Sa oled siin

Minister Karu kutsus piirkonna riike liituma X-teega

28.11.2019
Minsiter Kaimar Karu kohtus Läti presidendi Egils Letvits’iga. Foto autor: Latvijas Valsts Prezidents
Minsiter Kaimar Karu kohtus Läti presidendi Egils Letvits’iga. Foto autor: Latvijas Valsts Prezidents

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus eile Riias Põhjala ja Balti kolleegidega, et arutada piirkonna digitaalse arengu, e-valitsemise lahenduste ja edasiste koostöökohtade üle. Minister kutsus üles ka teisi piirkonna riike liituma andmevahetuskihiga X-tee.

„Põhjala ja Baltikumi piirkond on minu hinnangul maailmas kõige pragmaatilisem,“ ütles Kaimar Karu. „Siin on riikide vahel juba täna tihe koostöö praktiliste lahenduste leidmisel ja rakendamisel, kuid selle pinnalt on edasisi võimalusi palju. Kui me räägime piiriülestest e-teenustest, siis on oluline leida viis, kuidas neid teenuseid eri riikide vahel ka turvaliselt kasutada. Siinkohal tulebki mängu meie e-riigi au ja uhkus – X-tee,“ rääkis minister.

Eesti teeb täna X-tee tuumtehnoloogia arendamiseks Eesti-Soome ühiskonsortsiumi (MTÜ Nordic Institute for Interoperability Solutions, NIIS) kaudu koostööd Soome, Islandi ja Fääri saartega. NIIS-i eesmärk on tagada X-tee ja teiste piiriüleste e-valitsemise taristu osade arendamine ja strateegiline juhtimine. Konsortsiumi töö on Eesti strateegiliseks huviks, et tagada X-tee kõrgem kvaliteet ja rahvusvaheline koosvõime, samas optimeerida ka arenduskulusid ja -korraldust.

„Siinne piirkond on e-valitsemise ja digimajanduse vallas olnud väga eesrindlik ja piiriülene andmete turvaline ning läbipaistev jagamine meie riikide valitsuste vahel annaks võimaluse seda positsiooni hoida. NIIS koostöömudel on maailmas ainulaadne – esimest korda arendavad riigid üheskoos e-valitsemise tuumiktehnoloogiat ja Eesti huvi on, et võimalikult palju riike kasutaksidki koosvõimelahendusena just meie X-tee tehnoloogiat,“ lisas minister.

Minister Karu jagas digiministritega ka Eesti kogemust masinõppe praktilise rakendamise, tehisintellekti algatuste ning koodivaramuga, mis muudab riigile loodud koodi ja tarkvaralahendused kõigile soovijatele vabalt kättesaadavaks ja taaskasutatavaks.

Minister Kaimar Karu kohtus visiidil Põhjala-Balti ministritega ka Läti presidendi Egils Letvits’iga ning osales rahvusvahelisel 5G ümarlaual. Lisaks kohtus kahepoolselt Norra digitaliseerimise minister Nikolai Astrup’iga.

 

Veel uudiseid samal teemal

Kohtumine Huaweiga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis
16.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Karu kutsus Hiina tehnoloogiafirma Huawei sideseadmete turvalisuse osas selgitusi andma

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus täna Huawei Nordics asejuhi Kenneth Fredrikseni ning teiste Huawei esindajatega, nõudmaks maailmas kõneainet tekitanud tehnoloogiahiiult selgitusi nende poolt toodetavate sideseadmete turvalisuse osas ning kuulamaks ära nende ettepanekud aasta lõpus konsultatsiooniringile saadetud sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõule.

Töörühma viimane kohtumine toimus 11. detsembril.
12.12.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Töörühm tegi ettepanekud e-hääletamise süsteemi täiendamiseks ning edasiseks arendamiseks

Eelmise väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri poolt selle aasta suvel ellu kutsutud e-valimiste töörühm edastas täna aruande 25 ettepanekuga e-valimiste süsteemi täiendamiseks, usaldusväärsuse tõstmiseks ja riskide haldamiseks.