Sa oled siin

Mais ekspordi langus kiirenes

10.07.2014
Kaubavahetus
Kaubavahetus

Maikuus jätkas kaubavahetus langustrendil. Statistikaameti andmetel oli eksport maikuus miljard eurot ja vähenes eelmise aasta sama perioodiga võrreldes üheksa protsenti. Kahanes eksport Eesti olulisematele välisturgudele nagu Rootsi ja Venemaa, samas on paranemas kaupade väljavedu Lätti.

Euroopa Liidu riikidesse eksporditi kaupu 728 miljoni euro eest, mis moodustas 72 protsenti Eesti koguekspordist. Ekspordi- ja impordimahud langesid mais eelmise kuuga võrreldes vastavalt 1,8 ja 2,6 protsenti. Kaubavahetuse puudujääk oli 138 miljonit eurot.

Ekspordi vähenemise taga oli eelkõige elektriseadmete ja mineraalsete toodete langus. Elektriseadmete hulgas kukkus mobiilside tugijaamade eksport aastaga 48 protsenti. Olulisematest kaubagruppidest kasvas kõige kiiremini põllumajandussaaduste, toidukaupade ning mitmesuguste tööstustoodete väljavedu. Toidukaupade väljaveo kasvu suurendas peamiselt kange alkoholi müügi suurenemine Venemaale. Muude tööstustoodete osas kasvas märgatavalt puitmajade eksport.

Impordi maht oli maikuus 1,1 miljardit eurot, kahanedes aastaga 4 protsenti. Kaupade sissevedu Euroopa Liidu riikidest Eestisse oli 950 miljonit eurot ja moodustas 83 protsenti Eesti koguimpordist. Impordis toimusid mais ekspordiga sarnased muutused. Kiirema kasvuga olid mineraalsed tooted, mille kasvu toetasid enam kütteõlid. Suurima osatähtsusega elektriseadmeid ning masinaid toodi sisse vastavalt 12 ja 19 protsenti vähem kui aasta tagasi.

Juunis kaubavahetuses prognooside kohaselt olulisi muutusi ei toimu. Suvekuudel langeb tavapäraselt majandusaktiivsus enamike ettevõtete puhkuse ajal tegevusmahtude vähenemise tõttu.

Eesti Konjunktuuriinstituudi hiljutise uuringu järgi vähenes juunis Euroopa Liidus ja ka Eestis majandususaldus. Eesti oluliste ekspordipartnerite majandususaldus tõusis vaid Rootsis, Läti majandususaldusindeks püsis samal tasemel ning Saksamaal, Soomes ja Leedus  toimus majandususalduse langus.