Sa oled siin

Parts: Poolaga tihedamal koostööl on perspektiivi

13.03.2012

Esmaspäeval Varssavis nelja Poola ministriga kohtunud Eesti majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts tõdes, et Poola on üha enam Eestile sillaks Lääne-Euroopasse ja seda nii elektri- ja gaasiühenduste kui ka raudteetranspordi vallas.

„Eriti hea meel on selle üle, et Poola on valmis investeerima Rail Balticu raudteeühendusse alates Leedu piirist kuni Varssavini,“ ütles Parts. Poola transpordiminister Slawomir Nowak kinnitas, et hiljemalt aastal 2020 saab sõita Leedu-Poola piirilt Varssavini kuni 160 kilomeetrit tunnis. „Poola tugev huvi Rail Balticu vastu näitab, et see pole ainult kolme Balti riigi omavaheline projekt, vaid kaasab ka Soomet, Poolat ning Euroopa Komisjoni,“ rääkis Parts.

Kohtumisel Poola riigivaraministri Mikolaj Budzanowskiga tõdesid mõlema riigi ministrid, et uute elektritootmise võimsuste ehitamine on vältimatu. Poola on rajamas kahte uut tuumajaama ning mitmeid söejaamu, Eesti panustab uude põlevkiviplokki, taastuvenergiasse ning ilmselt uue Leedu tuumajaama ehitusse. „Minu sõnum on alati olnud: energeetikas tuleb leida tasakaal keskkonnasäästliku tootmise ja elektri hinna vahel,“ sõnas Parts.

Parts tervitas uue Poola-Leedu elektriühenduse kiiret arengut, mis aitab tulevikus integreerida Eestit ka lõuna poolt Lääne-Euroopa elektrivõrkudega. Samuti on jõudsalt edenemas Poola-Leedu gaasiühenduse rajamise ettevalmistamine, mis tulevikus võiks pakkuda gaasiturule alternatiivi.

„Eesti ja Poola energeetika on teatavas mõttes sarnased, me mõlemad oleme sõltuvuses fossiilsetest kütustest, mitmekesistamas oma portfelli ning meie eesmärk on Euroopa Liidu ühtne energeetika turg,“ ütles Parts. Mõlemad ministrid tõdesid, et sealjuures ei tohiks kaotada konkurentsis ning saada energeetiliselt „kalliks“ riigiks.

Kohtumisel majandusminister Waldemar Pawlakiga arutati, kuidas ajada Euroopa Liidus pikaajalist ning vastutustundlikku energia- ja kliimapoliitikat. Lisaks oli teemaks kahepoolne majandus- ja ärisuhete tihendamine.

Parts kohtus esmaspäeval ka administreerimise ja digitaliseerimise ministri Michał Jan Boniga.
Täna kohtub Parts Poola suurima energiaettevõtte PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. esindajate ja LitPol-Linki juhatuse esimehe Jarosław Niewierowicziga ning Transmission System Operatori presidendi Henryk Majchrzakiga.