Sa oled siin

MKM: töötleva tööstuse tootjahinnad, ekspordi- ja impordihinnad jätkavad langust

27.02.2015
Eesti töötleva tööstuse hinnad on Euroopa tagasihoidliku nõudluse ning toorainete odavnemise tõttu nüüdseks juba ligi aasta languses püsinud. Statistikaameti andmetel langesid tootjahinnad töötlevas tööstuses jaanuaris aasta varasemaga võrreldes 1,8%, detsembriga võrreldes toimus 0,1% tõus.

Oluliselt süvenes hinnalangus toiduainete tootmises, kus hinnad langesid aastaga 2,4% ja kuuga 1,1%. Peamiseks mõjutajaks oli piimatööstus, kus enam kui pool aastat tagasi alguse saanud tooraine kokkuostuhindade langus hakkas aastases hinnavõrdluses kajastuma alles nüüd. Toiduainete tootmises odavnesid hinnad kõigis toiduainete tööstuse alamsektorites peale puu- ja köögivilja töötlemise ja säilitamise. Suurematest tööstussektoritest paistsid aastases võrdluses hinnakasvuga silma paberitööstus (5,4%) ja muude masinate ja seadmete tootmine (1,8%). Kuises võrdluses oli kiireim kasv jookide tootmises, kus aktsiisitõusust mõjutatuna kasvasid hinnad detsembriga võrreldes 2,4%.

Jaanuaris jätkus ka ekspordi- ja impordihindade langus. Võrreldes eelmise aasta ja eelmise kuuga langes ekspordihinnaindeks vastavalt 5% ja 0,6%. Hinnalangust aastases võrdluses on mõjutanud naftatoodete (36%) ning elektrienergia (18%) väljaveohindade langus, mis on enamasti tingitud toormehindade langusest. Teised suurema osatähtsusega kaubagrupid (taime- ja loomakasvatus, toiduainete tootmine, arvuti- ja elektroonikatootmine, transpordivahendite tootmine) olid samuti jätkuvalt languses. Aastaga on kõige rohkem tõusnud metallitootmise ja jäätmekogumise ekspordihinnad.

Impordihinnad olid aasta ja kuu võrdluses vastavalt 5,8% ja 1,8% võrra madalamad. Kõige suurem langus oli naftatoodete (33%) ning taime- ja loomakasvatuse (11%) sisseveohindades. Kiireim tõus oli väiksema osatähtsusega tekstiilitootmise sisseveohindades (7,4%).

Ettevõtjate prognoosid lähikuudeks on püsinud juba mõnda aega muutumatuna. Üle kolmveerandi Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitletud töötleva tööstuse esindajatest arvas, et müügihinnad lähiajal ei muutu. Ülejäänute seas olid mõningases ülekaalus need, kes ootasid hindade alanemist. Suuremat võimalust hindade languseks nähti puidutööstuses ning kummi- ja plastitööstuses. 

Veel uudiseid samal teemal

10.07.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Majanduseksperdid: Eesti majanduse olukord on hea

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) tänavuse poolaasta uuringust selgub, et majanduse hetkeolukord on püsinud kaheksandat kvartalit järjest hea. Samas on ettevõtjate kindlustunnet peegeldav majandususaldusindeks Euroopa Liidus ja Eestis langustrendil.

05.07.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Lõuna-Korea telekomihiid otsib Eestis koostöövõimalusi

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium sõlmis vastastikuse mõistmise memorandumi Lõuna-Korea telekommunikatsiooniettevõttega SK Telecom, et edendada vastastikkuselt kasulikku koostööd.