Sa oled siin

EL-i ministrid jõudsid üksmeelele elektri siseturu reeglites

18.12.2017
Minister Kadri Simson Brüsselis energeetikaministrite kohtumise hommikust lävepakuintervjuud andmas. Foto: Tauno Tõhk/Riigikantselei
Minister Kadri Simson Brüsselis energeetikaministrite kohtumise hommikust lävepakuintervjuud andmas. Foto: Tauno Tõhk/Riigikantselei

Euroopa Liidu energeetikaministrid jõudsid esmaspäeval, 18. detsembril Brüsselis üksmeelele uutes elektri siseturu reeglites, millega kehtestatakse ühised nõuded tagamaks EL-i elektrituru konkurentsivõime, tarbijakesksus ja paindlikkus.

Uutes siseturu reeglites pööratakse erilist tähelepanu tarbijatele ja hästitoimiva siseturu tagamisele, see annab klientidele rohkem õigusi, pakub tasakaalustatud lahenduse reguleeritud hindade küsimusele, kujundab energia kogukondade reguleerivat raamistikku ja määratleb turuosaliste rollid ja kohustused.

Ministrite kohtumist juhtinud majandus- ja taristuminister Kadri Simson ütles, et tarbijad on peamine prioriteet. „Meie eesmärk on konkurentsivõimeline turg, mis tagab taskukohase hinna eest elektrienergiat kõigile, kuid samas anname ka valitsustele vajaduse korral võimaluse aidata,“ ütles ta.

Siseturu uute reeglite kohaselt saavad tarbijad tulevikus kogu euroliidus sarnaselt Eestiga hindu vabalt valida. See piirab turumoonutusi, suurendab konkurentsi ja vähendab jaehindu. Liikmesriigid saavad piiratud aja jooksul ajutiselt hindu reguleerida, et aidata ja kaitsta energiavaeseid või haavatavaid leibkondi.

Lisaks sellele tagavad liikmesriigid, et siseriiklik regulatsioon võimaldab elektritarnijatel pakkuda dünaamilist elektrihindade lepingut. Senisest liberaalsemate lepingute ja näiteks ka nutiarvestitega saavad inimesed rohkem õigusi ning osaleda turul senisest aktiivsemalt.

Elektri siseturu reeglid on üks element suuremast puhta energia paketist. Edasi arutab teemat Euroopa Parlament.

Veel uudiseid samal teemal

07.08.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Seadusemuudatus panustab Eesti energiajulgeolekusse

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kooskõlastusele saadetud elektrituruseaduse muudatuste eelnõu panustab Eesti energiajulgeolekusse ja Narva linna kaugkütte hinna stabiilsusesse.

13.06.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Valitsus nõustus biomassi kasutamise toetamisega Narva elektrijaamades

Valitsus andis neljapäeval nõusoleku majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ette valmistada eelnõu, mis lubab tulevikus asendada põlevkivi Narva elektrijaamade kateldes osaliselt biomassiga.