Sa oled siin

Michal: Leedu gaasiterminal on üks regiooni energiasõltumatuse pakkujaid

10.08.2015
Majandus- ja taristuminister Kristen Michal
Majandus- ja taristuminister Kristen Michal

Reedel külastas majandus- ja taristuminister Kristen Michal Leedut, kus kohtus sealse energeetikaministri Rokas Masiulisega. Üheskoos külastati Klaipedas möödunud aasta lõpus tööd alustanud ujuvat veeldatud maagaasi terminali.

„Leedu veeldatud maagaasi terminal on käivitunud üle ootuste edukalt. Loodud on alternatiivne tarneallikas seni üksnes Venemaalt pärit maagaasile. Terminali käivitamisega kaasnenud positiivne mõju ulatub ka Eestisse - käesoleval aastal on Leedu kaudu tarnitud gaas moodustanud juba enam kui 25% kogu Eestis tarbitud maagaasist. Meie jaoks on see osa mitmekesisusest ning energiajulgeolekust, oleme ju aastaid järjekindlalt ajanud Vene gaasimüüja mõju vähendamise poliitikat,“, sõnas majandusminister Kristen Michal. 

Ministrid arutasid kohtumisel ka teisi regiooni energiajulgeolekut ning energiaturgude arenguid puudutavaid teemasid. Põhjalikumalt peatuti Baltimaid ja Poolat ühendava gaasiühenduse projektil, kus kõnelused osapoolte vahel projekti finantseerimise tingimuste üle on jõudnud otsustavasse faasi. „Regiooni gaasituru arengu seisukohalt on Baltimaade gaasituru füüsiline ühendamine Poolaga ülimalt oluline, lähiajal saadakse selles ka loodetavasti kõiki pooli rahuldav kokkulepe“, ütles minister Michal.

Ministrid tõdesid, et Eesti ja Leedu vaated energiajulgeoleku ja turu arendamise küsimuses on väga lähedased ning ühisosa suur. Üksmeelel oldi, et regiooni energiajulgeoleku parandamiseks tuleb jätkata tööd Balti riikide energiaturgude integreerimiseks Euroopa Liidu ühtse siseturuga.

Leedu pool andis kohtumisel ka ülevaate Leedu-Rootsi ja Leedu-Poola elektriühenduste ehitustööde edenemisest. Mõlema projekti valmimistähtajad on selle aasta lõpus.

Leedu energeetikaminister Rokas Masiulis sai ülevaate ka Eesti e-teenustest ning e-residentsusest ning sai ka ise Eesti e-residendiks. 

 

Fotod: https://www.dropbox.com/sh/nmxa9e9uxqbyd8v/AAA5-3ZIWZB5tEELYX4xisIDa?dl=0 

Veel uudiseid samal teemal

Eesti majandus- ja taristuminister Taavi Aas ja Läti majandusminister Jānis Vitenbergs allkirjastasid koostööleppe digitaalselt.
18.09.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti ja Läti sõlmisid ühise meretuulepargi eelarendamise leppe

Eesti majandus- ja taristuminister Taavi Aas ja Läti majandusminister Jānis Vitenbergs allkirjastasid sel nädalal vastastikuse mõistmise memorandumi, mille eesmärgiks on riikide koostöös meretuulepargi eelarendamine.

Kokkuleppega lakkab elektrikaubandus Valgevenega pärast sealse tuumajaama käivitumist ja selleks rakendatakse elektri päritolu tunnistuste süsteem. Foto: Fré Sonneveld/Unsplash
01.09.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Balti riigid saavutasid elektrikaubanduse kokkuleppe

Eesti, Läti ja Leedu energeetika eest vastutavad ministeeriumid saavutasid eile kokkuleppe kolmandate riikidega toimuva elektrikaubanduse toimimises pärast Valgevene tuumajaama käivitamist.