Sa oled siin

Tammist: Eesti majandusolukord on hea, kuid hoiame tähelepanu tulevikul

14.01.2019

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) eelmise aasta IV kvartali analüüsi tulemusel on majandusolukord hea, kuid prognoositakse majanduskasvu aeglustumist.

Kui eelmisel aastal oodati 3,6%-list majanduskasvu, siis selleks aastaks prognoositud kasv on 0,3 protsendipunkti võrra väiksem. Majanduskasvu toetab jätkuv tööhõive, palga kasv ning kodumajapidamiste jõukuse suurenemine. Kolme suurema majandusprobleemina tuuakse taas välja oskustööjõu puudus, vähene innovatsioon ja ebapiisav konkurentsivõime.

Eelmise aasta viimase kvartali statistilised andmed näitavad, et 94% küsitletud ekspertide hinnangul on majanduse olukord hea. Positiivne hinnang on üle 80% püsinud juba 6 kvartalit järjest.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammisti sõnul tuleb hoida pilk peal tuleviku väljavaadetel. „Kuigi Euroopa Liidus on töötus mõõtmisajaloo madalaimal tasemel, siis on riske, millele peame tähelepanu pöörama. Aktsiaturud on muutunud ebastabiilsemaks, ebastabiilsus püsib rahvusvahelistes kaubandussuhetes ja riske lisab ka Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust ilma vastavasisulise leppeta,“ sõnas minister.

Eratarbimise olukord on jätkuvalt hea. Palgakasv püsib kiirena ning prognoositakse keskmise palga tõusu kuni 1380 euroni. Ühtlasi ootavad eksperdid mitmes valdkonnas hinnatõusu aeglustumist. Viimastel kuudel on naftahinnad maailmaturul oluliselt langenud ning samuti ei ole näha olulisi kodumaiseid tegureid, mis suurendaks hindu. Hindade tõusu ei prognoosinud küsitletud ekspertidest ükski.

Hinnangud pere majandusolukorrale pole viimase aastaga oluliselt muutunud. Suurem osa peredest (57%) hindas detsembris, et nende majanduslik olukord on sama kui oli aasta tagasi. Majandusolukorra paranemist viimase aasta jooksul tundis 22% peredest ja halvenemist 21% peredest.

Ettevõtete toodangu suurenemist toetavad soodsad rahastamistingimused ja kasumlikkuse kasv. Samas on aga ka juba esimesi andmeid selle kohta, et välisnõudluse kasv on aeglustumas. „Kuigi novembris tegi Eesti kõigi aegade rekordi ühe kuu ekspordimahus, siis impordi kasv aeglustus. See tähendab, et ka imporditavast kaubast ja toormest sõltuvate sektorite kasv võib tulevikus aeglustuda,“ märkis minister Tammist.

IT-ettevõtete turuolukord on jätkuvalt soodne. Nende kasuks töötab järjepidev nõudluse ja teenuse müügi kasv, mis jätkub ka lähikuudel. IT-ettevõtete äritegevust piirab vajaliku kvalifikatsiooniga tööjõu puudus. Viimasel 3 kuul leidsid siiski 35% IT-ettevõttetest töötajaid juurde.

Veel uudiseid samal teemal

05.04.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti majandusolukord on heas seisus, kuid kasv on aeglustumas

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) läbi viidud uuringust selgub, et Eesti majanduse olukord on olnud seitse kvartalit järjest hea ning selle aasta esimestel kuudel positiivsed arengud jätkusid, kuid aeglasemas tempos.

Eesti esindus EL kaubandusministrite kohtumisel. Foto: Euroopa Liit
23.02.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Tammist: Eesti toetab tööstuskaupade tollitariifide kaotamist USA-ga

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist osales 21.-22. veebruaril Rumeenias Bukarestis mitteametlikul Euroopa Liidu kaubandusministrite kohtumisel, kus arutlusel oli kaubandusleppe läbirääkimiste ettevalmistamine Ameerika Ühendriikidega.