Sa oled siin

Mullu suurenes keemia- ja farmaatsiatoodete tootmine veerandi võrra

05.07.2012

Eelmisel aastal kasvas Eestis keemia- ja farmaatsiatoodete tootmine 25 protsenti, allharude müügikasv tõi endaga kaasa ekspordi suurenemise, millest rahaliselt kõige suurema panuse andis haruldaste muldmetallide, põlevkiviõli, plastifikaatorite ja mastiksite eksport.

Tootlikkuse osas eristus selgelt õlitööstus, kus tootlikkuse näitajad paranesid hüppeliselt tänu ettevõtete headele majandustulemustele. Teistes allharudes kasvasid küll müügitulud töötajate arvust ja töökuludest kiiremini, kuid lisandväärtuse kasv ei suutnud nendega sammu pidada.

Kiire tulude kasv tõi kaasa poole võrra suurema kogukasumi kui aasta varem, mis tulenes eelkõige põlevkiviõli tootmisest. Teistes allharudes oli kasum mõnevõrra väiksem kui aasta varem.

Töötajate arv suurenes iga kvartaliga kõigis keemiatööstuse allharudes ning kokkuvõttes lisandus sektorisse aastaga üle 100 töökoha, mis on kolm protsenti keemiatööstuses hõivatutest. Veidi kasvas ka töökoormus ning suurenes töötundide arv. Samas tööjõukulud tõusid aastaga 15 protsenti, mis tulenes kümnendiku võrra kasvanud palkadest.

Suhteliselt hea aasta peegeldus ka ettevõtjate hinnangutes. Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse kohaselt jõudis tootmisvõimsuste rakendatuse tase kriisieelseni, mitmed ettevõtted viitasid tootmisvõimsuste ebapiisavusele. 2012. aastal lisandub täiendavaid tootmisvõimsusi põlevkiviõli tööstuses, mistõttu mahud võivad kasvada, kuid tulenevalt nafta hinna muutustest ei too see kaasa nii suurt müügitulu suurenemist kui 2011. aastal.

Tulevikus on oodata tootmissisendite kallinemist, mis eeldab keemiasektorilt efektiivsuse tõstmist. Samuti hakkab keemiatööstuses olulist rolli mängima keskkonnahoiuga seotud kulutuste suurenemine.

Eestis tegutseb sadakond keemiatööstuse ettevõtet. Keemiatööstusest üle poole asub Ida-Virumaal ja ligi kolmandik töötajaid töötab Tallinnas ja Harjumaal. Suuremateks keemiatööstuse ettevõteteks on VKG Oil AS, Kiviõli Keemiatööstuse OÜ ja põlevkiviõli tootja Eesti Energia Õlitööstus AS.

Täpsemalt on võimalik keemia- ja farmaatsiatoodete sektori eelmise aasta ülevaatega tutvuda siin.