Sa oled siin

Minister Karu kutsus piirkonna riike liituma X-teega

28.11.2019
Minsiter Kaimar Karu kohtus Läti presidendi Egils Letvits’iga. Foto autor: Latvijas Valsts Prezidents
Minsiter Kaimar Karu kohtus Läti presidendi Egils Letvits’iga. Foto autor: Latvijas Valsts Prezidents

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus eile Riias Põhjala ja Balti kolleegidega, et arutada piirkonna digitaalse arengu, e-valitsemise lahenduste ja edasiste koostöökohtade üle. Minister kutsus üles ka teisi piirkonna riike liituma andmevahetuskihiga X-tee.

„Põhjala ja Baltikumi piirkond on minu hinnangul maailmas kõige pragmaatilisem,“ ütles Kaimar Karu. „Siin on riikide vahel juba täna tihe koostöö praktiliste lahenduste leidmisel ja rakendamisel, kuid selle pinnalt on edasisi võimalusi palju. Kui me räägime piiriülestest e-teenustest, siis on oluline leida viis, kuidas neid teenuseid eri riikide vahel ka turvaliselt kasutada. Siinkohal tulebki mängu meie e-riigi au ja uhkus – X-tee,“ rääkis minister.

Eesti teeb täna X-tee tuumtehnoloogia arendamiseks Eesti-Soome ühiskonsortsiumi (MTÜ Nordic Institute for Interoperability Solutions, NIIS) kaudu koostööd Soome, Islandi ja Fääri saartega. NIIS-i eesmärk on tagada X-tee ja teiste piiriüleste e-valitsemise taristu osade arendamine ja strateegiline juhtimine. Konsortsiumi töö on Eesti strateegiliseks huviks, et tagada X-tee kõrgem kvaliteet ja rahvusvaheline koosvõime, samas optimeerida ka arenduskulusid ja -korraldust.

„Siinne piirkond on e-valitsemise ja digimajanduse vallas olnud väga eesrindlik ja piiriülene andmete turvaline ning läbipaistev jagamine meie riikide valitsuste vahel annaks võimaluse seda positsiooni hoida. NIIS koostöömudel on maailmas ainulaadne – esimest korda arendavad riigid üheskoos e-valitsemise tuumiktehnoloogiat ja Eesti huvi on, et võimalikult palju riike kasutaksidki koosvõimelahendusena just meie X-tee tehnoloogiat,“ lisas minister.

Minister Karu jagas digiministritega ka Eesti kogemust masinõppe praktilise rakendamise, tehisintellekti algatuste ning koodivaramuga, mis muudab riigile loodud koodi ja tarkvaralahendused kõigile soovijatele vabalt kättesaadavaks ja taaskasutatavaks.

Minister Kaimar Karu kohtus visiidil Põhjala-Balti ministritega ka Läti presidendi Egils Letvits’iga ning osales rahvusvahelisel 5G ümarlaual. Lisaks kohtus kahepoolselt Norra digitaliseerimise minister Nikolai Astrup’iga.

 

Veel uudiseid samal teemal

Minister Kaimar Karu. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei
28.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

MKM tegi ettepaneku elektroonilise side seaduse muutmiseks

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu tutvustas eile Riigikogu majanduskomisjonile ja riigikaitsekomisjonile elektroonilise side seaduse (ESS) muutmise seaduse eelnõu, millega lisanduks seadusesse valitsusele volitus kehtestada sidevõrkudes kasutatava tehnoloogia kooskõlastamise protseduur.

Minister Kaimar Karu juhtimisel luuakse uus tulevikku vaatav investeeringute plaan, mis keskendub jätkusuutlikkusele, mõistlikkusele ja läbimõeldusele. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei
20.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Kaimar Karu: e-riik saab restardi

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu seab prioriteediks e-riigi jätkusuutlikkuse tagamise ning alustab konsultatsioonidega unarusse jäetud arenduste ja investeeringute selgeks tegemiseks.