Sa oled siin

Eesti ja Kanada sõlmisid digikoostööleppe

31.05.2018
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo

Kanada Riigikassa minister Scott Brison ja Eesti esindajana ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo allkirjastasid kahe riigi vahelise digikoostööleppe. Koostööleppe peamisteks teemadeks on e-valitsemise ja tehisintellekti arendamine. 

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul teevad digivaldkonnas Eesti ja Kanada juba aktiivselt koostööd ning nüüd saame suhtlust veelgi tihendada. „Meie koostöölepe Kanadaga võtab kokku viimase aasta vältel välja selgitatud vastastikused huvid. Soovime jätkata ühiseid projekte, ideede ja kogemust vahetust just e-valitsemise ning tehisintellekti vallas,“ selgitas Palo.

Kanada valitsus on põhjalikult uuendamas oma e-riigi ülesehitust  ning ühe selle osana soovivad nad õppida Eesti ekspertide käest X-tee võimaluste kohta. Eestis vahetatakse avaliku sektori asutuste vahel andmeid kõrgturvalise X-tee vahendusel ning Kanada on kaalumas sama tehnoloogia kasutuselevõttu. „X-tee võimaldaks Kanada elanikel avalikke e-teenuseid kasutada sarnaselt nagu see käib Eestis. Tänu X-teele saavad riiklikud andmebaasid omavahel suhelda ning eestimaalased esitada näiteks juba eeltäidetud tuludeklaratsiooni ja meie rahvastikuregister saab nõutavad andmed kokku koguda ilma, et inimesed peaksid neid eraldi esitama,“ kommenteeris Palo.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi IKT-asekantsler Siim Sikkut ütles, et Eesti ettevõtjad ja eksperdid on nõustanud Kanada valitsust X-tee teemal ka varasemalt ning kanadalased käivad innukalt õppereisidel Eestis. „Kindlasti tasub Eesti ettevõtjatel kasutada valitsuste vahelisi sooje sidemeid Kanada turule sisenemiseks. Koostöölepe avab ettevõtjatele ukse koostööks ka Kanada valitsusasutustega,“ sõnas Sikkut.

Kui Kanada huvi on õppida meie e-valitsemise ja avaliku sektori andmevahetuse kogemusest, siis Eesti eesmärgiks on koostöö tehisintellekti teemal. Kanada on tehisintellekti teadus- ja arendustegevuse alal üks juhtivaid riike maailmas ning kavandamas selle aktiivset kasutuselevõttu ka avalikus sektoris.

„Tehisintellekti võimalused toovad endaga kaasa mitmeid õigusalaseid ning eetilisi küsimusi. Oleme Kanadaga kokku leppinud, et teeme nendega koostööd poliitikaraamistiku kujundamiseks, mille põhjal tehismõistuse lahendusi Eestis vastutustundlikult rakendada,“ kommenteeris Sikkut.

Kohtumine Kanadas e-valitsemise arendamise eest vastutava Riigikassa ministri Scott Brisoniga toimus peaminister Jüri Ratase visiidi raames Ottawas. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumit esindas kohapeal IKT-asekantsler Siim Sikkut. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo allkirjastas koostööleppe Tallinnas.

Veel uudiseid samal teemal

Minister Kaimar Karu juhtimisel luuakse uus tulevikku vaatav investeeringute plaan, mis keskendub jätkusuutlikkusele, mõistlikkusele ja läbimõeldusele. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei
20.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Kaimar Karu: e-riik saab restardi

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu seab prioriteediks e-riigi jätkusuutlikkuse tagamise ning alustab konsultatsioonidega unarusse jäetud arenduste ja investeeringute selgeks tegemiseks.

Kohtumine Huaweiga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis
16.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Karu kutsus Hiina tehnoloogiafirma Huawei sideseadmete turvalisuse osas selgitusi andma

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus täna Huawei Nordics asejuhi Kenneth Fredrikseni ning teiste Huawei esindajatega, nõudmaks maailmas kõneainet tekitanud tehnoloogiahiiult selgitusi nende poolt toodetavate sideseadmete turvalisuse osas ning kuulamaks ära nende ettepanekud aasta lõpus konsultatsiooniringile saadetud sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõule.