Sa oled siin

MKM tegi ettepaneku elektroonilise side seaduse muutmiseks

28.01.2020
Minister Kaimar Karu. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei
Minister Kaimar Karu. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu tutvustas eile Riigikogu majanduskomisjonile ja riigikaitsekomisjonile elektroonilise side seaduse (ESS) muutmise seaduse eelnõu, millega lisanduks seadusesse valitsusele volitus kehtestada sidevõrkudes kasutatava tehnoloogia kooskõlastamise protseduur.

„Kuna kõik andmed liiguvad läbi sidevõrkude ja ka neisse ühendatud seadmete arv kasvab pidevalt, siis omavad sidevõrgud järjest olulisemat rolli ka riigi julgeoleku kontekstis,“ rääkis minister Kaimar Karu. „Võrkude kvaliteedi kindlustamiseks ja küberrünnete ning poliitiliste manipulatsioonide vältimiseks peame tagama, et sidevõrkude rajamine ja sideteenuste pakkumine toimuks turvalise tehnoloogia abil ning usaldusväärse partneri poolt. Seetõttu on asjakohane täiendada elektroonilise side seadust normiga, mis võimaldab valitsusel kehtestada sidevõrkudes kasutatava tehnoloogia kooskõlastamise nõue ja tagada seeläbi sidevõrkude kõrge turvalisuse tase,“ rääkis Karu.

Eelnõuga täiendatakse elektroonilise side seadust volitusnormiga, mis võimaldab Vabariigi Valitsusel määrusega kehtestada sidevõrkudes kasutatava riist- ja tarkvara kooskõlastamise nõude ning kooskõlastamise korra. Eelnõu ettepanek töötati välja kõnealuse määruse kooskõlastusringil laekunud tagasiside põhjal. „Määruse rakendamine vajas Justiitsministeeriumi hinnangul eelsamme ja neid nüüd teemegi,“ selgitas minister.

Karu hinnangul on sidevõrkude turvalisuse seadustiku loomine uus asi kogu Euroopa Liidus ja seega tuleb leida ka uudseid lahendusi. „Euroopa Liidu sidedirektiivi järgi peavad 5G sageduskonkursid olema tehtud 2020. aasta lõpuks ja seetõttu on meil vaja sidevõrkude turvalisuse regulatsiooniga kiirelt edasi minna. Kogu seadusloome protsessi, nii sidevõrkudes kasutatava tehnoloogia kooskõlastamise määruse kui ka ESS muudatuse väljatöötamisel oleme paralleelselt konsulteerinud kõigi vajalike turuosaliste ja riigiasutustega ja üllatusi ei tohiks siit kellelegi tulla,“ ütles Karu.

Riigikogu riigikaitsekomisjon otsustas eilse istungi järel MKM-i esitatud seadusemuudatuse ettepaneku menetlusse võtta.

Veel uudiseid samal teemal

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem
25.05.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Siem: Eesti sidevõrgud peavad olema turvalised

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem kohtus täna Huawei Baltics juhi Ricky Cheni ning teiste Huawei esindajatega. Arutluse all olid tehnoloogiahiiu toodetavate sideseadmete turvalisus ning käimasolev sidevõrkude turvalisuse regulatsioon.

Uus infoühiskonna arengukava on võtnud sihiks avalike e-teenuste kvaliteedi ja kasutajakogemuse järgmise arenguhüppe – arendatakse välja „nähtamatud“ sündmusteenused.
20.05.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Sündmusteenused viivad digiriigi järgmisele tasemele

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium tutvustas eile virtuaalseminaril sündmusteenuste analüüsi tulemusi, mille raames pandi paika 15 erineva sündmusteenuse kontseptsioon ja neist viiele kujundati tulevikuvaated.