Sa oled siin

Riik avalikustas plaani Eesti krattide jaoks

28.05.2019
Krattide tegevuskavas välja pakutud lahenduste eesmärk avalikus sektoris on viia Eesti e-riik järgmisele tasemele.
Krattide tegevuskavas välja pakutud lahenduste eesmärk avalikus sektoris on viia Eesti e-riik järgmisele tasemele.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Riigikantselei eestvedamisel valmis krattide ehk tehisintellekti kasutuselevõtu edendamise analüüs ja tegevuskava, mida esitleti täna Tallinna Tehnikaülikoolis ja millega pakuti välja, kuidas krattidega Eestis edasi toimetada.

Krattide projekti elluviimiseks kutsusid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Riigikantselei eelmisel aastal kokku riigiasutuste, ülikoolide ja erasektori esindajate ekspertrühma, kelle ülesanne oli töötada välja konkreetsed ettepanekud, kuidas saada tehisintellektist ehk krattidest Eestile enim kasu ja milliste meetmetega nende kasutuselevõttu käivitada. Sealjuures viidi läbi ka analüüs ja pakuti välja ettepanekud Eesti õigusruumi arendamiseks, et tagada krattide kasutamisega seotud õigusselgus ja vajalik ohutus.

“Kratid ehk tehisintellekt pole täna enam tulevikuvisioon - nad on kasutuses nii meie telefonis, interneti- kui ka teistes teenustes meie ümber. Seega on ülim aeg koostada kava, kuidas neist Eestis kasu saada, sest tegu on potentsiaalselt väga ulatusliku kasuga tehnoloogiaga,” märkis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi IKT-asekantsler ja ekspertrühma eestvedaja Siim Sikkut. Tema sõnul on Eesti väljakutseks tulla toime üha vähemate tööealiste inimestega ja tegutseda samal ajal aina tootlikumalt, mida kratid olulisel määral võimaldavadki.

“Krattide projekti raames saime kinnituse, et neil on potentsiaali nii meie majanduse tootlikkuse kasvatamiseks kui ka riigiteenuste viimiseks uuele tasemele. Seega tasub asuda teele ning tugevdada baasvõimekust, et suudaksime kratte Eestis piisavalt kasutusele võtta ja edasi arendada,” selgitas Sikkut.

Konkreetsete ülesannetega õpivõimelised rakendused ehk kratid põhinevad tarkvaralisel algoritmil ja täidavad traditsiooniliselt inimese poolt tehtavaid aeganõudvaid ja rutiinseid toiminguid, nagu näiteks andmete optimeerimine, tuvastamine, prognoosimine või soovituste tegemine. Nii kohtab Eestis eri valdkondade kratte alates teenindussektori suhtlusrobotitest ettevõtluses kuni liiklusloendurite või põllumaade satelliitpiltide analüüsivahenditeni riigisektoris.

“Krattide tegevuskavas välja pakutud lahenduste eesmärk avalikus sektoris on viia Eesti e-riik järgmisele tasemele - võtta kasutusse rohkem kratte ja muuta selleks kättesaadavaks nii krattide loomise praktilised “tööriistad” kui ka paindlikud rahastusmeetmed. Kuna meil on erinevate olemasolevate riigikrattide näitel baas olemas, on meil võimalus olla Eestiga ka valdkonna rahvusvaheliseks eestvedajaks,” rääkis Sikkut, kelle sõnul on juba täna riigiametite poolt kasutusse võetud kratte nii PRIA-s, RIA-s, Statistikaametis kui ka Haigekassas.

Erasektoris seab tegevuskava krattide ülesandeks majanduse digitaliseerimise taseme tõstmise. “Juba täna on meil palju edukaid tehisintellekti arendajaid, kellele tahame õla alla panna, et nende tegevust veelgi rohkem toetada,” sõnas Sikkut.

Ekspertrühm leidis, et krattide kasutuselevõtu õiguslikust aspektist pole vaja viia ellu varasemalt prognoositud ulatuslikke muutusi. “Meil on siiski laual mitmed kehtiva õigusruumi täpsustusettepanekud, mida arvesse võttes saaks ka õigusruumi krattide arendamiseks sobivamaks muuta - olgu selleks krattide kasutuselevõtuga seotud vastutuse täpsustamine või inimkonnale kahjulike krattide loomise piiramine,” ütles Sikkut.

Teadus- ja arendustegevuse ning hariduse vaates pakub tegevuskava välja üldiseid investeeringuid krattide spetsialistide koolitamisesse. Samas selgitas Sikkut, et välja on pakutud ka mitmed erimeetmed teadustegevuste jaoks, nagu rakendusuuringute jätkumine, tehisintellekti fookusega innovatsioonipesa käivitamine ja liitumine Euroopa algatustega, et muuta kättesaadavaks kõrgjõudlusega andmetöötlusvõimsus.

Täna esitletud krattide ekspertrühma aruande põhjal valmiv tegevuskava jõuab juunis valitsuse lauale ning seejärel saavad riigiametid täpsemad ülesanded, kuidas ja millal tegevuskavas välja pakutud meetmeid rakendama asutakse. Krattide tegevuskavaga on võimalik tutvuda Riigikantselei kodulehel.

Rohkem infot krattide projekti ja kasutuslugude kohta Eestis: www.kratid.ee

Veel uudiseid samal teemal

Minister Kaimar Karu juhtimisel luuakse uus tulevikku vaatav investeeringute plaan, mis keskendub jätkusuutlikkusele, mõistlikkusele ja läbimõeldusele. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei
20.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Kaimar Karu: e-riik saab restardi

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu seab prioriteediks e-riigi jätkusuutlikkuse tagamise ning alustab konsultatsioonidega unarusse jäetud arenduste ja investeeringute selgeks tegemiseks.

Kohtumine Huaweiga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis
16.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Karu kutsus Hiina tehnoloogiafirma Huawei sideseadmete turvalisuse osas selgitusi andma

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus täna Huawei Nordics asejuhi Kenneth Fredrikseni ning teiste Huawei esindajatega, nõudmaks maailmas kõneainet tekitanud tehnoloogiahiiult selgitusi nende poolt toodetavate sideseadmete turvalisuse osas ning kuulamaks ära nende ettepanekud aasta lõpus konsultatsiooniringile saadetud sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõule.