Sa oled siin

EAS: Uus e-Eesti Esitluskeskus viib Eesti digiedulood maailma

20.02.2019
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist ja Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid. Foto: Jelena Rudi
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist ja Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid. Foto: Jelena Rudi

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse pressiteade

Eile, 19. veebruaril avas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid Ülemiste linnakus Öpiku majas uue e-Eesti Esitluskeskuse, mis tutvustab kõrgetele era- ja avaliku sektori esindajatest väliskülalistele meie ainulaadset digiühiskonda ja e-lahendusi.

“See e-Eesti, mis meil täna on, teeb meie riigi ausaks, läbipaistvaks ja kiirelt toimivaks. Meie eeskuju järgitakse juba ka Euroopas ja eelkõige Põhjamaades. Kui Põhjala riigid aitasid meid majanduslikult järele 90-ndatel, siis nüüd saame meie neile tagasi anda ja võtta nad endaga 21. sajandisse kaasa koos selle suurema paindlikkusega, mida on e-riigina mõtlemiseks ja toimimiseks vaja,“ kirjeldas president Kersti Kaljulaid e-Eesti rolli esitluskeskuse pidulikul avamisel.

Esitluskeskuse juhi Liina Maria Lepiku sõnul on huvi Eesti e-lahenduste vastu läbi aastate aina kasvanud. “Eelmisel aastal võttis e-Eesti Esitluskeskus vastu üle 800 delegatsiooni ja ligi 9 000 külalist, mis on 20% enam kui aasta varem. Meie e-lugu on eriline ja paelub rahvusvahelist auditooriumi ning mitmed e-võimalused, mis meie jaoks igapäevased, on veel suurele osale maailmast utoopia,” selgitas ta.

Lepik lisab, et paljud riigid on jõudmas arusaamisele digitaalse ühiskonna juurutamise vajalikkusest ja võimalikkusest oma riigis. “Üha rohkem tuntakse huvi selle vastu, kuidas üht või teist e-lahendust oma riigis kasutusele võtta ja seetõttu pöördutakse nõu saamiseks Eesti poole. Meie esitluskeskuse üks eesmärkidest on viia välisriikide huvilised kokku Eesti ettevõtetega, kes e-lahendusi pakuvad ning seeläbi kasvatada Eesti e-teenuste eksporti.”

IKT-ga tegelevaid ettevõtteid ja organisatsioone ühendav Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu IKT klastri juht Doris Põld peab e-Eesti Esitluskeskuse rolli oluliseks e-Eesti kuvandi kujundamisel ja hoidmisel. "Keskus on meie väliskülalistele esmane värav,  mis aitab paremini mõista meie digitaalseid teenuseid ja ettevõtete võimekust. Ettevõtetele on esitluskeskus oluline rahvusvaheliste kontaktide saamiseks ning edasiste partnerlussuhete loomiseks.”

Uutes ruumides oma kümnendat tegutsemisaastat tähistavas esitluskeskuses kaasajastati kogu Eesti e-riigi tutvustamise kontseptsioon. Keskendutakse rohkem innovaatilistele digitaalsetele erilahendustele ja vähem füüsilisele väljapanekule. Ekspositsioon viib külastaja e-rännakule, mida täiendavad interaktiivsed mängud, kus saab ehitada oma e-riiki ja seigelda bürokraatia labürindis.

Digitaalses ekspositsioonis tutvustatakse Eesti riigi poolt pakutavaid e-teenuseid, mis ei ole enamikes riikides veel kasutusel, sh digitaalne identiteet, X-tee, e-valimised, e-maksuamet, e-residentsus jpt. Esindatud on Eesti tehnoloogia- ja tarkvaraettevõtete lahendused, sealhulgas näiteks Nortal, Stigo, Cybernetica, Guardtime, Helmes, Veriff, Icefire, Proekspert ja Datel.

Pildigaleriist leitavad fotod on mõeldud artikli juures vabaks kasutamiseks: https://drive.google.com/drive/folders/1ACo1XMM3bVRTD3fsjkmZExc41lbFtAdm
Fotograaf: Jelena Rudi

10 tegutsemisaasta vältel on e-Eesti Esitluskeskus võõrustanud üle 52 000 inimese ja ligi 4000 delegatsiooni. Nende hulgas on riigijuhid, avaliku sektori otsustajad, akadeemikud, ajakirjanikud, ettevõtjad ja investorid enam kui 130 riigist. Aastate jooksul on esitluskeskust külastanud näiteks Hollandi kuningas Willem-Alexander, Austria president Alexander Van der Bellen, Austraalia välisminister Julie Bishop, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Uus-Meremaa siseminister Peter Dunne, Jaapani majandusminister Akira Amari ning suurettevõtted nagu Deutsche Post, Google, Baker Hughes General Electric, Novartis, Fujitsu jpt.

Fakte e-Eesti Esitluskeskusest:

  • Asutatud aastal 2009 ICT (IKT) Demokeskusena
  • 2014 koliti Ülemiste linnakusse (Lõõtsa 2A)
  • Esindatud 47 ettevõtet (pidevalt täienemas)
  • 2018. a ligi 9000 külastajat ja üle 800 delegatsiooni
  • Kogu tegutsemisaja vältel 52 000 külastajat 4000 delegatsioonist 130 riigist
  • 10 töötajat
  • Uue keskuse suurus: 500m2

Lisainfo:
Maris Orav
e-Eesti Esitluskeskuse kommunikatsioonijuht
maris.orav [at] eas.ee
(+372) 5058837

Veel uudiseid samal teemal

Minister Kaimar Karu juhtimisel luuakse uus tulevikku vaatav investeeringute plaan, mis keskendub jätkusuutlikkusele, mõistlikkusele ja läbimõeldusele. Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei
20.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Kaimar Karu: e-riik saab restardi

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu seab prioriteediks e-riigi jätkusuutlikkuse tagamise ning alustab konsultatsioonidega unarusse jäetud arenduste ja investeeringute selgeks tegemiseks.

Kohtumine Huaweiga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis
16.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Karu kutsus Hiina tehnoloogiafirma Huawei sideseadmete turvalisuse osas selgitusi andma

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus täna Huawei Nordics asejuhi Kenneth Fredrikseni ning teiste Huawei esindajatega, nõudmaks maailmas kõneainet tekitanud tehnoloogiahiiult selgitusi nende poolt toodetavate sideseadmete turvalisuse osas ning kuulamaks ära nende ettepanekud aasta lõpus konsultatsiooniringile saadetud sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõule.