Sa oled siin

Eesti ekspordimaht tegi märtsis uue rekordi

10.05.2017

Statistikaameti andmetel kasvas kaupade eksport tänavu märtsis võrreldes eelmise aasta märtsiga 15%, mis viis ekspordi rekordtasemele. Kaupade ekspordimaht ulatus 1,2 miljardi euroni, mille taga oli Eesti positsiooni kindlustamine Soome, USA ja Hollandi turgudel. Samal ajal kasvas Eesti päritolu kaupade eksport 17%, ulatudes 877 miljoni euroni, mis oli samuti kõigi aegade parim kuine tulemus.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul on ekspordi kasvu kiirenemine hea uudis ning ta avaldas lootust, et kasvutrend jätkub. Minister kinnitas, et valitsus jätkab ekspordikasvule suunatud meetmete toetamist ja täiendamist.

„Kuigi ettevõtjad juba kasutavad mitmeid toetavaid teenuseid, näiteks ekspordinõunikud välisturgudel, ekspordikoolitused ja -arenguprogrammid, messitoetused, ekspordigarantiid ning -krediit, siis on riigil ettevõtjate konkurentsivõime kasvatamiseks edaspidi veelgi rohkem vahendeid. Olgu selleks siis töötajate ümber- ja täiendōppesse suunatavad lisavahendid, tööstuste digitaliseerimise ja masinate, seadmete soetamise vōi  teadus-ja arendustegevuse toetamine - kõik need meetmed aitavad kasvatada tootlikkust ning veelgi enamate ettevõtete suurema lisandväärtusega tooteid tulevikus eksportida,“ lisas Palo.

Ekspordi kasvu toetas enamik olulisi kaubagruppe. Kiireima kasvuga oli mineraalsete toodete väljavedu, mille peamiseks põhjuseks oli kütteõlide ekspordi kasv USAsse ja Hollandisse. Ligi veerandi võrra kasvas aastaga puidu ja puittoodete väljavedu, kus suurimat kasvu näitas eksport Taani. Metalli ja metalltoodete eksport kasvas 29% ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade väljavedu 18%. Suurim langus oli elektriseadmete väljaveos, mille põhjuseks oli mobiilsideseadmete ning trafode ja staatiliste muundurite ekspordi langus Rootsi.  

2017. aasta märtsis kasvas ka import võrreldes eelmise aastaga (+12%). Suurima kasvuga oli keemiatööstuse tooraine ja toodete sissevedu. Oluliselt kasvas import Rootsist, Venemaalt ja Saksamaalt. Impordimaht vähenes elektriseadmete sisseveol, mida vedas mobiilsideseadmete impordi vähenemine.

Ekspordi kasvu tulemusena impordi ees langes kaubavahetuse puudujääk märtsis 15 miljoni euro võrra. Bilansi defitsiiti vähendasid kõige enam mineraalsed tooted, mis võrreldes 2016. aasta märtsi 28 miljoni eurose kaubavahetuse puudujäägiga kauplesid sellel aastal positiivse saldoga. Samas kasvas ka positiivne saldo puidu töötlemise ja puidust toodete valmistamisega seotud tööstusharudes.

/10.05.2017/

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Aron Urb/Toolbox Estonia
20.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Lihtsustuvad reisiettevõtjana tegutsemise nõuded

17. jaanuaril jõustusid turismiseaduse muudatused, millega muudeti seotud reisikorraldusteenuseid pakkuvate reisiettevõtjate tegevusalade liigitust ja lihtsustati tagatise nõudeid ettevõtjatele, kes pakuvad üksnes Eestis osutatavaid reisiteenuseid.

17.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti tarbijate huvide kaitsmise võimalused e-ostlemisel laienesid

Täna jõustub Euroopa Liidu tarbijakaitsealase koostöö määrus, mis võimaldab avastada ja lõpetada piiriüleseid rikkumisi kiiremini ning tugevdab tarbijate huvide kaitset e-kaubanduses.