milliseks kujuneb elektrienergia hind avatud turul, seejärel aga vajatakse infot konkreetsete uute elektrimüüjate ja nende pakkumiste kohta. “Siin on pall selgelt elektrimüüjate poolel, sest riik ei saa sundida ühtki ettevõtet meie elektriturule tulema ning oma pakkumisi inimestele aktiivselt tutvustama, rääkimata hinna määramisest vabaturul,” kommenteeris majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika osakonna juhataja Timo Tatar. “Samas teeb heameelt see, et 60% tarbijatest kavatseb turu avanemisel võrrelda konkureerivaid pakkumisi sobiva elektrimüüja leidmiseks. Kavatsus pakkumisi võrrelda on uuringu kohaselt kõige kõrgem madalama sissetulekuga tarbijate ja oma pere elektriasjade ajajate seas ning Lõuna-Eestis.”

Värske seireuuringu kohaselt on ligikaudu 40 000 inimese käinud elektrituru avanemise riiklikul veebilehel www.avatud2013.ee. Eesti ja vene keeles teavet andva veebilehega jäi rahule 49% külastajatest, lisaks 22% oli enda hinnangul selle kodulehega pigem rahul.

Elektrituru avanemise seireuuringu viis läbi uuringufirma TNS Emor, küsitledes juunikuus kõikjal üle Eesti personaalintervjuude käigus 500 inimest vanuses 15-74 aastat.

Vastavalt Eesti ühinemislepingule Euroopa Liiduga avaneb 2013. aasta alguses elektriturg täielikult konkurentsile. Elektritarbijad saavad valida endale sobiva elektrimüüja ning hinnapaketi. Turu avanemine puudutab kolmandikku elektriarvest – elektrienergia hinda. Kui tarbija elektrimüüjat ei vali, tagab talle elektri piirkonna võrguettevõtja nagu seni. Samas ei saa ka pärast 1. jaanuari 2013 valida võrguettevõtjat, kes elektrienergia koju või kontorisse toimetab: see jääb igal tarbijal samaks. Euroopa Liidu elektriturg avanes täielikult 2007. aastal, Eestile anti 2004. aastal üleminekuperiood kuni 2013. aasta 1. jaanuarini.