Sa oled siin

MKM ootab ettepanekuid taastuvenergia tasude vähendamiseks

31.01.2012

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM) saatis kooskõlastusele seaduseelnõu, mis seob taastuvenergia tasu maksmise tootjatele elektrienergia ja CO2  börsihinnaga ja vähendaks elektriarvet leibkonna kohta keskmiselt kolm protsenti ehk 10 eurot aastas.
Majandusminister Juhan Partsi sõnul tuleb silmas pidada, et reguleeritud turul elektrit ostvatele inimestele on taastuvenergia tasu kasv olnud suurim elektri hinna kallinemist põhjustav tegur viimastel aastatel. „Seega ootame kooskõlastusringi jooksul taastuvenergia tootjatelt ja teistelt osapooltelt ettepanekuid, mis arvestaks ka tarbijate huve,“ lisas ta.
Eesti võetud 25-protsendi suurune taastuvenergia kohustus Euroopa Liidu ees on sisuliselt täidetud ning riigil pole enam tarvilik taastuvelektri turgu täiendavalt motiveerida.
„Me ei soovi taastuvenergia ettevõtteid kiusata, uued meie poolt pakutavad tariifid võimaldavad teenida projektidel mõislikku tootlust, mis on proportsioonis tarbijate kohustustega,“ rääkis Parts. Tema sõnul on roheline energia riigile äärmiselt oluline, aga me ei saa lasta juhtuda sellel, et inimeste jaoks muutub see liiga kalliks.
Kuna praeguste määrade kehtestamisel aastal 2007 ei osatud täpselt prognoosida, milliseks kujuneb elektriturg aastal 2011, siis on tootjad saanud nautida heldeid dotatsioone.
Kehtiva seaduse kohaselt makstakse toetust kuni 12 aastat. Seadusandjal on seega õigus kehtestatud toetuse määra vajadusel muuta ja kellelgi pole alust eeldada, et 2007. aastal kehtestatud toetuse määrasid ei tohi muuta. Tuleb arvestada, et seaduse vastuvõtmise ajal puudus Eestis sisuliselt toimiv elektri vabaturg ja täna saavad tootjad elektrit müüa oluliselt kõrgema hinnaga, kui eeldati toetuste väljatöötamise ajal.
Taastuvenergia toetusi rahastatakse elektritarbijate käest kogutavast tasust ja see on alates 2007. aastast  hüppeliselt kasvanud – ca 5,6 miljonilt eurolt 62 miljoni eurole eelmisel aastal. Selle aasta prognoositav maht on 70,4 miljonit eurot. Kokku hoiab uus skeem perioodil 2013-2020 prognooside kohaselt kokku ligi  400 miljonit eurot inimeste ja ettevõtete raha.