Sa oled siin

Tänasest on keelatud kaupade ja teenuste müügi asukohapiirangud

03.12.2018

Täna jõustus e-kaupmehi puudutav Euroopa Liidu määrus, mis keelustab klientidele kaupade ostmisel asukohapiirangute seadmise. Määruse nõuete täitmise üle teostab järelevalvet Tarbijakaitseamet.

„Asukohapiiranguid keelustava Euroopa Liidu määruse eesmärk on tagada, et kaupade või teenuste müügil ei eristataks kliente nende kodakondsuse, elu- või asukoha alusel. Sellest tulenevalt on e-kaubanduses keelatud tõkestada klientide juurdepääsu veebipoele,“ kommenteeris majandus- ja taristuminister Kadri Simson täna jõustunud asukohapiirangute keelustamist Euroopa Liidus. Samuti ei tohi tarbijad ilma eelneva nõusolekuta automaatselt ümber suunata kliendi päritolust lähtuvale veebilehele.

Klientide diskrimineerimise keeld kohaldub kõikide kaupade müügil, sealhulgas elektrooniliste teenustega kauplemisel. „Euroopa Liit on küll ühtne turg, aga statistika näitab, et teistest liikmesriikidest tellitakse endale küllalt vähe kaupu ja teenuseid ning senine klientide eristamine asukoha põhjal on andnud sellele kindlasti oma panuse. Kõigi väiksemate turgude, sealhulgas ka eestlaste jaoks on asukohapiirangute kaotamine olulise mõjuga, sest valik nii toodete, teenuste kui ka hindade taseme osas suureneb märgatavalt,“ sõnas Simson.

Määrus ei kohusta kaupu kõikidesse Euroopa Liidu riikidesse tarnima, kuid klientidele tuleb võimaldada huvipakkuva kauba tellimist ja kaubale järgi tulemist või selleks enda valitud tarnija kasutamist. Kaupleja jaoks sobiva makselahenduse kasutamisel ei ole lubatud tehingust keelduda pelgalt seetõttu, et maksevahend on väljastatud mõnes teises Euroopa Liidu riigis.

Võrdse kohtlemise põhimõte ei puuduta neid tooteid ja teenuseid, mille puhul on piirang põhjendatud, näiteks kui müüdavad kaubad on sihtriigis keelatud. Määrus ei kaota piiranguid autoriõigusega kaitstud sisu müügilt, nagu muusika, arvutimängud, tarkvara ja raamatud, sealhulgas e-raamatud, kuid töö selle nimel käib. Asukohapiirangud sellistel platvormidel ei kao suure tõenäosusega enne 2020. aastat.

Tarbijakaitseseaduse muutmisega määratakse Tarbijakaitseamet tagama asukohapiiranguid keelustava määruse rakendamist ning teostama järelevalvet nõuete täitmise üle. Nõuete rikkumise korral on Tarbijakaitseametil õigus karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut ehk kuni 1200 eurot või rahatrahviga kuni 32 000 eurot, kui rikkumise on toime pannud juriidiline isik.

Veel uudiseid samal teemal

16.05.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Selgusid Eesti parimad ettevõtluse edendajad

Euroopa Ettevõtluse Edendamise auhinna Eesti eelvooru „Tunnusta ettevõtluse edendajat 2019“ võitjaiks osutusid žürii valikul e-residentsus ja MTÜ Eesti 2.0 projekt „Suvekool Hüppelaud“.

Siseturu asekantsler Kristi Talving täna Pekingis toimuval Digital Belt and Road Forumil.
25.04.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti on valmis kaubavahetuse ja ärisuhete tihendamiseks Hiinaga

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi siseturu asekantsler Kristi Talving tutvustas täna Hiinas Digital Belt and Road Forumil Eesti e-teenuseid ja kinnitas Eesti valmisolekut tihendada kaubavahetust ja ärisuhteid Hiinaga.