Sa oled siin

Kaimar Karu: e-riik saab restardi

20.01.2020
Minister Kaimar Karu juhtimisel luuakse uus tulevikku vaatav investeeringute plaan, mis keskendub jätkusuutlikkusele, mõistlikkusele ja läbimõeldusele. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei
Minister Kaimar Karu juhtimisel luuakse uus tulevikku vaatav investeeringute plaan, mis keskendub jätkusuutlikkusele, mõistlikkusele ja läbimõeldusele. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu seab prioriteediks e-riigi jätkusuutlikkuse tagamise ning alustab konsultatsioonidega unarusse jäetud arenduste ja investeeringute selgeks tegemiseks. Peaministri poolt seatud eesmärgiks on vaadata kriitiliselt üle e-riigi investeeringute juhtimine ning luua uus ministeeriumite-ülene strateegia e-riigi tuleviku kindlustamiseks.

Karu sõnul on ta novembris ametisse astumisest alates kohtunud erinevate huvitatud osapooltega – nii teiste ministeeriumite ja allasutuste kui ka riigi IT-juhtide ning eraettevõtjatega. „Selgelt on jäänud kõlama üks mure – senine riiklik IT-investeeringute süsteem ei ole olnud piisav, et tagada e-riigi jätkusuutlikkus,“ ütles minister Karu neid kohtumisi kommenteerides.

„Me saame õigustatult olla uhked oma e-riigi üle. Usun, et oleme saanud üheks maailma parimaks digitaalseks riigiks tänu oma inimeste leidlikkusele ja julgusele – seda tihti maailma mastaabis olematute rahaliste vahenditega. Kuid paljud neist süsteemidest pole pärast esimese entusiasmi vaibumist saanud seda hoolt, mis tagaks nende pikaajalise töökindluse,“ kirjeldas Karu.

Praegune valitsus on võtnud eesmärgiks e-riigi usaldusväärsuse tagamise ning ettevalmistamise tulevikuks. Peaminister andis väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karule ülesande asuda kriitiliselt üle vaatama seni tehtud investeeringute kitsaskohti ning looma uut plaani e-riigi arendamiseks. „Juba aastaid on lubatud tehnilisel võlal kasvada. Eestlased ootavad e-riigilt rohkemat kui pelgalt vananenud süsteemide peenhäälestamist. E-riik ei tohi eksisteerida pidevas kriisi-eelses seisundis. On viimane aeg, et riik hakkaks digiteemasid tõsiselt võtma. Olen väga tänulik, et peaminister on selle ülesande usaldanud just mulle,“ ütles Karu.

Karu sõnul pole nii suurelt e-riigi alustalade analüüsi veel ette võetud. Ministri juhtimisel luuakse uus tulevikku vaatav investeeringute plaan, mis keskendub jätkusuutlikkusele, mõistlikkusele ja läbimõeldusele ning ei ignoreeri maailma trende või Eesti reaalsust. Samuti vajab Eesti vastust eurorahade järsule vähenemisele lähiaastatel. „Lühinägelikkus peab lõppema. Viimase umbes 15 aastaga on lubatud tekkida olukorral, kus riikliku tähtsusega süsteemid lonkavad ühte või mõlemat jalga; kellelgi pole plaani, mis saab pärast eurorahade lõppemist ning loodetakse heale õnnele, kui paratamatu pauk lõpuks käib. Mina ei luba sellel jätkuda,“ kommenteeris Karu.

Riigi infosüsteemide parendamine ning uue väärtuse loomine käib tihedas koostöös kasutajate, teenuseomanike ja arendajatega – Eesti ametkondadel on väga võimekad IT-juhid, kelle vajadusi ja oskusi on liiga kaua ignoreeritud. „Parimaid lahendusi peame looma koos nendega, kes igapäevaselt näevad, mis seni puudu on olnud. E-riigi restart saab olla edukas vaid siis, kui muudatusi viiakse läbi koostöös kõigi ministeeriumite ning allasutustega. Igat uuendust tuleb kindlasti kaaluda ka lõpp-kasutaja vaatevinklist, olgu rolliks siis kodanik või ettevõtja. Just see on see teadmus, mis hakkab nüüd jõudma otse valitsuse tasandile,“ lisas Karu.

Minister Karu juhtimisel sõnastatakse uued riiklikud prioriteedid e-riigi arendamiseks. „Praegune süsteem ei arvesta maailma ega tehnoloogia keerukusega. Kodaniku jaoks ei ole oluline, milline asutus talle teenust osutab. Tema suhtleb riigiga ning eeldab, et riik käitub ühise plaani alusel,“ ütles Karu. Investeeringud peavad olema portfellina koordineeritud üle terve riigi ning täitma samu strateegilisi eesmärke. „Parem strateegiline juhtimine tagab selle, et me saame oma kodanikele, ettevõtjatele ning ametnikele pakkuda kaasaegseid e-teenuseid, mille järjepidevuse ning kasutajasõbralikkuse pärast eestlased häbi ei peaks tundma“, ütles Karu. Parem investeeringute juhtimine aitab kokku hoida ka kulusid ning vähendada bürokraatlikku koormat.

Veel uudiseid samal teemal

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi sõnul on konkursi tingimuste muutmise eesmärk ennekõike konkurentsi soodustamine.
17.06.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Väliskaubandus- ja IT-minister pikendab 3,6 GHz sageduskonkursi avalikku konsultatsiooni

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem pikendab esimese 5G sageduse – 3,6 GHz sageduskonkursi muutmise määruse avalikku konsultatsiooni. Sideettevõtjate tagasisidet oodatakse hiljemalt 31. juulil 2020.

03.06.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Väliskaubandus- ja IT-minister muudab 3,6 GHz sageduskonkursi määrust

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem saatis avalikule konsultatsioonile esimese 5G sageduse - 3,6 GHz sageduskonkursi muutmise määruse, mille kohaselt kuulutakse konkurss välja neljale sagedusloale varasemalt plaanitud kolme asemel.