Sa oled siin

Eesti valmistub liitumiseks Rahvusvahelise Energiaagentuuriga

01.03.2012

Neljapäeval ja reedel külastavad Eestit Rahvusvahelise Energiaagentuuri (International Energy Agency, IEA) eksperdid, kes aitavad ette valmistada Eesti liitumist agentuuriga.
Liitumisläbirääkimiste osana koostab IEA ülevaated Eesti energiapoliitikast ja –sektorist ning kütuseturu eriolukordadeks valmisolekust.
IEA ekspertide analüüs keskendub kütuse- ja gaasituru toimimise, kohustuslike vedelkütuse miinimumvarude hoidmise ja kriisiolukordades reageerimise teemadele.
Agentuuri liikmete vahel toimib tugev solidaarsus- ja koordinatsioonimehhanism naftakütuste varustuse kriisiolukordades ning lisaks saab Eesti kiire juurdepääsu maailmatasemel parimale energiavaldkonna statistilisele informatsioonile ja analüüsile. Erinevalt senisest hakkab Eesti osalema globaalse kriisi juhtimise otsustusprotsessis.
IEA delegaadid kohtuvad Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Kütusevaru Agentuuri, Konkurentsiameti, Statistikaameti, erinevate erialaliitude ja turuosaliste esindajatega.
Eesti alustas läbirääkimisi IEA-ga mullu sügisel. IEA on OECD asutatud iseseisev agentuur ning on kütuseturgude analüüsi ja erakorralise kütusevaru valdkonna reguleerimise eestvedaja maailmas.
IEA liige saab olla ainult OECD liikmesriik. IEA-ga ühinemise perspektiivi on arvestatud ka 2009. aastal vastu võetud „Eesti energiamajanduse riiklikus arengukavas aastani 2020“, mis näeb ette ajakava IEA reeglite ülevõtmiseks, mis on ka ühinemise üks eeltingimus.