Sa oled siin

Riik eraldas küberohtude ennetamiseks täiendavaid vahendeid

15.04.2020
Foto: e-Residency/Toolbox Estonia
Foto: e-Residency/Toolbox Estonia

Valitsus toetas väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu ettepanekut eraldada koroonakriisiga toimetulekuks eraldatud reservist täiendavaid vahendeid Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) küberohtude ennetuskampaaniale „Ole IT-vaatlik!“.

„Suur osa Eesti inimestest on koroonaviiruse leviku tõkestamise eesmärgil läinud üle kaugtööle ja -õppele ja selleks kasutatakse väga erinevaid tehnilisi vahendeid ja platvorme. See on aga tekitanud soodsa pinnase küberkurjategijatele, kes püüavad ebaturvaliselt valitud suhtlusplatvorme, andmete hoolimatut jagamist ja näost näkku suhtluse puudumist ära kasutada,“ selgitas minister Kaimar Karu.  

RIA ja CERT-EE andmetel on olnud mitmeid erinevaid katseid ära kasutada pandeemiafooni ja kaugtöö platvormide rohkust, et meelitada inimesi pahavarale klikkima, oma andmeid valesse kohta jagama või oma raha valedele kontodele saatma „Neid katseid on olnud oodatust rohkem ja RIA hinnangul kasvab see trend lähiajal veelgi,“ märkis Karu.

RIA peadirektori asetäitja küberturvalisuse alal Lauri Aasmanni sõnul on maailmas koroonakriisi ajal küberkurjategijate tule alla sattunud eriti haiglad, laborid, koolid ja omavalitsused. „Näiteks Tšehhis ja ka mujal Euroopa riikides on rünnatud haiglate infosüsteeme ja muudetud need töötajatele lunavara abil kättesaamatuks. Juurdepääsu taastamise eest nõutakse lunaraha. Lunavara kasutamist andmetele juurdepääsu blokeerimiseks oleme hakanud nägema ka Eestis.“ Aasmanni sõnul taandub selline olukord enamasti inimeste teadlikkusele ja esmajoones aitab siin elementaarne küberhügieen – tugevad paroolid, mitmefaktoriline autentimine, seadmete tarkvara uuendamine, kahtlaste linkide äratundmine jne. „Need on lihtsad asjad, kuid inimesed töötavad praegu igapäevaselt mitmete uute programmide ja töövahenditega ja paljud varasemad soovitused ei pruugi enam meeles olla, sest tol hetkel ei haakunud ohud nii selgelt igapäevaeluga. Seetõttu on oluline neid aeg-ajalt meelde tuletada, eriti, kui tahame vältida mõne Eesti haigla või ettevõtte küberkurjategijate ohvriks sattumist,“ rõhutas Aasmann.

„Ole IT-vaatlik“ kampaaniat viis RIA läbi 2019. aasta oktoobrist aasta lõpuni. Kampaania sihtrühmaks on laiem avalikkus, kes ühel või teisel viisil on puudutatud hetkel kaugtöö ja -õppe korraldamisest. Kampaania algab orienteeruvalt aprilli keskel.

Veel uudiseid samal teemal

Minister Siem eilsel virtuaalsel allkirjastamistseremoonial.
27.10.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti liitus seni suurima rahvusvahelise digiprojektiga

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem allkirjastas eile õhtul virtuaalselt ühisdeklaratsiooni ITU (International Telecommunication Union), Diali (Digital Impact Alliance), BMZ (Saksamaa Majanduskoostöö ja Arenguministeerium) ja Eesti välisministeeriumi vahel, mis võimaldab alustada rahvusvahelist koostööd digiriigi ehitusblokkide s

Tutvustame ja tunnustame neid, kes riiklike digiteenuste taga!
20.10.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

MKM kuulutab välja riigi digiteenuste konkursi „Su(g“

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium kuulutas täna välja riigi digiteenuste konkursi “Su(g”, millega tunnustatakse parimaid riiklikke digiteenuseid ja nende omanikke ning tõstetakse esile nende panust Eesti digiühiskonna arengusse.