Sa oled siin

Minister Kristen Michal osales Eesti strateegiliste maavarade konverentsil

16.10.2015
Majandus- ja taristuminister Kristen Michal
Majandus- ja taristuminister Kristen Michal

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal osales täna Eesti strateegiliste maavarade konverentsil Rakveres. Minister tõi välja, et maavaradega kaasneb täna veel hulgaliselt küsimusi. "Kas ja millised Eesti maavarad on ökonoomsed lähema 30 aasta jooksul? Kuidas ja mis mahus tuleks maapõue uurida? Kes uurib ja kes rahastab? Kuidas anda maavarasid kasutusse nii, et riik ja rahvas saaks suuremat tulu ning milliseid keskkonnanõudeid on mõistlik rakendada?” küsis minister.

"Vastuseid neile saame Eesti ülikoolide rektorite algatusel ja koalitsioonileppes kokku lepitud Maapõuestrateegiast. Tegevuste elluviimist võiks hakata teostama Geoloogiateenistus või kui soovite maavarade RKAS. Keegi kes oleks ise ennetavalt aktiivne, uuriks põhjalikult, mis varud ja kus on Eestis keskkonnakaitseliselt ja majanduslikult kaevandamisväärsed ning seejärel planeeriks nende müügikonkursi viisil, et see oleks parim maksumaksjale kui maavarade omanikule,” lausus Michal.

Teine suurem mõttekoht oli mida teha meie põlevkiviga. "EL kliimapoliitika sõnastab, et 2050. aastaks peavad Euroopa Liidu CO2 emissioonid vähenema pea 90% võrreldes 1990. aastaga, mis paneb põntsu ka meie põlevkivitööstusele. Praegu kaevandades 20 miljonit tonni aastas jõuame järgmise 35 aastaga oma koguvarust rakendada 15%. Kas peaksime kaevandama rohkem ja kiiremini? Või ootame, kuni tehnoloogiline areng võimaldab veelgi rohkem väärtust meie kivist välja pigistada?" arutles Michal. “Lisaks kliimapoliitikale toimuvad ka loomulikud muutused energiaturgudel. Alates 2013. aastast on maailmas uued taastuvenergia allikad tootnud rohkem elektrit kui uued söel, õlil või gaasil töötavad jaamad kokku, mis annab märku, et taastuvad allikad on võimelised ka ilma toetusteta turul konkureerima. Seega tulevik kuulub taastuvatele, kuid kas suudame nende kõrvale leida koha ka põlevkivile?” arutles majandusminister oma avakõnes.

Eesti Strateegiliste maavarade konverents korraldati, et luua võimalus erinevate ühiskondlike osapooltel - poliitikakujundajatel, teadlastel, ettevõtjatel, kohalike omavalitsuste ja asjasse puutuvate kodanikuühiskonna organisatsioonidel kokku tulla ja ühine arusaam luua eesmärkide ja tegevuseplaanide osas.

/16.10.2015/

Veel uudiseid samal teemal

24.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti müüb Maltale taastuvenergia statistikat

Eesti majandus- ja taristuminister Taavi Aas ja Malta energia- ja veemajandusminister Dr Michael Farrugia kirjutasid täna Vallettas alla lepingule, millega Malta ostab Eestilt kahe miljoni euro eest taastuvenergia statistikat.

17.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti tarbijate huvide kaitsmise võimalused e-ostlemisel laienesid

Täna jõustub Euroopa Liidu tarbijakaitsealase koostöö määrus, mis võimaldab avastada ja lõpetada piiriüleseid rikkumisi kiiremini ning tugevdab tarbijate huvide kaitset e-kaubanduses.