Sa oled siin

Parts ja Sekmokas: investeeringud energeetikasse vajavad erakapitali

20.11.2009

Reede pärastlõunal kohtunud Eesti majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ja Leedu energeetikaminister Arvydas Sekmokas tõdesid ühiselt, et lähiaja suured investeeringud energeetikasse vajavad erakapitali tuge.
Parts andis Sekmokasele ülevaate Eesti Energia investeeringute seisust. Partsi sõnul on ootamise aeg möödas, vaja on teha kiireid otsuseid ning avaneva elektrituru taustal tuleb riske jagada erasektoriga.
Sekmokas andis omapoolse ülevaate Ignalina uue tuumajaama rahastamise seisust. Ta lisas, et Leedu tuleb välja varem peaministrite poolt heaks kiidetud plaaniga strateegilise erainvestori kaasamisel tuumajaama ehitusse tänavu detsembris.


Parts rõhutas reaalselt toimiva avatud elektrituru vajadust Baltikumis. „Kui me tahame avatud turgu, peame jõudma sõnadest kaugemale ja looma Euroopaga rohkem välisühendusi,“ ütles ta. Sekomokas lisas, et ühenduste loomine Poola ja Rootsiga on töös.
Parts andis ülevaate Eesti sammudest vaba elektriturgu loova seadusandluse kohta. Sekmokas lisas, et Leedus on samuti hetkel parlamendi menetluses elektriturgu avav seadus ning Eesti eeskujul eraldab ka Leedu oma elektri põhivõrgud muudest tegevustest. Parts tutvustas omalt poolt Eesti valitsuse samme põhivõrgu kui loomuliku monopoli eraldamisel.
Ühiselt leiti, et koostööd elektrituru avamisel peab jätkama ning vastav seadusandlus peab valmima veel sel aastal.
Lisaks arutasid ministrid ühise elektribörsi, Estlink2, energiajulgeoleku ja Leedu elektrituru regulatsiooni teemadel ning majanduse olukorrast üldisemalt.