Sa oled siin

Toidukauplused suurendavad jaemüüki

31.10.2011

Jaekaubanduse müük jätkas septembris tõusutrendil, kuid kasvutempo on aeglustumas. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeerituna jäid mahud augustiga samale tasemele, mis näitab, et senine hoog ei ole jätku saanud ning tarbijad püsivad ettevaatlikena. Paremini on hakanud minema toidukaupade müük, kuid aeglustunud on kasv tööstuskaupade osas.

2011. aasta septembris suurenes jaemüük eelmise aasta sama perioodiga võrreldes Statistikaameti andmetel püsivhindades 4%, ulatudes 323 miljoni euroni. Võrreldes eelmise kuuga kahanes müük korrigeerimata andmetel 8%. Jaekaubandusettevõtete müügitulu oli 405 miljonit eurot, suurenedes aastaga 11,5%.

Suurematest kauplusegruppidest kasvas toidukaupade müügiga tegelevate ettevõtete müük aastaga 3%, mis oli kriisijärgsel ajal kiireim kasv. Septembris on müügimahtude kasvule toidukaupade osas mõju avaldanud inflatsioonilise surve vähenemine. Toiduainete hinnad maailmaturul on langenud alates märtsist ning tippudest tulnud alla ligi kümnendiku. Samuti on käesoleva aasta septembris olnud elektri hind Nordpooli elektriturul viiendiku võrra odavam aasta tagusest ajast, mis samuti aitab suurematel tööstustel hindu alandada.

Tööstuskaupade müük kasvas septembris aasta varasemaga võrreldes 6% ning see oli viimaste kuude keskmisest ligi poole aeglasem. Mõnevõrra kiirem oli kasvu aeglustumine majatarvete ja ehitusmaterjalide osas, kus mahud tõusid aastaga 10%. Sealjuures suvekuude keskmine kasv ulatus 14%ni. Tekstiiltoodete, rõivaste, jalatsite ja nahktoodete jaemüügi kasv jäi suvekuudega pea samale tasemele, ulatudes 3%ni aastases võrdluses.

Endiselt püsib kiire kasv sõidukikaubanduses, kus müügimahud suurenesid aastaga 29%. Samas on järjest vähenenud müügimahtude ja müügitulu kasvukiiruste vahe, mis näitab et ka siin on hinnatõusu mõjud hakanud vähenema. Müügi kasvu suurendab peamiselt uute autode ning nende lisaseadmete müük. Remondi ja hoolduse osas on mahud aastatagusest ajast endiselt enam kui veerandi võrra väiksemad. Mootorikütuse jaemüük kasvas püsivhindades aastaga 4%, kuid augustiga võrreldes toimus 9 protsendiline vähenemine, mis on aga puhkuste hooaja lõppu arvestades tavaline.

Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt oktoobris korraldatud küsitluse kohaselt jäi septembris kindlustunne kaubandussektoris samale tasemele. Hinnangud viimaste kuude müügile langesid, kuid kasvas optimism tuleviku suhtes. Tarbijate kindlustunne jätkas endiselt languskursil. Peamiselt on suurenenud mure riigi rahandusliku seisukorra pärast, samas hinnangud enda majandusliku seisukorra kohta ei ole oluliselt muutunud.  

Oktoobris on oodata senise kasvu jätkumist, kuid novembris ja detsembris on baastase juba oluliselt kõrgem, mistõttu kiiret jaemüügi kasvu on juba raskem näidata. Samas inimeste vabade vahendite jääk ning olukord tööturul veel kasvu lõppemist ei ennusta. Pigem on seni kiirem kasv jäänud inimeste ettevaatlikkuse taha, kuna Euroopa rahanduskriis ei ole endiselt lahendust saanud ja inimesed ei julge tarbimist suurendada.