Sa oled siin

Kingo: ootused Eesti IT-võimekuse suhtes on kõrged

17.10.2019
Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo
Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo avas täna Sagadis toimuva Eesti küberkogukonna aastaseminari. Minister rõhutas avakõnes, et ootused Eesti IT-võimekuse suhtes on kõrged ja peame leidma viise, kuidas neile vastata ning tagada digiühiskonna jätkusuutlikkus, usaldusväärsus ja kõrge maine.

„Pole kahtlust, et Eesti e-riigi senine edu tugineb suures osas tööl, mida on teinud meie küberturvalisuse valdkonna eksperdid,“ tunnustas minister Kert Kingo seminaril osalejaid. „Digitaalne identiteet, turvaline andmevahetus ja intsidentide haldusvõime on loonud aluse, mis laseb digitaalsel innovatsioonil õitseda.“ Samas tõdes minister, et seetõttu on ka ootused Eesti IT-võimekuse suhtes väga kõrged, seda nii meie endi inimeste kui ka paljude riikide silmis. „Eesti puhul eeldatakse, et me omame igas IT ja küberturbe valdkonnas kõrget kompetentsi ja see on koht, kus seisame suure väljakutse ees - kuidas ootustele vastata ning tagada digiühiskonna jätkusuutlikkus, usaldusväärsus ja kõrge maine.“

Ministri sõnul on oluline, et innovatsioon ja küberturvalisus käiksid käsikäes, turvalisus peab toetama innovatsiooni ja innovatsioon turvalisust. Teisalt tuleb mõista, et riik on innovatsiooni protsessis ettevõtetest erinevas olukorras. „Riik „müüb“ eelkõige usaldusväärsust, huvide tasakaalustatust ja korda,“ ütles Kingo. „Riigi rolliks on tagada, et innovatiivsed ideed on läbi mõeldud, turvalised ja õigusaktidega reguleeritud. Olgu see siis e-valimiste rakendus, tehisintellekti kontseptsioon või sidevõrkude arendamine. Sellise lähenemisega kindlustame usaldusväärsuse oma digiühiskonna vastu nii Eesti inimeste, kui ka teiste riikide silmis,“ lisas minister.

Minister rõhutas ka, et olukorras, kus digiühiskond pidevalt edasi areneb ja sõltuvus infotehnoloogiast kasvab, peame tagama, et Eestis oleks piisavalt ressursse küberturbe võimekuste arendamiseks. Koostööd tuleb teha erinevate riigiasutuste, erasektori ja teadusasutuste vahel. Eesti rahvusvaheline kübermaine sõltub sellest, kuidas oma „kodutöö“ ära teeme ja kui on hea meie võimekus riigis terviklikult.

Lõpetuseks tõi minister välja, et kuna ressursse - ei raha ega inimesi – pole kunagi palju, peame olema efektiivsed. „Küberturvalisuse valdkonna juhtimine ja koordineerimine peab olema selgemini paigas. Siinkohal oleme muutmas ka MKM-i põhimäärust, et tuua paremini esile meie ministeeriumi rolli riikliku küberturvalisuse tagamisel.“ Kingo sõnul on asutustevahelise koostöö parandamine ja küberturbe-alaste väljakutsete lahendamine ka üks tema ellu kutsutud töörühmade eesmärke. „Olgu selleks e-valimiste töögrupp, IKT tehnoloogia usaldamise töörühm või küberturbe strateegia töögrupp – eemärk on kaasata poliitikate loomisesse kõik pädevad osapooled, ainult nii saavutame parima tulemuse,“ lõpetas minister.

Traditsiooniks kujuneva Sagadis toimuva küberkogukonna seminari eesmärk on laiapõhjalise koostöö edendamine erinevate asutuste vahel ja ühiskondlikult oluliste küberturbe teemade arutelu.

Veel uudiseid samal teemal

Minister Kaimar Karu juhtimisel luuakse uus tulevikku vaatav investeeringute plaan, mis keskendub jätkusuutlikkusele, mõistlikkusele ja läbimõeldusele. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei
20.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Kaimar Karu: e-riik saab restardi

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu seab prioriteediks e-riigi jätkusuutlikkuse tagamise ning alustab konsultatsioonidega unarusse jäetud arenduste ja investeeringute selgeks tegemiseks.

Kohtumine Huaweiga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis
16.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Karu kutsus Hiina tehnoloogiafirma Huawei sideseadmete turvalisuse osas selgitusi andma

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus täna Huawei Nordics asejuhi Kenneth Fredrikseni ning teiste Huawei esindajatega, nõudmaks maailmas kõneainet tekitanud tehnoloogiahiiult selgitusi nende poolt toodetavate sideseadmete turvalisuse osas ning kuulamaks ära nende ettepanekud aasta lõpus konsultatsiooniringile saadetud sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõule.