Sa oled siin

Eesti osales Euroopa Kosmoseagentuuri ministrite tippkohtumisel

28.11.2019
Asekantsler Viljar Lubi Hispaania teadusminister Pedro Duque'ga.
Asekantsler Viljar Lubi Hispaania teadusminister Pedro Duque'ga.

Kolmapäeval, 27. novembril toimus Sevillas, Hispaanias Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) ministrite nõukogu kohtumine Space19+, kus osales ka Eesti delegatsioon Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsler Viljar Lubi juhtimisel.

ESA ministrite kohtumised toimuvad iga kolme aasta tagant, mille jooksul otsustavad ESA liikmesriigid järgmise kolmeaastase perioodi tegevused ja programmid koos eelarvega.

Asekantsler Lubi sõnul loob Space19+ nõukogu kohtumine Eesti kosmose- ja kõrgtehnoloogia sektori arenguks suurepärased võimalused. „Eesti ESA liikmelisus panustab oluliselt meie ettevõtluskeskkonna arendamisse, aitab meie tehnoloogiaettevõtteid uute innovatiivsete toodete loomisel, millega on võimalik pääseda maailmaturule, ning vajadusel kaasata täiendavaid välisinvesteeringuid,“ ütles Lubi. „Tihe globaalne koostöö, mis aitab Eesti ettevõtetel edukamalt rahvusvahelistuda ning toetab tõhusamat koostööd avaliku ja erasektori vahel, on Eesti jaoks tähtis nii kosmosevaldkonna edendamise kui teadmusmahuka majanduse arendamise seisukohast. Seega on kosmose valdkond oluline ka nn 1% eesmärgis teadusrahastuse tõstmiseks, et Eesti majanduse „tarkust“ koostöös ESAga suurendada.“

Lubi sõnul saab Eesti omaltpoolt ESAga jagada oma kogemust digitaliseerimise, e-valitsemise ja küberturvalisuse vallas. „Võrreldes eelmise ministrite nõukogu kohtumisega 2016. aastal, on ESA digitaliseerimise valdkonna arendamisel oluliselt edasi liikunud. Sooviksime aga näha veelgi ambitsioonikamaid ja kaasaegsemaid arenguid ja siin saab Eesti väga tugevat eeskuju näidata,“ lisas Lubi.

ESA valikprogrammid, kus Eesti järgmisel perioodil osaleb, kuuluvad kõrgtehnoloogia arendamise, küberturvalisuse ja kaugseire valda. Näiteks kuulub Eesti GSTP valikprogrammi, mis sobib Eesti ettevõtetele nii eksperimentide lennutamiseks orbiidil kui ka küberturvalisuse rakenduste väljatöötamiseks. Samuti on Eesti osa Euroopa IKT ärirakenduste (ARTES-BASS) programmist, mis sobib eelkõige Eesti idufirmadele, kes arendavad kõrgtehnoloogiale põhinevaid rakendusi. Ühtlasi kuulub Eesti InCUBED+ programmi, mis on suunatud eelkõige kaugseirerakenduste arendamiseks.

Space19+ nõukogu võimaldab Euroopal oma kosmoseambitsioone ellu viia liikmesriikide koostöös, arendades selleks kosmosevaldkonda ja ühiskonda tervikuna. ESA abil suudavad liikmesriigid osaleda koos suurematel ja ambitsioonikamatel missioonidel. Järgmise perioodi tegevused keskenduvad muuseas kosmoseteadus ja kosmoseuurimise, maapealsete rakenduste ning tootearenduse valdkonda. 

Üheks põnevamaks uueks tegevuseks on ESA–NASA vaheline koostöö ARTEMIS programmis, kus rajatakse koos Lunar Gateway, mille esimene moodul lendab orbiidile juba 2024 aastal. Lubi leiab, et ESA osalus Lunar Gateway  projektis on hea võimalus Eestile, et siin arendatud tehnoloogiad tulevikus Maast kaugemal rakendust leiaks.

Seoses üha uute satelliitide lisandumisega, on järgnevatel aastatel oluliseks teemaks ka kosmoseliikluse reguleerimine, samuti küberturvalisus, kus on ka Eestil võimalus mõjukalt kaasa rääkida.

Eesti allkirjastas ESAga liitumislepingu 2015. aasta veebruaris ning on ESA täisliige alates 1. septembrist 2015. 2017. aastal avas Eestis uksed ESA äriinkubaator, kus täna kasvab kaheksa Eesti iduettevõtet  ja lähinädalatel liituvad järgmised. 2019. aastal avati Maa-ameti juures ESTHub andmekeskus, mis aitab Eesit tehnoloogiaettevõtetel ESA poolt pakutavaid kaugseire andmeid kiiremini kätte saada ja töödelda.

Euroopa Kosmoseagentuur on rahvusvaheline organisatsioon, mis tegeleb kosmoseteaduse, kosmosetööstuse arendamisega ning viib ellu Euroopa Liidu suuri kosmoseprogramme Copernicus ja Galileo. ESA asutati 1975. aastal ja agentuuri liikmeteks on 22 Euroopa riiki, lisaks assotsieerunud liige Sloveenia ning koostööpartner Kanada. 

Veel uudiseid samal teemal

Kohtumine majandusministeeriumis 26. juunil. Foto: MKM
26.06.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Kingo arutas tööstussektori esindajatega tööjõu ja -oskuste küsimusi

Kohtumisel arutati muuhulgas tööstussektori erialade mainet, kutsekoolide ja tööstusettevõtete koostööd ning eelkõige seda, kuidas riik saaks tööstusettevõtetele rohkem abiks olla tööjõuprobleemide lahendamisel.

Foto: Annika Haas/Toolbox Estonia
13.06.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Tartu Ülikool hakkab koostöös MKM-iga koolitama andmeteaduse spetsialiste

Tartu Ülikool (TÜ) ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM) allkirjastasid lepingu andmeteaduse spetsialistide magistriõppe läbiviimiseks. Aastaks 2023 koolitatakse välja vähemalt 50 magistri tasemel andmeteaduste spetsialisti.