Sa oled siin

Aasta esimeses kvartalis ekspordi kasv jätkus

10.05.2018

Eelmisel aastal kiiret kasvu näidanud eksport ei näita veel rahunemise märke. 2018. aasta I kvartalis oli ekspordimaht 6% kõrgem kui 2017. aasta I kvartalis. Eesti päritolu kaupade eksport kasvas aastaga 5%.

Üks olulisim kasvu põhjuseid oli mineraalsete toodete ehk peamiselt põlevkiviõli väljaveo suurenemine. Mineraalsete toodete eksport oli 2018. aasta I kvartalil 100 miljoni euro võrra suurem kui mullu.

Lisaks põlevkivitoodetele andis panuse ekspordikasvule metallide ja metalltoodete eksport, mis kasvas I kvartalis 5%. Seda kaubagruppi võib lähiajal aga mõjutama hakata USA tollitariifid, sest tõenäoliselt hakkab Hiina oma toodangut EL turule tooma, suurendades sellega konkurentsi ja hinnasurvet.

Ekspordi kasvu võrreldes möödunud aasta I kvartaliga toetas ka mehaaniliste masinate väljaveo suurenemine 48 miljonit eurot. Oluline kasv oli veel transpordivahendite ekspordis, mille väljavedu oli 2017. aasta I kvartalis 14% suurem kui eelmisel aastal. Transpordivahendite ekspordi puhul on aga Eesti päritolu kaupade osakaal väga väike.

Suurima osakaaluga kaubagrupi, elektroonikatoodete, ekspordilangus on hakanud taanduma ning I kvartalis oli väljavedu 1% suurem kui aasta varem. Endiselt on olulisem kaubagrupp mobiilsideseadmed, kuid hea on tõdeda, et väiksemate kaubagruppide eksport on hakanud kiiremini arenema. Olulisematest turgudest on elektroonikatoodete väljavedu kasvanud Soome ja Saksamaale ning märkimisväärne kasv oli ka USA turule. Sellised arengud muudavad elektroonikatoodete ekspordi laiapõhjalisemaks ja konkurentsivõimelisemaks.

Eesti jaoks olulise puidusektori ekspordikasv näitas 2018. aasta I kvartalis pidurdumise märke. Puidu ja puittoodete väljavedu kasvas küll 3%, kuid eelmisel aastal oli kasv kiirem. Puitmajade, mööbli ja muude tööstustoodete eksport aga vähenes 3%. Selle taga on peamiselt Rootsi kinnisvara- ja ehitusturu jahenemine. Kogueksport Rootsi turule langes I kvartalis 11%.

Kasvavate tööjõukulude ja toormaterjalide hinnatõusude juures on Eesti ettevõtete hinnapõhine konkurentsivõime välisturgudel järjest halvenenud. Samas on selle aasta alguses näha, et Eesti suurimate kaubanduspartnerit juures on eksport kasvanud. Olulisematest partnerriikidest kasvas eksport 2018. aasta I kvartalis enim Lätti, Saksamaale, Singapuri, Kanadasse ja Suurbritanniasse. Sealhulgas suurenes Eesti päritolu kaupade väljavedu enim Saksamaale, Singapuri ja Suurbritanniasse.

Impordikasv on sel aastal olnud ekspordikasvust aeglasem. Kaupade import suurenes 2018. aasta I kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 2%. Tänu sellele oli kaubandusbilansi puudujääk 111 miljonit eurot väiksem. Väiksem kaubandusbilansi puudujääk toetab Eesti majanduskasvu.

Veel uudiseid samal teemal

17.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti tarbijate huvide kaitsmise võimalused e-ostlemisel laienesid

Täna jõustub Euroopa Liidu tarbijakaitsealase koostöö määrus, mis võimaldab avastada ja lõpetada piiriüleseid rikkumisi kiiremini ning tugevdab tarbijate huvide kaitset e-kaubanduses.

Minister Taavi Aas tänas Eesti E-Kaubanduse Liidu 11. aastapäeval e-ettevõtjaid.
10.12.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Eesti on maailma e-kaubanduse indeksis 14. kohal

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas tänas Eesti E-Kaubanduse Liidu 11. aastapäeval e-ettevõtjaid ning tunnustas liitu ja koostööpartnereid aktiivse e-kaubanduse edendamise eest.