Sa oled siin

Parts: uute energiataristute rajamisel tuleb arvestada mõju tarbijatele

05.11.2013

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts rääkis esmaspäeval Vilniuses kõrgetasemelisel energeetikakonverentsil, et uute rahvusvaheliste energiataristute rajamisel tuleb eelkõige kaaluda, kas investeeringu hind on lõpptarbijatele jõukohane.

„Tarbija perspektiiv on ülepiiriliste energiataristute rajamisel võtmekoht. Kas kodumajapidamistele ja ettevõtetele on investeeringutest tulenev hinnatõus vastuvõetav, kas me säilitame konkurentsivõime ja kas kokkuvõttes saadav kasu kaalub üles hinnatõusu,“ ütles Parts.

Samas on Partsi sõnul Eestil hea kogemus kahe suure rahvusvahelise energiataristu rajamisel. „Kaabliühendus Soomega Estlink1 töötab juba mitu aastat ja uuel aastal lisandub sellele Estlink2. Sellele lisanduvad Leedu-Rootsi ja Leedu-Poola elektriühendused seovad Balti riigid ja Põhjamaad ühtseks turuks.“

Partsi sõnul on nii Eesti, Läti kui Leedu liikunud viimase 10 aasta jooksul jõudsasti edasi, väljumaks niinimetatud Balti saare staatusest.

Eesti on seotud kolme suurema ülepiirilise energiataristu investeeringuga: LNG terminal, Soome ja Eesti vaheline gaasitoru BalticConnector ja Eesti-Läti vaheline kolmas elektriühendus.

Konverentsil “Completing the Internal Energy Market: Building an Integrated European Energy Network” esinesid Leedu president Dalia Grybauskaite, Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Günther Oettinger, Leedu energeetikaminister Jaroslav Neverovic, Ukraina energia- ja söeminister Eduard Stavytsky, Läti majandusminister Daniels Pavluts jne.