Sa oled siin

Juhan Parts arutas Utah kuberneriga majandusküsimusi

16.10.2010

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts kohtus reedel USA-s Utah osariigi kuberner Gary Herbertiga ning arutas põlevkivi- ja majandusküsimusi.

Nii Parts kui Herbert tõdesid, et Eesti ja Utahi majandused  on väga sarnased – mõlemal on väga madal välisvõlg, eelarvepoliitika on konservatiivne, mõlemad on energia eksportijad ning nii Eestis kui Utahis on suured põlevkivivarud.

„Olen alati uskunud, et põlevkivil on suur tulevik,“ ütles Herbert. „Põlevkivi on järgmiste põlvkondade energeetiline tulevik,“ lisas ta. Kuna osariigi jaoks on kõige olulisem küsimus praegu töökohtade loomine, siis põlevkivitööstuse arendamine on üks võimalus.

Partsi sõnul on Eesti nõus oma unikaalset kogemust põlevkivivallas jagama ning seda eelkõige läbi tehnoloogia ekspordi. „Eestil on sisuliselt ainukesena maailmas reaalselt toimiv tehnoloogia põlevkiviõli tootmiseks ning me oleme valmis oma teadmisi ja tehnoloogiat USA-sse eksportima,“ ütles Parts.

Mõlemad nentisid, et nii Eesti kui USA jaoks on väga oluline energeetiline sõltumatus ning põlevkivitööstuse arendamine on selleks suurepärane võimalus.

Herbert lisas, et Utah osariigi avalikkus toetab põlevkivi kaevandamist ning koostöö võib reaalsuseks saada juba lähitulevikus. USA mõjukas majandusajakiri Forbes valis just Utahi USA kõige ettevõtlussõbralikumaks osariigiks ning Herberti sõnul väljendub see kindlasti selles, et Eesti investeeringud on Utahis väga oodatud.

USA-s on maailma suurimad põlevkivivarud, millest märkimisväärne osa on Utahis.