Sa oled siin

Töörühm analüüsis ettepanekuid e-valimiste turvalisuse ja usaldusväärsuse tõstmiseks

29.08.2019
Foto: Rasmus Jurkatam/Toolbox Estonia
Foto: Rasmus Jurkatam/Toolbox Estonia

Eile toimus Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo poolt ellu kutsutud e-valimiste töörühma teine kohtumine, kus alustati täiendusettepanekute sisu täpsustamise ja soovituste koostamisega.

„E-valimised on meie digiühiskonna kroonijuveeliks, mille osas peame olema veendunud, et nii elektrooniline valimissüsteem kui ka hääletamise infosüsteem oleksid turvalised ja inimestele arusaadavad“, ütles minister Kert Kingo. „Kui ühiskonnas tekivad e-valimiste süsteemi osas murekohad, siis tuleb nendega tegeleda, et avalik usaldusväärsus oleks jätkuvalt kõrge“.

Viimase kuu jooksul on töögrupi liikmed esitanud 30 täiendusettepanekut, mille osas on toimunud elav diskussioon. Töörühma teisel koosolekul alustati täiendusettepanekute täpsemat analüüsi ning käsitleti konkreetselt kolme aspekti.

„Esiteks on vajalik täpsemalt tegeleda e-valimiste erinevate protsesside auditeerimise teemaga“, ütles töörühma juht Raul Rikk. „Mõistlik oleks kasutada rohkem ressursse, et olulised auditid oleks läbi viidud mitmete sõltumatute audiitorite poolt. See on üks viis, kuidas usaldusväärsust nii Eestis kui ka mujal maailmas meie e-valimiste vastu veelgi kasvatada“.

Töörühm tegi samuti ettepaneku suurendada nii valimiste läbiviimise ja kontrollimisega tegelevate inimeste hulka, kui ka sõltumatute vaatlejate arvu. „Huvilistel on ka praegu võimalik tulla valimisi vaatlema, kuid seda tehakse vähe“ tõdes Rikk. „Erakondadel võiks olla näiteks kohustus vaatlejana osaleda. Samuti võiks kutsuda rohkem eksperte e-valimiste protsessi jälgima ning motiveerida IT tudengeid e-valimistest raporteid kirjutama. See aitaks suurendada ühiskonnas nende inimeste osakaalu, kes on saanud valimisprotsessi-alase koolituse ning mõistavad selle keeruka süsteemi ülesehitust,“ lisas Rikk.

Töörühm jätkab esitatud täiendusettepanekute läbivaatamist ning esitab 2019. aasta lõpuks koondraporti, kus tuuakse välja kõik olulisemad hinnangud ja soovitused.

Töörühma tööd juhib Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk ning töörühma kuuluvad: Tarvi Martens, Tanel Tammet, Mihkel Solvak, Liia Hänni, Epp Maaten, Märt Põder, Mihkel Tammet, Mariko Jõeorg-Jurtšenko, Martti Allingu, Arne Koitmäe, Tarmo Hanga ja Heldur-Valdek Seeder.

Veel uudiseid samal teemal

Minister Kaimar Karu juhtimisel luuakse uus tulevikku vaatav investeeringute plaan, mis keskendub jätkusuutlikkusele, mõistlikkusele ja läbimõeldusele. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei
20.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Kaimar Karu: e-riik saab restardi

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu seab prioriteediks e-riigi jätkusuutlikkuse tagamise ning alustab konsultatsioonidega unarusse jäetud arenduste ja investeeringute selgeks tegemiseks.

Kohtumine Huaweiga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis
16.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Karu kutsus Hiina tehnoloogiafirma Huawei sideseadmete turvalisuse osas selgitusi andma

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus täna Huawei Nordics asejuhi Kenneth Fredrikseni ning teiste Huawei esindajatega, nõudmaks maailmas kõneainet tekitanud tehnoloogiahiiult selgitusi nende poolt toodetavate sideseadmete turvalisuse osas ning kuulamaks ära nende ettepanekud aasta lõpus konsultatsiooniringile saadetud sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõule.