Sa oled siin

Riiklikule krattide ideekonkursile on laekunud juba üle 40 idee

29.01.2019
Foto: Annika Haas/Toolbox Estonia
Foto: Annika Haas/Toolbox Estonia

Tänaseks on Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja Riigikantselei poolt veetava ekspertrühma ideekonkursile aadressil www.kratid.ee laekunud juba üle 40 idee krattide erinevate kasutusvõimaluste kohta. Oma ideid saab välja pakkuda veel kuni 10. veebruarini 2019.

Ligi kuu aega kestnud ideekorjele on laekunud tänaseks ideid krattide ehk tehisintellekti rakendamiseks erinevates eluvaldkondades. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammisti sõnul on pakutud välja mõtteid nii meditsiini, hariduse, transpordi, põllumajanduse kui ka siseturvalisuse valdkonnas, aga ka nutikaid lahendusi näiteks haljastuse korraldamiseks.

“Krattide kasutamine on hea võimalus Eesti majanduse tootlikkuse ja riigi toimimise parandamiseks. Ideekorje kaudu saab igaüks anda oma panuse, et muuta Eesti riigiasutused ja ettevõtted tänu krattidele veel efektiivsemateks,” nimetas Tammist.

Ideekorje on üks osa riigi poolt algatatud krattide projektist, mille raames teeb krattide ekspertrühm 2019. aasta maikuuks ettepanekud selle kohta, millistel aladel oleks krattidest Eestile enim kasu ja milliste meetmetega tehisintellekti kasutuselevõttu toetada. Samuti töötatakse projekti raames välja krattide kasutamisega seotud ettepanekud Eesti õigusruumi arendamiseks, et tagada õigusselgus ja vajalik ohutus.

Tammist julgustab kõiki, kes tahaksid oma idee krattide kasutuselevõtu võimaluste kohta teele panna, seda juba täna tegema. Kratt ehk tehisintellekt põhineb tarkvaralisel algoritmil, mis on iseseisev ja õppimisvõimeline. “Krati võimalikuks kasutusalaks on näiteks erinevate otsuste tegemiseks andmete põhjal soovituste välja pakkumine. Sellist lahndust kasutavad näiteks Facebook, aga ka Google’i otsingumootor. Samuti saab krattide abil analüüsida, kuidas mõnda tööprotsessi efektiivsemalt teostada,” selgitas Tammist. Samuti toetuvad robotmasinad, nagu isejuhtivad sõidukid, oma protsessides tehisintellekti rakendustele.

Ideid krattide kasutamise võimalusteks saab pakkuda aadressil www.kratid.ee veel kuni 10. veebruarini 2019. Seejärel valitakse kõigi välja pakutud ideede seast välja parimad avaliku sektori ja erasektori kategooria ideed ning mõlema kategooria parima idee autorit tunnustatakse kutsega rahvusvahelisele konverentsile Tallinn Digital Summit 2019.

Veel uudiseid samal teemal

Agnus Laane võidutöös genereerib tehisintellekt endale ise iga kord unikaalse logo.
21.05.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Krattide logokonkursi võitis tehisintellekti poolt loodud logo

Riigikantselei ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt korraldatud krattide ehk tehisintellekti logokonkursi võitis Agnus Laane töö, mille keskseks ideeks on, et kõikidel materjalidel on iga kord unikaalne allkiri, mille annab vastavalt programmeeritud tehisintellekt ise. Parim töö valiti välja konkursile laekunud 47 töö seast.

13.05.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Majandusministeerium kutsub taas ettevõtjaid e-riigi lahendusi häkkima

MKM saatis Eesti tehnoloogiaettevõtjatele kutse osaleda juba teist korda toimuval digiriigi häkatonil. Häkatoni eesmärk on saada värskeid ideid ja leida erasektorist kaasamõtlejaid erinevate avaliku sektori valdkondi puudutavate kitsaskohtade lahendamisel.