Sa oled siin

Kaubanduskeskused avatakse piiratud tingimustel 11. mail - tutvu uuendatud JUHISTEGA kaubandus- ja toitlustusettevõtetele!

05.05.2020
Oluline on, et kaubanduskeskustes käimine oleks nende avamisel turvaline. Foto: Marcin Kempa/Unsplash
Oluline on, et kaubanduskeskustes käimine oleks nende avamisel turvaline. Foto: Marcin Kempa/Unsplash

Valitsuskomisjon kiitis täna heaks majandus- ja taristuminister Taavi Aasa ettepaneku avada kaubanduskeskused 11. mail piiratud tingimustel. Keskustes tuleb endiselt järgida 2+2 reeglit ning tagada töötajate ja klientide ohutus.

„Jaekaubanduses töötab üle 50 tuhande inimese ja kaubanduskeskuste sulgemine mõjutas selgelt väga suurt osa neist,“ rääkis Aas. „Piirangute leevendamine aitab tagada sissetuleku kaubanduskeskuste töötajatele ja nende teenindamisega seotud valdkondadele, näiteks hulgikaubandus, teenindus ja transport. Loodetavasti saame sellega vähendada ka koondamiste laine ulatust,“ selgitas Aas. Lisaks paranevad ministri hinnangul ka teatud teenuste kasutamise võimalused, mis polnud küll elutähtsad, kuid siiski tavapärase igapäevaelu osaks nagu nt kinga- ja kellaparandused, lemmikloomapoed ja ilusalongid. 

Kaupmeeste Liidu juhi Nele Peili sõnul on valitsuse otsus tervitatav, kuna keskustes tegutsevate kaupluste jaoks on taasavamine püsimajäämise eelduseks. „Hinnanguliselt toimub 40 protsenti jaemüügist kaubanduskeskustes ja see mõjutab ligi 20 000 töötajat. Selleks, et tagada töö ja palk oma töötajatele ning tuua kauba alt välja likviidseid vahendeid tegevuse jätkamiseks, tuleb kaubanduskeskustes avatavatel poodidel täita samu turvameetmeid, mis on täna kasutusel avatuna püsinud kauplustes,“ lisas Peil.

Ka Taavi Aas rõhutas, et piirangute leevenemisel on oluline nii kaupmeeste kui iga inimese vastutustundlik käitumine, et ära hoida nakatumise märkimisväärset suurenemist. „Oluline on, et kaubanduskeskustes käimine oleks nende avamisel turvaline. Võimalusel tuleb keskust külastada üksinda ja oma ostud kodus eelnevalt läbi mõelda,“ lisas minister.

Kaubanduskeskustes on alates 11. maist lubatud avada kõik kauplused ja teeninduspunktid ning ka restoranid ja toitlustusasutused (sh toidu kohapeal tarbimiseks), samas jääb kehtima piirang, mille kohaselt peab toidu kohapealne tarbimine lõppema hiljemalt kell 22, et vältida inimeste õhtust kogunemist. Kaubanduskeskustes asuvad laste ja täiskasvanute meelelahutuslikud ajaveetmise kohad (nt kinod, kasiinod, bowling, mängutoad jm) jäävad endiselt suletuks.

Kaubanduskeskustes ja kauplustes on avamisjärgselt kohustuslik järgida 2+2 reeglit. Külastajatel on tungiv soovitus kanda kaupluses maski või katta suu ja nina. Kauplustes tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu nii klientidele kui töötajatele ning ruume tuleb korrapäraselt tuulutada ja desinfitseerida. Haigussümptomitega külastajad ja töötajad peavad püsima kodus. Kauplejatel on tungiv soovitus hoida ostukampaaniad e-poodides ja mitte korraldada tootetutvustusi.

Kaubanduskeskustele seatud nõuete teevad järelevalvet kohalik omavalitsus koostöös Politsei- ja Piirivalveametiga.

Juhendid (uuendatud 07.05.2020)

Korduma Kippuvad Küsimused

 

 • Mis on kaubanduskeskus?

Kaubanduskeskus on hoone, kus asub kolm ja rohkem kauplust või teenindusettevõtet, mille külastamiseks tuleb kasutada ühist sissepääsu ja üldkasutatavat ruumi. Kaubanduskeskusi on selle määratluse järgi Eestis kokku 336.

 • Millal saab jälle kaubanduskeskuseid külastada?

Valitsuskomisjon kiitis 5. mail heaks majandus- ja taristuminister Taavi Aasa ettepaneku avada kaubanduskeskused 11. mail piiratud tingimustel. Keskustes tuleb endiselt järgida 2+2 reeglit ning tagada töötajate ja klientide ohutus.

 • Kas 11. mail saan minna ka kaubanduskeskuses olevatesse riidekauplustesse?

Jah, alates 11. maist on lubatud kaubanduskeskustes avada kõik kauplused ja teenused, eeldusel, et neis järgitakse 2+2 reeglit ja tagatakse desinfitseerimisvahendite olemasolu nii töötajatele kui klientidele. Külastajatel on tungiv soovitus kanda kaupluses maski või katta suu ja nina. Soovituslik on oma ostud eelnevalt läbi mõelda, et kaupluses oleks võimalik viibida võimalikult lühikest aega ja vältida tarbetut toodete katsumist. Haigussümptomitega poodi minna ei tohi.

 • Olen kaubanduskeskuses asuva juuksurisalongi omanik. Millal võin selle taas klientidele avada?

Alates 11. maist on kaubanduskeskustes lubatud avada ka ilu- ja isikuteenused, sh juuksuri- ja ilusalongid, eeldusel, et neis tagatakse klientide eraldatus ja tagatakse desinfitseerimisvahendite olemasolu nii töötajatele kui klientidele.

 • Kas kaubanduskeskustes avatakse ka solaariumid?

Jah, alates 11. maist on kaubanduskeskustes lubatud avada kõik ilus- ja isikuteenused, sh solaariumid. Salongides tuleb järgida 2+2 reeglit ning tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu nii töötajatele kui klientidele.

 • Kas kaubanduskeskuses asuvas söögikohas on alates 11. maist lubatud ka kohapeal süüa?

Jah, kaubanduskeskustes on alates 11. maist lubatud avada ka restoranid ja toitlustusasutused (sh toidu kohapeal tarbimiseks), kuid järgida tuleb 2+2 reeglit ja tagada desinfitseerimisvahendid nii töötajatele kui klientidele. Samuti on toitlustusasutustes kohustuslik lauas teenindamine ja kliendid tohivad ise võtta vaid pakendatud toitu.

Samuti jääb kehtima piirang, mille kohaselt peab toidu kohapealne tarbimine lõppema kohvikutes, baarides ja toitlustusasutustes hiljemalt kell 22, et vältida inimeste õhtust kogunemist. 

 • Kas alates 11. maist saab ka kinno minna?

Ei, kaubanduskeskustes asuvad laste ja täiskasvanute meelelahutuslikud ajaveetmise kohad (nt kinod, kasiinod, bowling, mängutoad jm) jäävad endiselt suletuks.

 • Kas kaubanduskeskustes olevad lastetoad avatakse samuti 11. maist?

Ei, kaubanduskeskustes asuvad laste ja täiskasvanute meelelahutuslikud ajaveetmise kohad (nt kinod, kasiinod, bowling, mängutoad jm) jäävad endiselt suletuks.

 • Kas pean kaubanduskeskuses käies kandma maski?

Kaubanduskeskuste ja poodide külastajatele kehtib tungiv soovitus kanda kaupluses maski või katta suu ja nina, kuid see pole kohustuslik.

 • Kas müüjatel on kohustus kanda maski?

Kaupluse omanik peab töötajatele tagama isikukaitsevahendite või alternatiivsete meetmete olemasolu, see võib olla nii mask, visiir, pleksiklaasist kate kassa ümber vms.

 • Kes kontrollib, et pood järgiks kõiki ohutusnõudeid?

Kaubanduskeskustele seatud nõuete teevad järelevalvet kohalik omavalitsus koostöös Politsei- ja Piirivalveametiga.

 • Kas kaubanduskeskustes ja seal asuvates poodides tohib teha kampaaniaid?

Kauplejatel on tungiv soovitus hoida ostukampaaniad e-poodides ja mitte korraldada tootetutvustusi, et vältida inimeste massilist kogunemist keskustesse.

 • Kuidas pean kaupluse omanikuna sorteerima maske ja kindaid?

Kauplejal tuleb tõenäoliselt viirusega saastunud jäätmed (sh isikukaitsevahendid) visata teistest jäätmetest eraldi ja hoida neid suletud kotis. Jäätmed tuleb visata olmejäätmemahutisse 72 tunni möödudes.

 • Kas riide- ja jalatsikauplustes tuleb selga proovitud riided teistest eraldada või puhastusse saata?

Ei, eraldi nõudeid riiete müügile ja sealjuures selga/jalga proovimisele ei ole Terviseameti poolt eriolukorra tingimustes kehtestatud. Kehtivad üldised nõuded kauplustele: tuleb järgida 2+2 reeglit, tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu nii töötajatele kui klientidele, ruume ja üldkasutatavaid pindu tuleb tuulutada ja desinfitseerida. Haigusnähtudega töötajad peavad jääma koju.


 

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Rasmus Jurkatam/Toolbox Estonia
22.06.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Veebipõhised vahendusteenused muutuvad ärikasutajate jaoks õiglasemaks. Osale infotunnis 29.06!

Alates 12. juulist hakkab Eestis kehtima Euroopa Liidu määrus, mis muudab veebipõhised vahendusteenused ärikasutajate jaoks läbipaistvamaks ja õiglasemaks.

Foto: CERN
19.06.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eestist saab Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni assotsieerunud liige

Peaminister Jüri Ratas allkirjastas täna Eesti Vabariigi assotsieerunud liikmeks saamise kokkuleppe Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooniga (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire - CERN).