Sa oled siin

Parts: põlevkivi roll maailmas on suurenemas

19.10.2010

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts tõdes USAs Colorados maailma suurima põlevkivisümpoosioni avakõnes, et maailm pöörab järjest enam tähelepanu põlevkivienergeetikale ning Eesti võimalus on jagada oma tehnoloogilisi teadmisi.

„Pärast kildagaasi edu ning õnnetusi nafta tootmisel süvavees on maailm pööranud silmad alternatiivide poole. Põlevkivivarud maailmas on tohutud ning selle energeetiline potentsiaal väga suur,“ ütles Parts. „Eesti võtab toimuvat väga tõsiselt ning me teeme pingutusi, et  oma tehnoloogiat edasi arendada ja ka teistele pakkuda.“

Parts rääkis, et  Eesti majanduse perspektiiv on kõrge lisandväärtusega teadmiste ja tehnoloogia eksport. „Eesti  lähiaja eesmärk on arendada välja põlevkivil põhinev transpordikütuste tööstus. Selle tulemusel tagab põlevkivi Eesti riigile täieliku energeetilise kindluse ja julgeoleku,“ lisas ta.

Põlevkiviga seoses on palju müüte ja väärarusaamu. Parts kutsus üles maailma põlevkiviteadlasi aktiivsemalt viima põlevkiviga seotud võimalused ja faktid avalikkuseni ning poliitika kujundajateni.

Minister ütles, et soovime seda või mitte, aga energia tarbimine maailmas kasvab.  Igal juhul peab kasvatama taastuvenergia tootmist, kuid majanduslik reaalsus on see, et ilma fossiilsete kütusteta pole võimalik edasi minna.

Põlevkivi kasutamise juures ei tohi Partsi sõnul aga unustada väga olulist  aspekti – keskkonda. Vastutustundlik kaevandamine ja põlevkivi kasutamine on põlevkivienergeetika sõlmküsimus. Samas on teada, mis on põlevkivitööstuse ohud ja kuidas neid minimiseerida.

„Minu sõnum maailmale on see, et põlevkivi ei tohi karta, kuid teda tuleb kasutada mõistlikult. Põlevkiviõli muutub maailmaturul järjest konkurentsivõimelisemaks, paljudel riikidel aitab põlevkivi leevendada energianälga ning suurendada energeetilist sõltumatust,“ lausus Parts.

30. korda toimuv Oil Shale Symposium on iga-aastane maailma suurim põlevkivienergeetikaalane kongress, millest võtavad osa üle 20 riigi ettevõtted, teadlased, tudengid jne.