Sa oled siin

Balti riigid sõlmisid energiakokkuleppe

14.01.2015
Urve Palo ja Dana Reizniece-Ozola
Urve Palo ja Dana Reizniece-Ozola
Täna kirjutasid kolme Balti riigi ministrid Riias alla energia varustuskindluse deklaratsioonile, mis näeb ette ühtse gaasituru teket piirkonnas ja Balti riikide ühendamist Lääne-Euroopa elektrisüsteemidega.

Eesti majandus- ja taristuminister Urve Palo ütles Riias, et Eesti peab oluliseks liberaalse ja läbipaistva energiaturu loomist Baltikumis. „Soovime Läti ja Leeduga ühiselt tagada tugeva aluse turu toimimiseks, taristu arendamiseks ja varustuskindluse tagamiseks, et tegutseda solidaarselt varustuskindluse raskuste korral,“ lisas ta.

Minister tõi välja, et Incukalnsi gaasihoidla ja äsja valminud Klaipeda LNG-terminal on varustuskindluse ja energiasõltumatuse tagamisel olulise tähendusega. „Sealjuures peavad olema toimivad reeglid, et tagada võrdsetel alustel teiste riikide juurdepääsu Incukalnsi hoidlale,“ sõnas Palo.

Eesti on seisukohal, et oluline on arendada üheskoos kriisiolukordade lahendamise tegevusi. Kuigi töö on alanud, tuleb teha otsuseid tundlikes küsimustes nagu kriisiolukorras jagatavad gaasimahud, hindade kujunemise põhimõtted ja võimalikud lisakulud. „Seetõttu pidas Eesti vajalikuks initsieerida ühine deklaratsioon, et detailsemate tegevustega edasi minna,“ ütles Palo.

Arvestades energiajulgeolekut, peab Eesti oluliseks kiiret kokkuleppimist Balti riikide Kesk-Euroopa sagedusalaga ühendamise tegevuskavas. Sealjuures eelduseks on oluline saavutada poliitiline kokkulepe uute elektriühenduste rajamiseks Poolaga.

„Energiavõrkude kiire arendamine Euroopas on tänases geopoliitilises olukorras aktuaalsem kui kunagi varem, et vähendada Euroopa Liidu liikmesriikide sõltuvust importenergiast,“ rääkis Palo. „Integreerumine Euroopa elektrisüsteemidega aitab lisaks energiajulgeolekule kaasa energiakaubanduse arengule, võimaldades energiaga kauplejatel pakkuda tulevikus vabal turul tarbijatele parimat elektrihinda, mis kujuneb kogu Euroopat hõlmaval turul.“

Energia varustuskindluse deklaratsioonile kirjutasid lisaks Urve Palole alla Läti majandusminister Dana Reizniece-Ozola ja Leedu energeetikaminister Rokas Masiulis.

Veel uudiseid samal teemal

19.12.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Valitsus näitas rohelist tuld kolme meretuulepargi hoonestusloa menetluse algatamiseks

Valitsus kinnitas täna hoonestusloa menetluse ja keskkonnamõju hindamise algatamise kolme meretuulepargi rajamiseks Liivi lahte.

18.12.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Biokomponendi lisamine kütustele muutub paindlikumaks

Valitsus kinnitas täna vedelkütuse seaduse eelnõu, mis muudab järgmise aasta kevadest bensiini ja diislikütusesse biokomponendi lisamise tanklatele paindlikumaks.