Sa oled siin

MKM: töötleva tööstuse tootjahinnad, ekspordi- ja impordihinnad jätkavad langust

27.02.2015
Eesti töötleva tööstuse hinnad on Euroopa tagasihoidliku nõudluse ning toorainete odavnemise tõttu nüüdseks juba ligi aasta languses püsinud. Statistikaameti andmetel langesid tootjahinnad töötlevas tööstuses jaanuaris aasta varasemaga võrreldes 1,8%, detsembriga võrreldes toimus 0,1% tõus.

Oluliselt süvenes hinnalangus toiduainete tootmises, kus hinnad langesid aastaga 2,4% ja kuuga 1,1%. Peamiseks mõjutajaks oli piimatööstus, kus enam kui pool aastat tagasi alguse saanud tooraine kokkuostuhindade langus hakkas aastases hinnavõrdluses kajastuma alles nüüd. Toiduainete tootmises odavnesid hinnad kõigis toiduainete tööstuse alamsektorites peale puu- ja köögivilja töötlemise ja säilitamise. Suurematest tööstussektoritest paistsid aastases võrdluses hinnakasvuga silma paberitööstus (5,4%) ja muude masinate ja seadmete tootmine (1,8%). Kuises võrdluses oli kiireim kasv jookide tootmises, kus aktsiisitõusust mõjutatuna kasvasid hinnad detsembriga võrreldes 2,4%.

Jaanuaris jätkus ka ekspordi- ja impordihindade langus. Võrreldes eelmise aasta ja eelmise kuuga langes ekspordihinnaindeks vastavalt 5% ja 0,6%. Hinnalangust aastases võrdluses on mõjutanud naftatoodete (36%) ning elektrienergia (18%) väljaveohindade langus, mis on enamasti tingitud toormehindade langusest. Teised suurema osatähtsusega kaubagrupid (taime- ja loomakasvatus, toiduainete tootmine, arvuti- ja elektroonikatootmine, transpordivahendite tootmine) olid samuti jätkuvalt languses. Aastaga on kõige rohkem tõusnud metallitootmise ja jäätmekogumise ekspordihinnad.

Impordihinnad olid aasta ja kuu võrdluses vastavalt 5,8% ja 1,8% võrra madalamad. Kõige suurem langus oli naftatoodete (33%) ning taime- ja loomakasvatuse (11%) sisseveohindades. Kiireim tõus oli väiksema osatähtsusega tekstiilitootmise sisseveohindades (7,4%).

Ettevõtjate prognoosid lähikuudeks on püsinud juba mõnda aega muutumatuna. Üle kolmveerandi Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitletud töötleva tööstuse esindajatest arvas, et müügihinnad lähiajal ei muutu. Ülejäänute seas olid mõningases ülekaalus need, kes ootasid hindade alanemist. Suuremat võimalust hindade languseks nähti puidutööstuses ning kummi- ja plastitööstuses. 

Veel uudiseid samal teemal

Minister Taavi Aas tänas Eesti E-Kaubanduse Liidu 11. aastapäeval e-ettevõtjaid.
10.12.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti on maailma e-kaubanduse indeksis 14. kohal

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas tänas Eesti E-Kaubanduse Liidu 11. aastapäeval e-ettevõtjaid ning tunnustas liitu ja koostööpartnereid aktiivse e-kaubanduse edendamise eest.

Foto: Toolbox Estonia
28.11.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

E-residentsus pälvis tunnustuse Euroopa ettevõtluse edendajate konkursil

Sel nädalal toimus Euroopa Ettevõtluse Edendamise konkursi (European Enterprise Promotion Awards – EEPA) auhinnatseremoonia, kus pärjati Euroopa parimaid ettevõtluse edendajaid ning auhinnati Eesti e-residentsuse programmi eripreemiaga.