Sa oled siin

Elektrimüüjad sõlmisid riigiga turu avanemise hea tahte leppe

06.03.2012

Lepingu allkirjastamine

12 elektrimüüjat ja võrguettevõtet sõlmis täna, 6. märtsil riigiga hea tahte koostööleppe, et aidata kaasa elektrituru sujuvale avanemisele 1. jaanuaril 2013 ning tagada elektritarbijate aus teavitamine.

Elektrituru avanemise hea tahte koostööleppele kirjutasid alla Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, elektrisüsteemihaldur Elering, Eesti Energia, Latvenergo, Baltic Energy Services, Nordic Power Management, Eesti Energia Jaotusvõrk, Ramsi Turvas  võrguettevõtja, Kuusalu Energia, VKG Elektrivõrgud, EPT Energia, Elveso, Maardu Elekter ning Eesti Elektritööstuse Liit. Lisaks on vabatahtliku leppega ühinemisest teatanud Imatra Elekter, Sagro Elekter ja Livilla. Dokument jääb avatuks edaspidiseks ja kõik soovijad saavad sellega liituda ka hiljem.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika osakonna juhataja Ando Leppimani kinnitusel puudutab elektrituru täielik avanemine kõiki Eesti elektritarbijad, kes saavad endale uuest aastast valida sobiva elektrienergia müüja. “Leppe allkirjastanud turuosalised võtavad endale kohustuse anda elektritarbijatele igakülgset ja ausat teavet, et aidata kaasa elektrituru sujuvale avanemisele 1. jaanuaril 2013,” lausus Leppiman. “Kahtlemata kujuneb hea tahte lepe elektritarbijate jaoks lisatagatiseks elektrimüüja valikul. Tarbija võib olla kindel, et leppega ühinenud elektrimüüja ei eksita neid ning pakub turutingimustele vastavat õiglast paketivalikut ja elektrihinda.”

Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul sunnib elektrituru täielik avanemine Eestis tegutsevaid elektrimüüjaid senisest palju rohkem pingutama. “Kui seni on elektrimüüjad nautinud paljuski monopoolset positsiooni, siis avatud elektriturul tuleb neil palju enam vaeva näha selleks, et võita konkurentsiolukorras uusi kliente või säilitada olemasolevat kliendibaasi,” ütles Veskimägi. “Iga elektritarbija on vaba otsustama, millise ettevõtte käest elektrit osta ning millal ja kui sageli elektrimüüjat vahetada.”

Hea tahte leppega liitunud turuosalised võivad kasutada elektrituru avanemise märki Avatud 2013. Samuti lisatakse leppega ühinenud turuosalised elektrituru avanemise riiklikule veebilehele www.avatud2013.ee

Vastavalt Eesti ühinemislepingule Euroopa Liiduga avaneb 2013. aasta alguses elektriturg täies mahus kõikidele tarbijatele. Igaüks saab valida endale sobiva elektrimüüja ning hinnapaketi. Turu avanemine puudutab vaid kolmandikku elektriarvest – elektrienergia hinda. Kui tarbija elektrimüüjat ei vali, tagab talle elektri piirkonna võrguettevõtja nagu seni. 

Elektrituru avanemise järel kasutatakse edasi olemasolevaid elektrivõrke. Seetõttu ei saa ka pärast 1. jaanuari 2013 valida võrguettevõtjat, kes elektrienergia koju või kontorisse toimetab. Kolmandiku elektriarvest moodustava võrguteenuse tasu kooskõlastab ka elektrituru avamise järel Konkurentsiamet. Lisaks moodustavad umbes kolmandiku elektriarvest erinevad maksud, mida turu avanemine samuti ei mõjuta.

Elektrituru avanemine on eeltingimus Eesti integreerimiseks Euroopa ja Põhjamaade elektrisüsteemidega, mis tagab energiajulgeoleku ja sõltumatuse Venemaa elektrist. Ilma elektriturgu avamata pole võimalik luua piisavalt elektri välisühendusi ning tagada tänu investeeringutele erinevad elektritootmisvõimalused Eestis. Euroopa Liidu elektriturg avanes täielikult 2007. aastal, Eestile anti liitumislepinguga üleminekuperiood kuni 2013. aasta 1. jaanuarini.