Sa oled siin

Töörühm analüüsis ettepanekuid e-valimiste turvalisuse ja usaldusväärsuse tõstmiseks

29.08.2019
Foto: Rasmus Jurkatam/Toolbox Estonia
Foto: Rasmus Jurkatam/Toolbox Estonia

Eile toimus Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo poolt ellu kutsutud e-valimiste töörühma teine kohtumine, kus alustati täiendusettepanekute sisu täpsustamise ja soovituste koostamisega.

„E-valimised on meie digiühiskonna kroonijuveeliks, mille osas peame olema veendunud, et nii elektrooniline valimissüsteem kui ka hääletamise infosüsteem oleksid turvalised ja inimestele arusaadavad“, ütles minister Kert Kingo. „Kui ühiskonnas tekivad e-valimiste süsteemi osas murekohad, siis tuleb nendega tegeleda, et avalik usaldusväärsus oleks jätkuvalt kõrge“.

Viimase kuu jooksul on töögrupi liikmed esitanud 30 täiendusettepanekut, mille osas on toimunud elav diskussioon. Töörühma teisel koosolekul alustati täiendusettepanekute täpsemat analüüsi ning käsitleti konkreetselt kolme aspekti.

„Esiteks on vajalik täpsemalt tegeleda e-valimiste erinevate protsesside auditeerimise teemaga“, ütles töörühma juht Raul Rikk. „Mõistlik oleks kasutada rohkem ressursse, et olulised auditid oleks läbi viidud mitmete sõltumatute audiitorite poolt. See on üks viis, kuidas usaldusväärsust nii Eestis kui ka mujal maailmas meie e-valimiste vastu veelgi kasvatada“.

Töörühm tegi samuti ettepaneku suurendada nii valimiste läbiviimise ja kontrollimisega tegelevate inimeste hulka, kui ka sõltumatute vaatlejate arvu. „Huvilistel on ka praegu võimalik tulla valimisi vaatlema, kuid seda tehakse vähe“ tõdes Rikk. „Erakondadel võiks olla näiteks kohustus vaatlejana osaleda. Samuti võiks kutsuda rohkem eksperte e-valimiste protsessi jälgima ning motiveerida IT tudengeid e-valimistest raporteid kirjutama. See aitaks suurendada ühiskonnas nende inimeste osakaalu, kes on saanud valimisprotsessi-alase koolituse ning mõistavad selle keeruka süsteemi ülesehitust,“ lisas Rikk.

Töörühm jätkab esitatud täiendusettepanekute läbivaatamist ning esitab 2019. aasta lõpuks koondraporti, kus tuuakse välja kõik olulisemad hinnangud ja soovitused.

Töörühma tööd juhib Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk ning töörühma kuuluvad: Tarvi Martens, Tanel Tammet, Mihkel Solvak, Liia Hänni, Epp Maaten, Märt Põder, Mihkel Tammet, Mariko Jõeorg-Jurtšenko, Martti Allingu, Arne Koitmäe, Tarmo Hanga ja Heldur-Valdek Seeder.

Veel uudiseid samal teemal

Laieneb riigi infosüsteemi kuuluvate andmekogude turvalisuse tagamiseks lubatud infoturbestandardite ring. Foto: Ilya Pavlov/Unsplash
14.09.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Riigi infosüsteem teeb suuri samme rahvusvahelise koostöö edendamiseks

Valitsus kiitis möödunud nädala istungil heaks infosüsteemide turvameetmete süsteemi määruse muutmise eelnõu, mis laiendab edaspidi riigi infosüsteemi kuuluvate andmekogude turvalisuse tagamiseks lubatud infoturbestandardite ringi.

Minister Raul Siem (vasakul) kohtus Riias Läti digiasjade eest vastutava keskkonnakaitse- ja regionaalarenguministri Juris Pucega (paremal).
05.09.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti arendab andmevahetust Lätiga

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem kohtus sel nädalal Riias Läti digiteemasid katva keskkonnakaitse- ja regionaalarenguminister Juris Puce’ga, et käivitada kahe riigi vahel andmevahetuse arendamine.