Sa oled siin

Nõudlus info ja side sektori teenuste järele kasvab

27.06.2014
Infoühiskond
Infoühiskond

Infotehnoloogiliste seadmete kasutus kasvab pidevalt, koduse internetiühendusega leibkondade arv ulatus 2013. aastal Eestis 80 protsendini ja samale tasemele tõusis möödunud aastal ka interneti- ja arvutikasutajate osatähtsus, selgub Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ülevaatest.

Eesti elanikud paistavad silma interneti kasutamisega keerulisemate teenuste puhul, internetipanga kasutajaid oli tervelt 73 protsenti. Võrdluseks võib tuua ELi keskmise, mis oli vaid 42 protsenti. Internetikasutajate seas on oluliselt populaarsust kogunud ka sotsiaalvõrgustikud. Möödunud aastal küündis kasutajate arv Eestis 50 protsendini, samal ajal kui ELi keskmine näitaja oli 43 protsenti.

Info ja side ettevõtete müügitulu on viimasel kolmel aastal ületanud kriisieelse taseme, jäädes siiski eelmisel aastal 2012. aasta 1,51 miljardi eurose müügituluga samale tasemele. Telekommunikatsiooni ettevõtted teenisid 2013. aastal üle poole kogu sektori müügitulust. Ligi kolmandiku sektori müügitulust andis programmeerimine ning kümnendiku kirjastamine.

Koos müügitulu kasvu pidurdumisega on allapoole liikunud ka sektori tootlikkuse näitajad. Kogutootlikus lisandväärtuse põhjal vähenes ligi 14 protsenti ja tööjõukulude tootlikkus 10 protsenti. Samal ajal on suurenenud tööjõukulud, mis on hakanud pidurdama sektori ettevõtete efektiivsuse kasvu. Vahemikus 2010-2013 on info ja side ettevõtted loonud seitse tuhat uut töökohta ja eelmisel aastal ulatus keskmine nominaalpalk 1576 euroni.

Suurimad investeeringud põhivarasse tehakse jätkuvalt telekommunikatsiooni ettevõtetes, ulatudes 87 protsendini kõikidest info ja side ettevõtete investeeringutest, millele järgneb üheksa protsendiga programmeerimine.

2013. aastal tegutses info ja side valdkonnas ligi 3000 ettevõtet, mille puhul on põhiliselt tegemist alla kümne hõivatuga infotehnoloogia valdkonna mikroettevõtetega. Töötajate arv sektoris ulatus 19 700 inimeseni, moodustades kolm protsenti kogu tööhõivest.

Täpsemalt on võimalik info ja side 2013. aasta ülevaatega tutvuda ministeeriumi kodulehel.

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Renee Altrov/Toolbox Estonia
29.07.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Väliskaubandus- ja IT-minister: värske audit on selge kinnitus e-residentsuse programmi kasumlikkusele

Täna avalikustas Riigikontroll Eesti e-residentsuse programmi tulemuslikkust hindava auditi. Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi sõnul on audit programmi arengu vaatest väga vajalik ning kinnitab e-residentsuse kasu Eesti majandusele.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem
24.07.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Raul Siem kuulas sideettevõtjate seisukohti seoses 5G sageduskonkursiga

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem kohtus eile 3,6 GHz sageduskonkursi muutmise määruse avaliku konsultatsiooni raames sideettevõtetega, et saada ülevaade arutelude hetkeseisust.