Sa oled siin

Palo: pärnakad on „viimase miili“ ehitamise lahendanud väga mõistlikult

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo kohtus täna Pärnumaal maavanema Kalev Kaljustega ning tutvus maakonna Digitee projektiga, mille eesmärk on liita seni veel interneti püsiühenduseta ettevõtted, asutused ja elamud lairibavõrku.

„Kuna telekommunikatsioonivõrkudesse tehtavad investeeringud on küllaltki kapitalimahukad ja selle tõttu on erasektor aktiivselt tegutsemas ainult tiheasustusega piirkondades, peavad omavalitsused seljad kokku panema ning leidma riigi toega võimaluse kiire internetiühenduse rajamiseks,“ ütles minister. “Riigil on selleks järgnevateks aastateks ette nähtud kokku 20 miljonit eurot. Juhul, kui sellele rahale lisandub 2/3 omavalitsuste ja liitujate panust, saame juba rääkida 60 miljoni euro suurusest investeeringust lairiba väljaehitamiseks lähiaastatel,“ lisas Palo.

Selline positiivne ühistegevus on käivitunud juba Pärnumaal ning minister soovib innustada ka teisi omavalitsusi sarnast lahendust proovima. „Kui valitsusele on koostööpartneriks piirkondlikud meeskonnad, kes igaüks suudaks ka omalt poolt rahaliselt panustada, annaks see juba väga olulise panuse 21. sajandi taristu toomiseks kõigi huviliste ukseni,“ märkis Palo.   

Pärnu maavalitsus, omavalitsused ja ettevõtlusarenduskeskus alustasid Digitee projektiga mullu septembris, praeguseks on projekti raames kaardistatud ligikaudu 7000 lairibaühenduse soovijat, kes on ka ise nõus panustama võrgu rajamisse. „Maapiirkondades, kus püsiühendus täna puudub, soovivad selgelt rohkem kui pooled, kohati juba 90 protsenti majadest endale lairibaühendust,“ selgitas maavanem Kaljuste.  
Ta lisas, et järgmises Digitee projekti etapis selgitatakse välja, millistes piirkondades soovivad järgneva kolme aasta jooksul sideettevõtjad kommertsalustel välja ehitada valguskaablivõrgud; luuakse võrguettevõte ning korraldatakse võrkude projekteerimise ja ehituse rahastus. „Digitee projekt on hea näide maakondlikust koostööst võidelda Eesti suurimas maakonnas ääremaastumise vastu, tagades kiire ja kvaliteetse internetiühenduse ning teenused üle kogu maakonna,“ ütles Kaljuste.  

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium alustas lairiba internetivõrgu väljaehitamist kogu Eestis seitse aastat tagasi. Selle ajaga on Euroopa Liidu rahade eest valmis ehitatud ligi 4400 kilomeetrit baasvõrku ja lähima kahe aasta jooksul rajatakse veel üle 2000 kilomeetri. Valdavalt saab baasvõrk valmis juba järgmisel aastal, peale seda on kavandatud seni ühendamata jäänud ettevõtjate, kodude või asutuste liitumispunktidesse lisamine ehk nn „viimase miili“ väljaehitamine. 

/17.02.2017/

Veel uudiseid samal teemal

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo
26.04.2017|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

E-residentsuse programmi nõukogu koosseis uuenes

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo kinnitas e-residentsuse programmi nõukogu liikmete uue koosseisu, kuhu lisandus inimesi erasektorist. Nõukogu juhtimist jätkab programmi käivitanud Taavi Kotka.
 

Minister Urve Palo allkirjastamisel Oslos.
25.04.2017|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Palo: Eestil on Euroopa ühtse digituru loomisel juhtroll

Täna allkirjastasid Oslos kümme Põhjala ministrit deklaratsiooni ühtse digitaalturu rajamiseks. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul on ühtse turu loomisel Eestil juhtroll.