Sa oled siin

Kommentaar: jaemüük püsib languses

01.07.2009

Mais vähenes jaemüük püsivhindades Statistikaameti andmetel 16%, ulatudes 4,8 miljardi kroonini. Eelmise kuuga võrreldes kasvas müük 3%. Kaupluste müügitulu langes aastaga 3 miljardi krooni võrra (-29%).

Mais jätkasid müügimahud langust enamikes kaupluste gruppides. Positiivsed arengud toimusid vaid kasutatud kaupade jaemüügis kauplustes ning muus jaemüügis väljaspool kauplusi (kasv 10% võrreldes eelmise aastaga). Samas eelmise kuuga võrdluses toimus langus selleski segmendis (-10%).

Mais kiirenes  müügi langus toidukaupade kauplustes vähenedes aastaga 9% (märtsis ja aprillis olid langus numbrid vastavalt -8% ja -5%). Käibe vähenemist ei suutnud peatada ka kiirenev hinnalangus, mis ulatus mais toidukaupade ja alkoholi puhul 4,8%-ni aastases võrdluses. Samuti kiirenes toidukauplustel müügitulu kahanemine, vähenedes aastaga samuti 9% võrra (eelmise kuuga võrreldes oli müügitulu muutuseks -3%).

Mõnevõrra on langustempo pidurdunud majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjali jaemüügis. Võrreldes eelmisse aasta sama perioodiga langesid müügimahud selles grupis 24%, mis oli kolme protsendipunkti võrra väiksem langus kui aprillis. Samas eelmise perioodiga võrreldes kasvas müük 12% ning ettevõtete müügitulu kümnendiku võrra. Müüki toetas sesoonsus ning mitmete poekettide agressiivsed müügikampaaniad.

Jätkuvalt kiirenes tekstiiltoodete, rõivaste, jalatsite ja nahktoodete jaemüügi langus ulatudes mais (-23%), mis tähendas suurimat kukkumist aastases võrdluses 2009. aastal. Samuti on langustempo hakanud kiirenema farmaatsia- ja meditsiinikaupade, kosmeetika ja tualetitarvete jaemüügis, mis seni oli küllaltki hästi püsinud. Müük vähenes aastaga 12% ning aprilliga võrreldes 3%. Väga tugevalt on majanduslik olukord avaldanud mõju müügile posti või interneti teel, kus mahud langesid aastaga 41%. 

Automüügi nõrkus jätkus ka mais. Võrreldes aastatagusega vähenes mootorsõidukite ja mootorrataste hulgi- ja jaemüük ning remont püsivhindades 28%, mis oli aprilli näitajast 4 protsendipunkti võrra nõrgem. Seejuures vähenes vastava grupi ettevõtete müügitulu 48%, eelmise kuuga võrreldes müügitulu kasvas 3,5%, mis oli juba neljas kuine kasv järjest. Mootorikütuse müük on langenud aastaga 14% võrra, kuid mootorikütuse müügiga tegelevate ettevõtete müügitulu on kahanenud enam kui kolmandiku, kuna kütusehinnad olid oluliselt madalamad kui eelmise aasta mais.

Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt juunis korraldatud küsitluse kohaselt langes kaubanduse kindlustunde indikaator 6 punkti võrra. Oluline langus toimus ootustes nii kaupade müügile kui ka tellimustele järgmise kolme kuu jooksul, samuti oodati hinnalanguse jätkumist. Tarbija kindlustunde indikaator kahanes 1 punkti võrra ning seda säästuindikaatorite languse toel. Juunis on sisekaubandusel oodata mõningast toetust käibemaksu tõusule eelnenud ostjate aktiviseerumisest.