Sa oled siin

Jaemüügi kasv aeglustus juulis

31.08.2016

Juulis jätkus jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügitulu kasvu aeglustumine. Samas võib sisekaubanduse seisu pidada hetkel Eestis väga heaks. Hõivatute arv on kasvanud buumiaastatega võrreldavale tasemele ning reaalpalga kasv püsib kiirena. Kõik see loob soodsa pinnase tarbimise suurenemiseks. Seejuures oli mullune juuli väga tugeva müügiga kuu, mistõttu baastase oli kõrgel ning kiire kasvu näitamine raskem. Järgnevatel kuudel on Eestis oodata müügimahtude kasvu jäämist aastases võrdluses kolme ja viie protsendi vahele.

2016. aasta juulis ulatus jaekaubandusettevõtete müügitulu Statistikaameti andmetel 568 miljoni euroni, kasvades aastaga püsivhindades kaks protsenti. Koos sõidukikaubandusega ulatus kasv kokku kolme protsendini.

Sarnased arengud sisekaubanduses iseloomustavad ka meie lähiriike ning Euroopat laiemalt. Nii Rootsis kui Leedus oli juuli kasv viimaste kuude kõige aeglasem ning Soomes mahud hoopis vähenesid aastases võrdluses. Kui Soomes majanduse seis paranema ei hakka, siis võib see hakata varsti mõjutama ka Eestis käivate turistide ostuvõimet. Samas turistide üldarv on jätkanud kasvamist, mis omakorda suurendab ka tarbimist.
Müügi kasvu poolest oli juuli tööstuskaupade müüjatele edukam kui toidukaupade müüjatele. Tekstiiltoodete, rõivaste, jalatsite ja nahktoodete jaemüügi maht kahanes aastaga ühe protsendi võrra ning majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjali jaemüük suurenes aastaga seitse protsenti. Samas toidukaupade müük kasvas samal perioodil ühe protsendi võrra. Müük posti ja interneti teel, kasvas aastaga 13 protsenti, mis oli viimaste kuude parim tulemus.

Sõidukikaubandusega tegelevatele ettevõtetele oli juuli mõnevõrra nõrgem kui kolm varasemat kuud, kuid sellegipoolest kasvas müügimaht kümne protsendi võrra. Mootorikütuse müügiga tegelevate ettevõtete müügimaht suurenes aastaga neli protsenti. Hoolimata talvel toimunud aktsiisitõusust oli juulis bensiin 11 protsenti ning diislikütus viis protsenti mullusest odavam, mistõttu müügimahud püsivhindades ei kannatanud, kuid müügitulu kokku veidi vähenes.

Hetkel on jaekaubanduse seis hea ning järgnevatel kuudel on oodata kasvu jätkumist. Samas konjunktuuri nõrgenemine lähiriikides ning hõive edasiste kasvuvõimaluste halvenemine näitab, et uusi tarbijaid ei pruugi enam sellise kiirusega lisanduda ning keskmine kasvukiirus pigem aeglustub.

/31.08.2016/

Veel uudiseid samal teemal

17.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti tarbijate huvide kaitsmise võimalused e-ostlemisel laienesid

Täna jõustub Euroopa Liidu tarbijakaitsealase koostöö määrus, mis võimaldab avastada ja lõpetada piiriüleseid rikkumisi kiiremini ning tugevdab tarbijate huvide kaitset e-kaubanduses.

Minister Taavi Aas tänas Eesti E-Kaubanduse Liidu 11. aastapäeval e-ettevõtjaid.
10.12.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti on maailma e-kaubanduse indeksis 14. kohal

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas tänas Eesti E-Kaubanduse Liidu 11. aastapäeval e-ettevõtjaid ning tunnustas liitu ja koostööpartnereid aktiivse e-kaubanduse edendamise eest.