Sa oled siin

Majandusministeeriumi äriühingute aastane aruanne soovitab erastamist ja valdusettevõtte loomist

09.08.2016
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium kinnitas oma haldusalasse kuuluvate riigiettevõtete 2015. aasta valitsemise aruanded. Aruanne näeb ette transpordi infrastruktuuri ettevõtete koondamist ühtse kontserni alla ning soovitab mitme ettevõtte viimist erakätesse.
 
„2015. aastal toimus mitmeid muutusi majandusministeeriumile kuuluvate ettevõtete haldamisel. Asutasime uue lennufirma Nordica, et tagada Eestile otseühendused Euroopaga. Alustasime transpordi infrastruktuuri omavate riigiettevõtete kontserni loomist, millega tõuseb meie transiidi konkurentsivõime, paraneb juhtimine ning tugevneb sisekontroll. Esimesena oleme teinud ettepaneku teehooldeettevõtte AS Eesti Teed osas, see peaks juhtuma 2018. Analüüsid on valmimas või tegemisel Metroserti, Teede Tehnokeskuse, Omniva pakiäri vähemus- või enamusosaluse erastamiseks. Lisaks näeme potentsiaali EVR Cargo erastamiseks, kuid selle eelduseks on turul suurem stabiilsus, paremad ärivõimalused lisatulu teenimiseks selle valdkonnas loob ka kavandatav tarnspordi, taristu ja transiidi valdusettevõte,“ lausus minister Michal aruande kokkuvõtteks.
 
Esimeste hulgas läheb erastamisele teehooldusettevõtte AS Eesti Teed. Eesti Teede 100%-list osalust pidas riik varem vajalikuks teehoolduse puuduliku konkurentsi tõttu. Tänaseks on aga konkurents teehooldes tihe – 18 teehoolde lepingut täidetakse 12 ettevõtte poolt. Järgmise sammuna lõpetatakse ennetähtaegselt Eesti Teedele kuuluvad siselepingud ning seejärel saab ettevõte nendele lepingutele teistega konkureerida. 
 
Lisaks analüüsitakse Teede Tehnokeskuse, AS Metroserti ja Omniva pakiäri teenuseid, et otsustada kas ja millistes on riigiosalus mõistlik säilitada ja millistes loobuda. Kõikides ettevõtetes on teenuseid, mille osutamine on laiema avaliku huviga ning mille osutamine eraettevõttele pole atraktiivne, kuid ka neid, kus turg toimib ja kus riik ei pea olema turuosaline vaid regulaator. 
 
Transpordi infrastruktuuri omavate riigiettevõtete kontserni loomine jõuab lähikuudel taaskord valitsuskabineti arutelule. Praeguseks on laiapõhjalised töögrupid analüüsid valmis teinud ning valdusettevõtte loomine vajab veel valitsuse heakskiitu. Analüüsid näitavad, et kontserni loomisel paraneks ettevõtete finantsvõimekus, väheneks vajamineva tugitöötajate arv (IT-, haldus- ja õigusteenused) ning loodaks juurde täiendavad sisekontrolli mehhanismid. Laiemalt tekib Eestisse terviklik kaubakoridori haldav kontsern, mille läbi paraneb meie konkurentsivõime ja suureneb võimekus siia meelitada täiendavaid kaubavedusid. Kontserni kuuluksid Tallinna Sadam, Tallinna Lennujaam, Saarte Liinid, Eesti Raudtee, EVR Cargo ning lisaks loodaks riigilaevastikku haldav ettevõte. Valdusettevõtte loomine annab maksumaksjale konservatiivselt hinnates 9 – 14 miljonit eurot aastas lisatulu. 
 
Majandusministeeriumi haldusalasse kuulub 19 ettevõtet.
 
 

Veel uudiseid samal teemal

17.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti tarbijate huvide kaitsmise võimalused e-ostlemisel laienesid

Täna jõustub Euroopa Liidu tarbijakaitsealase koostöö määrus, mis võimaldab avastada ja lõpetada piiriüleseid rikkumisi kiiremini ning tugevdab tarbijate huvide kaitset e-kaubanduses.

Minister Taavi Aas tänas Eesti E-Kaubanduse Liidu 11. aastapäeval e-ettevõtjaid.
10.12.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti on maailma e-kaubanduse indeksis 14. kohal

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas tänas Eesti E-Kaubanduse Liidu 11. aastapäeval e-ettevõtjaid ning tunnustas liitu ja koostööpartnereid aktiivse e-kaubanduse edendamise eest.