Sa oled siin

Minister Karu kutsus Hiina tehnoloogiafirma Huawei sideseadmete turvalisuse osas selgitusi andma

16.01.2020
Kohtumine Huaweiga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis
Kohtumine Huaweiga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus täna Huawei Nordics asejuhi Kenneth Fredrikseni ning teiste Huawei esindajatega, nõudmaks maailmas kõneainet tekitanud tehnoloogiahiiult selgitusi nende poolt toodetavate sideseadmete turvalisuse osas ning kuulamaks ära nende ettepanekud aasta lõpus konsultatsiooniringile saadetud sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõule. Minister kohtub lähinädalatel ka teiste 5G võrguseadmete tootjate esindajatega.

„Sidevõrkude määruse väljatöötamine on pikk protsess, mille osas on veel mitmeid lahendamata küsimusi. Olen teemat juba korduvalt lahanud Euroopa Liidu tasandil, kohtunud nii Eesti kui teiste riikide telekomiettevõtjatega ning nüüd on järg tehnoloogia tootjate käes,“ rääkis minister Kaimar Karu. „Meie jaoks on väga oluline selle protsessi jooksul jõuda Eesti jaoks parima lahenduseni meie e-teenuste ja digiriigi turvaliseks toimimiseks. Kui Huawei rõhutab sageli oma tehnoloogia kõrget innovatiivsuse taset, siis oluline on leida strateegiline lahendus ka tehnoloogia turvalisuse ning ettevõtte usaldusväärsuse küsimusele. Selle teemaliste selgituste ärakuulamiseks ma nad täna siia ka kutsusin,“ selgitas Karu.

Euroopa Liidu riskianalüüsi hinnangul on limiteeritud kontrollvõimaluste tõttu seadmete ja tehnoloogia tootja usaldamine muutunud väga oluliseks ja seetõttu tuleb lisaks seadmete tehnilisele turvatasemele hinnata iga tehnoloogia tootja riskiprofiili. Muuhulgas tuleb analüüsida ettevõtete sõltumatust Euroopa Liidu välistest riikidest, et välistada poliitiliste huvide realiseerimist tehnoloogia kaudu. Selleks on vaja arvesse võtta ettevõtte ja valitsuse seoseid, ettevõttele kohaldatavaid õigusakte (sh seda, kas õigusaktid on läbipaistvad ning lähtuvad demokraatlikest printsiipidest ja meie jaoks üliolulistest andmekaitse põhimõtetest), ettevõtte juhtimise läbipaistvust ning kolmandate riikide võimet rakendada ettevõtte üle sunnimehhanisme. 

Karu hinnangul on Eesti ühiskonna sõltuvus sidetaristust väga suur ja just seetõttu peame eriti hoolikalt maandama igasuguseid riske, mis sidevõrkudega seotud. „Võrguoperaatorid satuvad järjest suuremasse sõltuvusse kolmandatest osapooltest, kes vajalikke seadmeid tarnivad. Sõltuvus ühest või väga väikesest hulgast seadmete tarnijatest, mistahes valdkonnas, toob endaga kaasa riske ja siinkohal peame leidma pragmaatilise lahenduse,“ lõpetas minister.

Sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõu puudutab elutähtsa teenuse osutajatest sideettevõtteid. Määrusega kehtestatav protseduur on universaalne ning pole piiratud 5G tehnoloogiaga.

Minister Kaimar Karul on kavas kohtuda ka teiste võrguseadmete tootjate Ericssoni ja Nokia esindajatega.

Veel uudiseid samal teemal

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi sõnul on konkursi tingimuste muutmise eesmärk ennekõike konkurentsi soodustamine.
17.06.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Väliskaubandus- ja IT-minister pikendab 3,6 GHz sageduskonkursi avalikku konsultatsiooni

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem pikendab esimese 5G sageduse – 3,6 GHz sageduskonkursi muutmise määruse avalikku konsultatsiooni. Sideettevõtjate tagasisidet oodatakse hiljemalt 31. juulil 2020.

03.06.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Väliskaubandus- ja IT-minister muudab 3,6 GHz sageduskonkursi määrust

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem saatis avalikule konsultatsioonile esimese 5G sageduse - 3,6 GHz sageduskonkursi muutmise määruse, mille kohaselt kuulutakse konkurss välja neljale sagedusloale varasemalt plaanitud kolme asemel.