Sa oled siin

EL kannustab liikmesriike üksteise digiallkirju tunnustama

28.08.2014

Täna ilmunud Euroopa Liidu määruse eIDAS (e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul) järgi peavad kõik ELi maade riigiasutused hakkama vastastikku üksteise digiallkirju ja e-identiteete tunnustama.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi nõuniku Mait Heidelbergi sõnul ühtlustab määrus Euroopa Liidus arusaama elektroonilisest identiteedist ja digiallkirjast.

„Võimalus anda digiallkirja ja tuvastada ennast turvaliselt internetis ID-kaardi abil on lisaks Eestile olemas mitmetes ELi riikides, näiteks Austrias, Belgias, Hispaanias, Lätis, Soomes ja mujal. Probleemiks on aga see, et enamasti riigid neid vastastikku ei tunnusta ning piiriüleste teenuste puhul käib kõik ikka paberil,“ ütles Heidelberg. „Peagi peaks probleem olema ületatud. See teeb elu oluliselt lihtsamaks näiteks ettevõtjatele, kes tegutsevad mitmes liikmesriigis, kuid ka eraisikutele, kes tahavad kasutada teiste liikmesriikide teenuseid, näiteks meditsiini- või sotsiaalvaldkonnas. Samuti annab see laiemad võimalused tulevastele Eesti e-residentidele, kes saavad Eesti ID-kaardi abil kasutada teenuseid kogu Euroopas.“

Määruse järgi peavad liikmesriikide asutused digiallkirju vastastikku tunnustama hakkama 2016. aastal ja elektroonilist identiteeti 2018. aastal. Liikmesriigid võivad teiste liikmesriikide elektroonilisi identiteete vastastikku tunnustada ka juba varem. Määrus käsitleb vaid avaliku sektori asjaajamist ja ei ole erasektorile kohustuslik. „Usun, et erasektor, nagu e-poed, pangad jm tulevad siiski kaasa ja asuvad samuti teiste riikide kodanike e-identiteete tunnustama, nende ärile saab see olla ainult kasulik,“ ütles Heidelberg.

Eelmise aasta lõpus sõlmisid Eesti peaminister Andrus Ansip ja Soome peaminister Jyrki Katainen teadaolevalt maailma esimese digiallkirjastatud valitsustevahelise kokkuleppe e-teenuste ühiseks arendamiseks.

Veel uudiseid samal teemal

Kohtumine Huaweiga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis
16.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Karu kutsus Hiina tehnoloogiafirma Huawei sideseadmete turvalisuse osas selgitusi andma

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus täna Huawei Nordics asejuhi Kenneth Fredrikseni ning teiste Huawei esindajatega, nõudmaks maailmas kõneainet tekitanud tehnoloogiahiiult selgitusi nende poolt toodetavate sideseadmete turvalisuse osas ning kuulamaks ära nende ettepanekud aasta lõpus konsultatsiooniringile saadetud sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõule.

Töörühma viimane kohtumine toimus 11. detsembril.
12.12.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Töörühm tegi ettepanekud e-hääletamise süsteemi täiendamiseks ning edasiseks arendamiseks

Eelmise väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri poolt selle aasta suvel ellu kutsutud e-valimiste töörühm edastas täna aruande 25 ettepanekuga e-valimiste süsteemi täiendamiseks, usaldusväärsuse tõstmiseks ja riskide haldamiseks.