Sa oled siin

Ehituslubade menetlusel tuleb appi tehisintellekt

20.02.2020
BIM-põhise ehitusloa menetluse prototüüp
BIM-põhise ehitusloa menetluse prototüüp

Täna tutvustatakse Kultuurikatlas World Summit on Digital Built Environment (WDBE) eelüritusel uuenduslikke digitaalseid lahendusi, mille abil tahetakse muuta tulevikus ehituslubade protsess enamjaolt automaatseks.

Mitmed riigid astuvad esimesi samme ehitise kolmemõõtmelise infomudeli (BIM) rakendamiseks ehituslubade protsessis ning selles juhtlaevas on koha sisse võtnud ka Eesti. Riigi nägemuse kohaselt võiks infomudel juba lähiaastatel asendada mahukat ehitusprojekti dokumentatsioonipakki, mille haldamine ja taotlemiseks ettevalmistamine on praegu kõrge halduskoormusega tegevus.

MKM-i ehitus- ja elamuosakonna digitaalehituse valdkonnajuhi Jaan Saare sõnul on infomudelil kõrge potentsiaal ehitisregistris taotlemise ja menetlemise automatiseerimisel, sest see lahendus võimaldab ehitisi kirjeldavaid andmeid masinlugeda. «BIM-põhine protsess tähendab ehituslubade menetluses täiesti uue ajastu algus, sest see võimaldab praegust protsessi kordades kiirendada ning avab ukse uutele intelligentsetele andmepõhistele lahendustele, mille tulemusena saame teha paremaid otsuseid meie ehitatud keskkonna arendamisel,» märkis ta.

Senised eksperimendid BIM-põhiste lahendustega Norras, Hollandis ja Singapuris on näidanud, et digitaalprotsess on kiirem ja odavam kui käsitsi töötlemine. Lisaks loovad infomudelid ehitussektorile potentsiaali ka pikemas perspektiivis, kuna täpsemad ja masintöödeldavad andmed kasutatud materjalide ja mahtude kohta võimaldavad teostada kvaliteetsemat prognoosi ehitusmaterjalide tarneahelate juhtimiseks või ehitusjäätmete käitlemiseks.

Tänasel WDBE eelüritusel jagavad oma kogemusi selle suuna eksperdid Saksamaalt, Inglismaalt, Soomest, Eestist ja Hollandist. Arutatakse ka tulevikusuundi, lähtudes juba praegu olemasolevatest prototüüpidest ja esimestest rakendustest.

Üritust korraldab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koostöös Euroopa Liidu BIM töörühmaga. Tegu on osaga eelürituste sarjast, mis tipneb 2020. aasta septembris Helsingis ning Tallinnas toimuva digitaalse ehitatud keskkonna maailma tippkohtumisega.

Veel uudiseid samal teemal

24.07.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Ehitussektori muredega võitlev digitaalehituse häkaton ootab osalejaid

Digitaalehituse klaster, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Garage48 kutsuvad osalema digitaalehituse häkatonil, mille eesmärk on välja töötada lahendused ehitusvaldkonna kitsaskohtade parandamiseks.

09.07.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Aastaks 2050 tuleb renoveerida suur osa hoonefondist

Valitsus kiitis täna heaks Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel valminud pikaajalise rekonstrueerimise strateegia, mille eesmärk on parandada järgneva kolmekümne aastaga ligi 80 protsendi Eesti elanike kodude ja töökohtade tingimusi.