Sa oled siin

Täna jõustus asukohapiiranguid keelustav määrus

22.03.2018

Täna jõustus üle-euroopaline geoblokeeringut keelustav määrus, mis ei luba kaupade ja teenuste müügil seada klientidele erinevaid müügitingimusi sõltuvalt nende kodakondsusest, elukohast või asukohast.

Majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni sõnul mõjutab erinevate müügitingimuste kaotamine enim just Kesk-Euroopast kaugemal asuvate riikide inimeste kaubavalikut. „Geoblokeeringut keelustav määrus tähendab, et Euroopa Liidus tegutseval kauplejal ei ole lubatud põhjendamatult piirata ligipääsu oma toodetele ja teenustele pelgalt kliendi päritolu tõttu,“ ütles minister. „Tavainimese jaoks muutub kaubavalik suuremaks just e-poodidest tellides ning kaupmehed ei tohi enam väiksemaid turge välistada,“ lisas ta.

Tänasest jõustunud määrusest tulenevaid kohustusi tuleb kauplejatel täita alates selle aasta detsembrist. Eestis muudetakse selleks ka tarbijakaitseseadust. Määruse rakendus- ja järelevalveasutuseks saab Tarbijakaitseamet, kes annab määrusega seotud küsimustes praktilist abi tarbijatele ning kontrollib Eesti ettevõtete tegevust tingimuste täitmisel.

„Oluline on märkida, et keeld ei puuduta neid tooteid ja teenuseid, mille puhul on piirang põhjendatud. Teatud tooted võivad olla osades sihtriikides keelatud ning sellistel juhtudel neid sinna müüa ei saa. Samuti ei kaasne määrusega välisriiki tarnimise kohustust,“ kommenteeris minister.

Määrus ei kaota piiranguid autoriõigusega kaitstud sisu müügilt, nagu filmid, muusika, arvutimängud ja raamatud, sealhulgas e-raamatud, kuid töö selle nimel käib. Asukohapiirangud sellistel platvormidel ei kao suure tõenäosusega enne 2020. aastat.

Geoblokeeringut keelustav määrus avaldati 28. veebruaril Euroopa Liidu teatajas ning jõustub kõikides liikmesriikides alates tänasest. Määrus keelab kaupade ja teenuste müügil klientidele erinevate müügitingimuste seadmise nende kodakondsuse, elukoha või asukoha alusel. Euroopa Liidu riigid peavad tagama määruse nõuete täitmise alates selle aasta detsembrist.

Lisainfo määruse kohta: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=CELEX:32018R0302

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Aron Urb/Toolbox Estonia
20.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Lihtsustuvad reisiettevõtjana tegutsemise nõuded

17. jaanuaril jõustusid turismiseaduse muudatused, millega muudeti seotud reisikorraldusteenuseid pakkuvate reisiettevõtjate tegevusalade liigitust ja lihtsustati tagatise nõudeid ettevõtjatele, kes pakuvad üksnes Eestis osutatavaid reisiteenuseid.

17.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti tarbijate huvide kaitsmise võimalused e-ostlemisel laienesid

Täna jõustub Euroopa Liidu tarbijakaitsealase koostöö määrus, mis võimaldab avastada ja lõpetada piiriüleseid rikkumisi kiiremini ning tugevdab tarbijate huvide kaitset e-kaubanduses.