Sa oled siin

Parts: energeetika keskne küsimus EL-is on süsinikulekke peatamine

12.03.2010

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts rääkis neljapäeval Euroopa Liidu energeetika nõukogu istungil, et EL-i energeetika lähiaja keskseteks küsimusteks on ühenduse kliimapoliitika usaldusväärsus ja süsinikulekke peatamine.

„Me peame astuma konkreetseid samme, et peatada süsiniku leke. Vastasel juhul võib juhtuda, et kolmandatele osapooltele avatud turu tingimustes lähevad välja nii investeeringud kui töökohad,“ lisas Parts.

Ebavõrdne konkurents kolmandate riikide CO2-mahuka tööstuse toodangu sisenemisel EL-i turule võib seada  tõsisesse ohtu nii CO2-mahuka kui ka süsinikuvaba energia tootmise. See võib tuua kaasa ka EL-i elanikkonnale koormavate subsiidiumite rakendamise, kuid see pole mõistlik lahendus.

Minister sõnas, et 2-protsendilise panusega EL-i majandusse on energeetika oluline tööandja ja innovatsiooni edendaja.  Kuid samas on toimiva siseturu puudumine üks suuremaid probleeme. „Praegu toimib turg Balti-Põhjala suunal, kuid ootan, et 10 aasta pärast toimib turg kõigi 27 liikmesriigi vahel,“ märkis ta.

Toimiv elektriturg vajab aga väga suuri investeeringuid ühenduste rajamiseks ning sellesse peab uuel eelarveperioodil oma panuse andma ka EL. Samuti peab toetama enam teadus- ja arendustegevust ning looma võimaluse, et ettevõtted pääseksid paremini ligi riskikapitalile.