Sa oled siin

Kasahstan huvitub koostööst transpordi, IKT ja kosmose valdkonnas

30.05.2019

29. mail toimunud Eesti ja Kasahstani valitsuste vahelise komisjoni kohtumisel Nur-Sultanis avaldas Kasahstan huvi eelkõige koostöö vastu transpordi, IKT ja kosmose valdkonnas.

Kohtumisel Eesti delegatsiooni juhtinud Aas lisas, et Kasahstan on Kesk-Aasia piirkonna kõige olulisem partner Eestile. „Eesti peamised huvid on Kasahstani naftasaaduste, puistekauba ja teravilja transiit läbi meie transiidikoridori ning vahendamine Skandinaaviasse, online-kaubanduse jaotuskeskuse loomine ning Hiina-Kasahstan-Eesti konteinerrongi marsruudi arendamine,“ lisas ta.

Minister rääkis, et Eesti eelisteks on lihtne ja läbipaistev majandus- ja maksukeskkond, kõrgelt arenenud e-teenused, hea logistiline asukoht ja hästi arenenud taristu. Ta sõnas, et lisaks on Eestil ja Kasahstanil ühised huvid infotehnoloogia, põllumajanduse, kaitsetööstuse, hariduse, turismi ja toidutööstuse vallas.

Minister rõhutas, et kahepoolsed kaubandussuhted pole kaugeltki jõudnud veel tasemele, millega mõlemad pooled võiks rahul olla. Kui näiteks tippajal 2010. aastal oli kaubavahetuse käive kahe riigi vahel 146 miljonit eurot, siis eelmisel aastal 37 miljonit.

Aas kohtus Nur-Sultanis ka asepeaministri Askar Zhumagaliyevi, tööstus- ja taristu arengu ministri Roman Sklyari ja Kasahhi Raudtee presidendi Sauat Mõnbajeviga. Samuti avaldas Kasahstan lootust, et peagi avavad nad Tallinnas konsulaadi asemel suursaatkonna.

Eesti ja Kasahstani valitsuste vaheline komisjon on tänaseks koos käinud kuus korda, viimati 2016. aasta oktoobris Tallinnas. Lisaks toimuvad kahe riigi vahel transiidikomisjoni kohtumised.
Neljapäeval sõidab minister Usbekistani, kus teemadeks on peamiselt logistika, IKT ja hariduse alane koostöö. Lisaks esineb minister sõnavõttudega ärifoorumitel. Ministrit saadab Kasahstanis ja Usbekistanis Eesti Kaubandus-Tööstuskoja äridelegatsioon.

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Jürgen Randma
07.12.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Aas: Balti riikide koostöötahe on viimaste kuudega kasvanud

Balti riikide peaministrid ja transpordiministrid tõdesid, et Rail Balticu protsessides on olnud hilinemisi ning ajakavas püsimiseks tuleb kaotatud aeg ühiselt tagasi võita.

Minsiter Kaimar Karu kohtus Läti presidendi Egils Letvits’iga. Foto autor: Latvijas Valsts Prezidents
28.11.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Karu kutsus piirkonna riike liituma X-teega

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus eile Riias Põhjala ja Balti kolleegidega, et arutada piirkonna digitaalse arengu, e-valitsemise lahenduste ja edasiste koostöökohtade üle. Minister kutsus üles ka teisi piirkonna riike liituma andmevahetuskihiga X-tee.