Sa oled siin

Eesti ja USA on sidevõrkude turvalisuse küsimuses ühel meelel

11.08.2020
USA saatkonna asjur Brian Roraff ja väliskaubandus- ja IT-minister Raul Siem.
USA saatkonna asjur Brian Roraff ja väliskaubandus- ja IT-minister Raul Siem.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem kohtus eile Ameerika Ühendriikide saatkonna asjuri Brian Roraff’iga, et arutada Eesti-USA vahelisi majandussuhteid ning vahetada mõtteid ka 5G ja sidevõrkude turvalisuse vallas.

Eesti, nagu ka enamik Euroopa riike, alles kujundab oma poliitikat sidevõrkude turvalisuse küsimuses, kuid juba praegu on ministri sõnul kõrge riskiga tehnoloogia osakaal Euroopa Liidu sidevõrkudes suur ja sellise sõltuvuse vähendamine ei ole kiire protsess. Kuigi mõlema riigi esindajate hinnangul on 5G tehnoloogia väga oodatud ja vajalik, nõustuti ka selles, et sidetehnoloogia on muutunud strateegilise tähtsusega valdkonnaks.

„Uued tehnoloogiad toovad kasu kogu majandusele ja seeläbi ühiskonnale tervikuna – arenguhüppe saavad teha paljud valdkonnad, nagu näiteks tehnoloogia, IT, side, meditsiin, transport ja paljud teised sektorid. Eesti digiühiskond toetub juba täna suuresti meie IKT-taristule ja loomulikult peab see olema turvaline ja usaldusväärne,“ rääkis Siem. „Teisalt tuleb arvestada ka ettevõtete majandusliku jätkusuutlikkusega. Kuigi me ei saa riigi julgeolekuküsimustes lähtuda ettevõtete ärihuvidest, peame siiski leidma tasakaalu ettevõtete majandusliku kahju minimeerimise ja turvaliste 5G võrkude vahel,“ selgitas minister.

Ministri sõnul näitas ka juba 2019. aasta oktoobris sõlmitud Eesti ja Ameerika Ühendriikide vaheline vastastikuse mõistmise memorandum 5G turvalisuse teemal, et Eesti ja USA on sidevõrkude turvalisuse küsimuses ühel meelel.

Sidevõrkude turvalisuse määruse muutmise eelnõu on praegu majandusministeeriumis töös ning läheb lähiajal avalikule konsultatsioonile.

Ameerika Ühendriigid on Eesti jaoks oluline liitlane ja partner nii majanduse, kultuuri kui riigikaitse vallas. Samuti on USA Eesti ettevõtete jaoks oluline kaubanduspartner, näiteks 2019. aastal tõusis USA Eesti ekspordi osas 4. kohale. „Suure ekspordikasvu taga on asjaolu, et USA sidefirmad ehitavad hoogsalt 5G võrke, mille jaoks tehnika valmistatakse justnimelt Eestis,“ tõi minister välja.

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Markus Spiske/Unsplash
24.09.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti liitus üleeuroopalise turvalist andmevahetust uuriva koostöövõrgustikuga

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem allkirjastas täna Euroopa Liidu kvantkommunikatsiooni koostöö deklaratsiooni, mille raames uurivad EL riigid võimalusi, kuidas luua üliturvalist andmevahetust võimaldav üleeuroopaline kvantsidetaristu.

Laieneb riigi infosüsteemi kuuluvate andmekogude turvalisuse tagamiseks lubatud infoturbestandardite ring. Foto: Ilya Pavlov/Unsplash
14.09.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Riigi infosüsteem teeb suuri samme rahvusvahelise koostöö edendamiseks

Valitsus kiitis möödunud nädala istungil heaks infosüsteemide turvameetmete süsteemi määruse muutmise eelnõu, mis laiendab edaspidi riigi infosüsteemi kuuluvate andmekogude turvalisuse tagamiseks lubatud infoturbestandardite ringi.