Sa oled siin

Pikaajalise elektri hinnaleppe sõlmimiseks pole praegu sobiv aeg

11.02.2010

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) juhib elektri vabatarbijate tähelepanu sellele, et praegu ei ole sobiv aeg pikaajaliste hinnalepete sõlmimiseks.
Viimastel nädalatel on mitmed elektri vabatarbijad saanud hinnapakkumisi müüjatelt, mis ületavad tunduvalt praegust hinnataset.
„Elektrituru eripära on see, et ka pikaajalisi hinnapakkumisi tehakse lähtuvalt hetke turuhinnast. Praegu on tulenevalt külmadest ilmadest pikaajalistele hinnapakkumistele aluseks olevad  tulevikutehingute hinnad Põhjamaade elektriturul äärmiselt kõrged,“ ütles energeetika asekantsler Einari Kisel. „Kevadilmade saabudes peaks hinnatasemed aga järsult langema, eriti sel aastal, kui Põhjamaades on palju lund, mis sulades viib hüdroelektri ülepakkumise tõttu väga madalate hindadeni,“ lisa ta.
Kõige mõistlikum oleks praegu oodata hinnapakkumiste küsimiseks kas kevadilmade saabumist või sõlmida näiteks 2-3 kuune leping, mille puhul hind oleks seotud elektribörsi hinnaga.
„Lühiajalise börsihinnaga seotud lepinguga on võimalik tagada endale odavaim elekter kevadkuudeks, mil on elektriturul reeglina kõige madalamad hinnad. Parim pakkuja peaks pakkuma väikseimat hinnalisa elektribörsi hinnale. Samal ajal tuleks aprillis fikseerida hinnad pikaajaliseks lepinguks, sest siis on Põhjamaade elektriturul reeglina ka aasta kõige odavamad tulevikutehingute hinnapakkumised,“ rääkis Kisel.
Alates selle aasta 1. aprillist avaneb Eesti elektriturg 35 protsendi ulatuses, mis tähendab, et ca 300 Eesti ettevõtet peab hakkama elektrit ostma vabaturult.