Sa oled siin

Elektroonika- ja elektriseadmete tootmine mullu kasvas

28.07.2014
Väliskaubandus
Väliskaubandus
Möödunud aastal kasvas elektroonika- ja elektriseadmete sektoris tootmismaht püsivhindades kaheksa protsenti ja võrreldes 2012. aastaga kiirenes veidi nii müügi kui ka ekspordi kasv.

Aastal 2013 oli jätkuvalt elektroonika- ja elektriseadmete ekspordi suurimaks turuks Rootsi, kuhu läks pool sektori koguekspordist. Arvutite, elektroonika- ja optikaseadmete tootmises kasvas eksport aastaga viie protsendi võrra, mida aitas kiirendada tugev müük välisturgudele aasta esimesel poolel, ent välisnõudluse nõrgenemine teisel poolaastal viis ekspordi viimases kvartalis langusesse. Elektriseadmete tootmises toimusid hoogsamad arengud. Ekspordi kasv kiirenes 17 protsendini, ületades aastatagust näitajat üle kahe korra.

Samas elektriseadmete müük koduturule kahanes 30 protsendi võrra, mis langetas haru kogu müügi kasvu üheksale protsendile. Jätkuvalt moodustas kogumüügist kolmveerandi arvutite, elektroonika- ja optikaseadmete ning veerandi elektriseadmete müük.

Tootmismahtude suurenedes tõusis elektroonika- ja elektriseadmete tootmises hõivatute arv mullu neli protsenti. Palgakasv oli sama kiire kui eelmisel aastal, viis protsenti ja keskmine palk ületas jätkuvalt Eesti keskmist palka.

Pärast nõrka investeerimisaastat, kasvasid elektroonika- ja elektriseadmete tootmises investeeringud materiaalsesse põhivarasse 2013. aastal ligi kolmandiku võrra.

Eesti Konjunktuuriinstituudi märtsi uuringus osalenud mõlema allharu ettevõtjate kindlustunne püsis veel negatiivsena, ent oli juba märgatavalt kõrgem kui kolm kuud tagasi. Kui elektroonika¬tööstuse ettevõtted prognoosisid järgnevaks kolmeks kuuks toodangu mahu kasvu, siis elektriseadmete tootjad ootasid mahu püsimist samana.

Täpsemalt on võimalik elektroonika- ja elektriseadmete sektori 2013. aasta ülevaatega tutvuda ministeeriumi kodulehel.

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Tõnu Tunnel
12.07.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Ettevõtted saavad Eurostars-2 programmist toetust teadus- ja arendustegevusteks

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo allkirjastas määruse, mis võimaldab Eesti väikese- või keskmise suurusega ettevõtetel saada Eurostars-2 programmi kaudu toetust riikidevahelise teadus- ja arendustegevuse jaoks.

02.07.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister vahetas välja kolm Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse nõukogu liiget

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo kutsus Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) nõukogu liikme kohalt tagasi Erki Möldri, Anto Liivati ja Kristel Voltenbergi. Ühtlasi nimetas Kingo EAS nõukogu liikmeteks Arvi Lossmanni, Marko Pomerantsi ja Rain Epleri.