Sa oled siin

Michal: Eesti pakub Euroopas jagamismajandusele innovatiivseid lahendusi

27.05.2016

Brüsselis eile toimunud Euroopa Liidu telekomi ja konkurentsivõime ministrite kohtumise lõunadebati avas minister Kristen Michal jagamismajandust ja uute tehnoloogiate kasutuselevõttu toetava sõnavõtuga. Juuni alguses esitleb Euroopa Komisjon samuti oma nägemust jagamismajanduse osas, mida liikmesriigid saavad regulatsioone luues kasutada.

Eesti on üks väheseid riike Euroopas, kes on võtnud eesmärgiks luua sõidujagamisele regulatiivne keskkond ja teeb laiemat koostööd jagamismajanduse osalistega, et luua võimalikult lihtsad reeglid, näiteks maksude korrektseks tasumiseks oma tegevuselt. "Meil on poliitikategijatena võimalik valida, kas püüda uudsed ja tihti mugavamad lahendused keelata, või nad kõigi oma eelistega seaduslikult kasutusse võtta. Eesti valis tarbijate kasu ning uued lahendused, mis ka jagamismajanduse osalistele pakuvad uusi võimalusi. Näiteks sõidujagamise teenuste puhul teeme koos Maksuametiga koostööd, et tekiks platvorm kuidas lihtsalt arveldada ja deklareerida,” sõnas minister debatil.

Eestis on sõidujagamise regulatsioon Riigikogu majanduskomisjonis hetkel väljatöötamisel, kokkuleppeveo teenus sobitatakse ühistranspordiseaduse konteksti. Euroopas on eri riikides probleemina toodud välja, et jagamisteenuste pakkujad ei maksa teenitud tulu pealt makse. Oma avasõnavõtus tõi minister Eesti puhul tuua hea näitena sõidujagajate ning maksuameti koostöö, mille tulemusel on välja töötatud süsteem automaatseks andmevahetuseks sõidujagamisplatvormi ning e-maksuameti vahel. Juhtide sõidujagamistulu kajastub eeltäidetud tuludeklaratsioonis ning seeläbi saab maksuamet koguda ettenähtud maksud ilma täiendava bürokraatiata. Teenust saavad analoogiana tulevikus kasutada erinevate sektorite koostööteenuste pakkujad. Taolised koostöölahendused on Eesti muutnud Euroopas jagamismajanduse teenäitajaks ning huvi meie valikute vastu on tuntav.

Ka Euroopa tasandil on selles valdkonnas arenguid - 1. juunil tutvustab Euroopa Komisjon oma seisukohti jagamismajandus osas. Komisjon selgitab avaldatavas teatises, mille alusel lähtuvalt kehtivast EL õigusest hinnata, kas jagamismajanduse elektrooniline platvorm (näiteks Taxify) on infoühiskonna teenuse või sisuteenuse pakkuja. Juhul kui tegemist on infoühiskonna teenusega, ei pea liikmesriigid näiteks sõidujagamise platvormidele kehtestama samu reegleid kui taksoteenuse pakkujatele. Samuti täpsustab Komisjon, milliste kriteeriumite järgi eristada jagamismajanduse osalejat klassikalise teenuse pakkujast, näiteks kas sõidujagajat (autojuht) saab ja peab eristama taksojuhist.

Minister toonitas oma kõnes ka Euroopa ülese andmete vaba liikumise vajadust ning ettevõtetelt ka piiriüleselt vaid ühekordse andmete küsimise põhimõtte olulisust. “Lisaks andmete ühekordsele küsimisele tahame Euroopale tutvustada järgmist sammu nullbürokraatia näol. Sellega soovime aruandluse olulist vähenemist ettevõtetele, ning selle algus koos ettevõtjate ja teiste ministritega on väga positiivselt läinud. Ettevõtjate poolt esitatud ettepanekutest saame ellu viia 65 protsenti ja bürokraatiat vähendavatest ettepanekutest isegi 80 protsenti, mis on muljetavaldav. Lisaks on Eesti Maksuamet töötamas lahenduse kallal, mis muudaks väike- ja keskmistele ettevõtjatele maksude tasumise pea sama lihtsaks kui meie igaühe maksudeklaratsiooni täitmise,“  ütles minister.

26. mail toimunud telekommunikatsiooni ja konkurentsivõime ministrite kohtumine keskendus digitaalse siseturu algatustele.

/27.05.2016/

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Aron Urb/Toolbox Estonia
20.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Lihtsustuvad reisiettevõtjana tegutsemise nõuded

17. jaanuaril jõustusid turismiseaduse muudatused, millega muudeti seotud reisikorraldusteenuseid pakkuvate reisiettevõtjate tegevusalade liigitust ja lihtsustati tagatise nõudeid ettevõtjatele, kes pakuvad üksnes Eestis osutatavaid reisiteenuseid.

17.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti tarbijate huvide kaitsmise võimalused e-ostlemisel laienesid

Täna jõustub Euroopa Liidu tarbijakaitsealase koostöö määrus, mis võimaldab avastada ja lõpetada piiriüleseid rikkumisi kiiremini ning tugevdab tarbijate huvide kaitset e-kaubanduses.