Sa oled siin

Simson transpordiministrite kohtumisel: Eesti on huvitatud kellakeeramise lõpetamisest, kuid Euroopal tuleb leida võimalikult harmoneeritud lahendus

29.10.2018
EL transpordiministrite kohtumine Grazis 29. oktoobril 2018. Foto autor: Euroopa Liit
EL transpordiministrite kohtumine Grazis 29. oktoobril 2018. Foto autor: Euroopa Liit

Euroopa Liidu transpordiministrid kohtusid täna Austrias ning muuhulgas arutati kellakeeramise lõpetamise võimalikkuse üle. Kohtumisel osalenud majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni sõnul toetab Eesti kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides iga-aastase suve- ja talveajale ülemineku lõpetamist. Simsoni sõnul tuleb aga muudatusi ellu viies leida võimalikult harmoneeritud lähenemine, mis ei muudaks seisu Euroopa siseturul tänasest ootamatult keerulisemaks. Komisjoni ettepanek oli kellakeeramine lõpetada juba järgmisel aastal. Mitmed liikmesriigid pidasid sellist ajaraami liiga ambitsioonikaks, mistõttu on Austria eesistujana teinud ettepaneku seda pikendada, et anda liikmesriikidele rohkem aega viia läbi põhjalikumaid siseriiklikke ning regionaalseid konsultatsioone. Eesistuja ettepaneku kohaselt võiks kellakeeramise lõpetada 2021. aastal.

„Kui kellakeeramine kaotada, siis tuleb otsustada, kas jääda talveajale või suveajale. Teeme naaberriikidega tihedat koostööd saavutamaks tulevikus võimalikult harmoneeritud lähenemine. Seesugustel alustel tuleks otsuseid langetada kogu Euroopas,“ rääkis majandus- ja taristuminister Kadri Simson.

Minister Simson kohtus Austrias eraldi ka Soome kolleeg Anne Berneriga, kus tuli samuti arutelu alla kellakeeramise küsimus.

„Meie jaoks on tähtis leida lahendus, mis on vastuvõetav enamusele. Näiteks puhtalt ettevõtjate seisukohast vaadates on selge, et nende jaoks on kõige olulisem, et ajavöönd oleks võimalikult ühtne. Soome oli antud muudatuse algatajaks ning toetab selgelt kellakeeramise lõpetamist ning esialgsed konsultatsioonid näitasid suuremat tuge jätkamaks vööndi- ehk talveajas,“ lisas Kadri Simson.

Euroopa Liidu kehtiva suveaja korra kohaselt tuleb kaks korda aastas vastavalt muutuvale päevavalgusajale kella keerata, et teatava perioodi päevavalgust maksimaalselt ära kasutada. Samas on kaks korda aastas toimuva kellakeeramise vajalikkust üha enam kahtluse alla seatud. Euroopa Komisjon korraldas hiljuti ka avaliku konsultatsiooni, mille käigus saadi 4,6 miljonit vastust; 84 protsenti vastajatest pooldas kaks korda aastas toimuva kellakeeramise lõpetamist ja 16 protsenti soovis seda säilitada. Eelnevast lähtudes tegi Euroopa Komisjon ettepaneku lõpetada EL-is aastaaegadega seotud kellakeeramine, tagades samas, et liikmesriigid säilitavad pädevuse otsustada oma vööndiaja üle, eelkõige aga selle üle, kas nad lähevad alaliselt üle nende suveajale vastavale vööndiajale või kohaldavad alaliselt praegust vööndiaega.
Manuses fotod tänaselt transpordiministrite kohtumiselt Grazis. Fotode autor: Euroopa Liit

Veel uudiseid samal teemal

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo osaleb Ottawas avatud riigijuhtimise teemalisel kohtumisel.
29.05.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Kingo osaleb Ottawas avatud riigijuhtimise teemalisel kohtumisel

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo osaleb kolmapäevast reedeni Kanadas Ottawas toimuval Avatud Valitsemise Partnerluse tippsündmusel.

Siseturu asekantsler Kristi Talving täna Pekingis toimuval Digital Belt and Road Forumil.
25.04.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti on valmis kaubavahetuse ja ärisuhete tihendamiseks Hiinaga

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi siseturu asekantsler Kristi Talving tutvustas täna Hiinas Digital Belt and Road Forumil Eesti e-teenuseid ja kinnitas Eesti valmisolekut tihendada kaubavahetust ja ärisuhteid Hiinaga.