Sa oled siin

Tööstuspoliitika prioriteetide seadmiseks ja elluviimiseks kutsuti kokku koostöökogu

17.04.2018
Foto: Renee Altrov / Toolbox Estonia
Foto: Renee Altrov / Toolbox Estonia

Täna kohtus esimest korda tööstuspoliitika ekspertkogu, kes hakkab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel koordineerima tööstuspoliitika tulevikutegevusi ning nende täitmist.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo selgitas, et tööstuspoliitika roheline raamat annab tööstussektorile ja poliitikakujundajatele kätte teekaardi, millises suunas edasi liikuda, kuid sellest üksi ei piisa.

„Vaja on ka konkreetseid tegevusi ning selleks, et tagada nende edukas ellu viimine, peavad saama kaasa rääkida ka tööstusettevõtjad ise,“ ütles Palo.

Ta lisas, et ekspertkogu koosseisu puhul on järgitud põhimõtet, et sinna kuuluksid lisaks ministeeriumite esindajatele kindlasti ettevõtjad, sest ainult nemad tunnetavad kõige paremini, millised on tööstussektori vajadused ning milliseid lahendusi saab rakendada.

Minister ütles, et kui tahame konkureerida teiste riikidega, peab kasvama hakkama Eesti majanduse tootlikkus. Ettevõtlussektori keskmine lisandväärtus on 69 protsenti Euroopa Liidu keskmisest, töötlevas tööstuses on see näitaja 54 protsenti – nende näitajatega on Eesti EL-is 24.-25. kohal.

„Meie eesmärk on, et Eesti tööstussektori lisandväärtus jõuaks EL-i keskmisele tasemele vähemalt aastaks 2030. Selle saavutamiseks peavad erasektor ja riik koostöös kõvasti pingutama,” märkis Palo.

Minister tõi välja, et tööstuspoliitika fookuses on mitmed küsimused, mis muuhulgas puudutavad sobivate oskustega tööjõu kättesaadavust, ligipääsu tööstussektorile vajalikele finantsinstrumentidele, teadus- ja arendustegevust, mis arvestab tööstuse vajadustega, ning võimalikult väikest halduskoormust ettevõtetele.

Lisaks tööpõhimõtete kokkuleppimisele oli ekspertkogu tänase kohtumise teemaks tööstusettevõtete digitaliseerimise meede, millega aitab riik tööstusettevõtetel oma tegevusi ning tootmist digitaliseerida ja automatiseerida.

Tööstuspoliitika koostöökogu koosneb kahest tasandist, mida juhib ekspertkogu, kellele annavad sisendi arengugrupid. Arengugrupid on moodustatud vastavalt tööstuspoliitika rohelise raamatu valdkondadele: tööjõud ja oskused; rahvusvahelistumine; tark tööstus; toote-, protsessi- ja tehnoloogiaarendus; ringmajandus; taristu ja logistika; maksud ja tasud; majanduskeskkond. 
Ekspertkogu juhib ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister.

Ekspertkogusse kuuluvad:

  • Priit Lind (BLRT Masinaehitus AS), Masinatööstuse Liit
  • Marek Kase (Stora Enso AS), Metsa- ja Puidutööstuse Liit
  • Veljo Ipits (Salvest AS), Toiduainetetööstuse Liit
  • Otto Richard Pukk (Electronics Estonia OÜ), Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit, Elektroonikatööstuse Liit
  • Ruth Oltjer (Chemi-Pharm AS), Kaubandus- ja Tööstuskoda
  • Andreas Laane (Alexela AS), Tööandjate Keskliit
  • Dmitri Jegorov, Rahandusministeerium
  • Indrek Reimand, Haridus- ja Teadusministeerium
  • Viljar Lubi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Aron Urb/Toolbox Estonia
20.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Lihtsustuvad reisiettevõtjana tegutsemise nõuded

17. jaanuaril jõustusid turismiseaduse muudatused, millega muudeti seotud reisikorraldusteenuseid pakkuvate reisiettevõtjate tegevusalade liigitust ja lihtsustati tagatise nõudeid ettevõtjatele, kes pakuvad üksnes Eestis osutatavaid reisiteenuseid.

17.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti tarbijate huvide kaitsmise võimalused e-ostlemisel laienesid

Täna jõustub Euroopa Liidu tarbijakaitsealase koostöö määrus, mis võimaldab avastada ja lõpetada piiriüleseid rikkumisi kiiremini ning tugevdab tarbijate huvide kaitset e-kaubanduses.