Sa oled siin

Eesti ja Kanada sõlmisid digikoostööleppe

31.05.2018
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo

Kanada Riigikassa minister Scott Brison ja Eesti esindajana ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo allkirjastasid kahe riigi vahelise digikoostööleppe. Koostööleppe peamisteks teemadeks on e-valitsemise ja tehisintellekti arendamine. 

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul teevad digivaldkonnas Eesti ja Kanada juba aktiivselt koostööd ning nüüd saame suhtlust veelgi tihendada. „Meie koostöölepe Kanadaga võtab kokku viimase aasta vältel välja selgitatud vastastikused huvid. Soovime jätkata ühiseid projekte, ideede ja kogemust vahetust just e-valitsemise ning tehisintellekti vallas,“ selgitas Palo.

Kanada valitsus on põhjalikult uuendamas oma e-riigi ülesehitust  ning ühe selle osana soovivad nad õppida Eesti ekspertide käest X-tee võimaluste kohta. Eestis vahetatakse avaliku sektori asutuste vahel andmeid kõrgturvalise X-tee vahendusel ning Kanada on kaalumas sama tehnoloogia kasutuselevõttu. „X-tee võimaldaks Kanada elanikel avalikke e-teenuseid kasutada sarnaselt nagu see käib Eestis. Tänu X-teele saavad riiklikud andmebaasid omavahel suhelda ning eestimaalased esitada näiteks juba eeltäidetud tuludeklaratsiooni ja meie rahvastikuregister saab nõutavad andmed kokku koguda ilma, et inimesed peaksid neid eraldi esitama,“ kommenteeris Palo.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi IKT-asekantsler Siim Sikkut ütles, et Eesti ettevõtjad ja eksperdid on nõustanud Kanada valitsust X-tee teemal ka varasemalt ning kanadalased käivad innukalt õppereisidel Eestis. „Kindlasti tasub Eesti ettevõtjatel kasutada valitsuste vahelisi sooje sidemeid Kanada turule sisenemiseks. Koostöölepe avab ettevõtjatele ukse koostööks ka Kanada valitsusasutustega,“ sõnas Sikkut.

Kui Kanada huvi on õppida meie e-valitsemise ja avaliku sektori andmevahetuse kogemusest, siis Eesti eesmärgiks on koostöö tehisintellekti teemal. Kanada on tehisintellekti teadus- ja arendustegevuse alal üks juhtivaid riike maailmas ning kavandamas selle aktiivset kasutuselevõttu ka avalikus sektoris.

„Tehisintellekti võimalused toovad endaga kaasa mitmeid õigusalaseid ning eetilisi küsimusi. Oleme Kanadaga kokku leppinud, et teeme nendega koostööd poliitikaraamistiku kujundamiseks, mille põhjal tehismõistuse lahendusi Eestis vastutustundlikult rakendada,“ kommenteeris Sikkut.

Kohtumine Kanadas e-valitsemise arendamise eest vastutava Riigikassa ministri Scott Brisoniga toimus peaminister Jüri Ratase visiidi raames Ottawas. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumit esindas kohapeal IKT-asekantsler Siim Sikkut. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo allkirjastas koostööleppe Tallinnas.

Veel uudiseid samal teemal

Agnus Laane võidutöös genereerib tehisintellekt endale ise iga kord unikaalse logo.
21.05.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Krattide logokonkursi võitis tehisintellekti poolt loodud logo

Riigikantselei ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt korraldatud krattide ehk tehisintellekti logokonkursi võitis Agnus Laane töö, mille keskseks ideeks on, et kõikidel materjalidel on iga kord unikaalne allkiri, mille annab vastavalt programmeeritud tehisintellekt ise. Parim töö valiti välja konkursile laekunud 47 töö seast.

13.05.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Majandusministeerium kutsub taas ettevõtjaid e-riigi lahendusi häkkima

MKM saatis Eesti tehnoloogiaettevõtjatele kutse osaleda juba teist korda toimuval digiriigi häkatonil. Häkatoni eesmärk on saada värskeid ideid ja leida erasektorist kaasamõtlejaid erinevate avaliku sektori valdkondi puudutavate kitsaskohtade lahendamisel.