Sa oled siin

Eesti ja Kanada sõlmisid digikoostööleppe

31.05.2018
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo

Kanada Riigikassa minister Scott Brison ja Eesti esindajana ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo allkirjastasid kahe riigi vahelise digikoostööleppe. Koostööleppe peamisteks teemadeks on e-valitsemise ja tehisintellekti arendamine. 

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul teevad digivaldkonnas Eesti ja Kanada juba aktiivselt koostööd ning nüüd saame suhtlust veelgi tihendada. „Meie koostöölepe Kanadaga võtab kokku viimase aasta vältel välja selgitatud vastastikused huvid. Soovime jätkata ühiseid projekte, ideede ja kogemust vahetust just e-valitsemise ning tehisintellekti vallas,“ selgitas Palo.

Kanada valitsus on põhjalikult uuendamas oma e-riigi ülesehitust  ning ühe selle osana soovivad nad õppida Eesti ekspertide käest X-tee võimaluste kohta. Eestis vahetatakse avaliku sektori asutuste vahel andmeid kõrgturvalise X-tee vahendusel ning Kanada on kaalumas sama tehnoloogia kasutuselevõttu. „X-tee võimaldaks Kanada elanikel avalikke e-teenuseid kasutada sarnaselt nagu see käib Eestis. Tänu X-teele saavad riiklikud andmebaasid omavahel suhelda ning eestimaalased esitada näiteks juba eeltäidetud tuludeklaratsiooni ja meie rahvastikuregister saab nõutavad andmed kokku koguda ilma, et inimesed peaksid neid eraldi esitama,“ kommenteeris Palo.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi IKT-asekantsler Siim Sikkut ütles, et Eesti ettevõtjad ja eksperdid on nõustanud Kanada valitsust X-tee teemal ka varasemalt ning kanadalased käivad innukalt õppereisidel Eestis. „Kindlasti tasub Eesti ettevõtjatel kasutada valitsuste vahelisi sooje sidemeid Kanada turule sisenemiseks. Koostöölepe avab ettevõtjatele ukse koostööks ka Kanada valitsusasutustega,“ sõnas Sikkut.

Kui Kanada huvi on õppida meie e-valitsemise ja avaliku sektori andmevahetuse kogemusest, siis Eesti eesmärgiks on koostöö tehisintellekti teemal. Kanada on tehisintellekti teadus- ja arendustegevuse alal üks juhtivaid riike maailmas ning kavandamas selle aktiivset kasutuselevõttu ka avalikus sektoris.

„Tehisintellekti võimalused toovad endaga kaasa mitmeid õigusalaseid ning eetilisi küsimusi. Oleme Kanadaga kokku leppinud, et teeme nendega koostööd poliitikaraamistiku kujundamiseks, mille põhjal tehismõistuse lahendusi Eestis vastutustundlikult rakendada,“ kommenteeris Sikkut.

Kohtumine Kanadas e-valitsemise arendamise eest vastutava Riigikassa ministri Scott Brisoniga toimus peaminister Jüri Ratase visiidi raames Ottawas. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumit esindas kohapeal IKT-asekantsler Siim Sikkut. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo allkirjastas koostööleppe Tallinnas.

Veel uudiseid samal teemal

Foto: E-Residency/Toolbox Estonia
08.08.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

E-residentsuse uus tegevuskava aitab luua suuremat lisaväärtust kohalikele ettevõtjatele ja Eesti riigile

Valitsus kiitis täna kabinetinõupidamisel heaks E-residentsus 2.0 tegevuskava, millega soovitakse e-residentsuse programm muuta turvalisemaks, Eesti ettevõtjatele tulusamaks ja e-residentide kogukonnale mugavamaks.

31.07.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Veebiplatvormide kasutamine muutub ettevõtjatele läbipaistvamaks

Tänasest jõustub Euroopa Liidu määrus, mille eesmärk on tagada veebiplatvormide ärikasutajatele läbipaistvamad tingimused ja tõhusamad võimalused õiguskaitseks juhul, kui platvormid neid tingimusi ei täida.